داخلی     گفتگو    
یک مستندساز:
در ساخت برنامه های مهدوی از شعارزدگی دوری کنیم
  عطاءالله سلمانیان، دستیار کارگردان مجموعه حضرت یوسف(ع)، شعارزدگی و سیاست‌زدگی را از آفات برنامه‌سازی دینی و مهدوی دانست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۸۷ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : 24310
در ساخت برنامه های مهدوی از شعارزدگی دوری کنیم
عطاءالله سلمانیان در گفت‌وگو با خبرگزاری آینده روشن به نقش مهم رسانه در تبیین و نشر معارف اسلامی و به ویژه مهدوی تاکید کرد و گفت: تدبیر و حساسیت در ساخت برنامه‌های مهدوی، یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. 

وی افزود: کسی که قصد دارد چنین برنامه‌ای تولید کند، ابتدا باید مهدویت، جامعه و جوانان را به خوبی بشناسد.

سلمانیان گفت: در چنین برنامه‌هایی باید سعی شود از شعارزدگی پرهیز کرد. مطمئنا این مسئله، یعنی شعارزدگی اثری منفی در حوزه اثربخشی و نتیجه‌دهی در بر خواهد داشت.

دستیار کارگردان مجموعه یوسف پیامبر(ص) سیاست‌زدگی را یکی از آفات ساخت برنامه‌های دینی خواند و تصریح کرد: نباید این گونه تصور کنیم که ساخت برنامه‌ای در خصوص امام زمان(عج) و مهدویت، کار آسانی است. 

وی افزود: حساسیت این برنامه‌ها باریک‌تر از موست. هنرمندان ما باید سعی کنند در ساخت این گونه برنامه‌ها، با طرح مسائل معنوی و مذهبی به شیوه‌ای شیرین و دلپذیر زمینه‌های تاثیرگذاری بیشتر این مباحث را ایجاد کند.

سلمانیان در ادامه خاطرنشان کرد: نقش هدایت فرهنگ در امور رسانه‌ای نقش بسیار مهم و حساسی است. برنامه‌هایی که هم اینک در این حوزه و از سیمای کشورمان پخش می‌شود، برنامه‌های خوبی است، ولی احساس می‌شود کمی این گونه برنامه‌ها با شعارها و جوانب احساسی عجین شده است. به اعتقاد من باید این شعارها کم‌تر شود و بیشتر به عمق قضیه پرداخت.

این مستندساز کشورمان اظهار داشت:برنامه‌سازان، روحیات نسل جوان را به خوبی بشناسند، چرا که جوانان زیاد از ذکر مستقیم مفاهیم استقبال نمی‌کنند.

وی ادامه داد: باید به شکل غیر مستقیم جوانان را در جریان اعتقادات و مفاهیم دینی قرار داد تا بعدا اثرگذاری بهتری در روحیات و اعتقادات آنان داشته باشیم.

سلمانیان اظهار داشت: تعمق، تدبر، تفکر و مطالعه فراوان از سوی عوامل سازنده یک اثر مهدوی از لوازم اصلی ساخت چنین برنامه‌هایی است. باید توجه داشت که یک نویسنده و یا یک کارگردان نمی‌تواند بدون تعمق و تدبر و بدون شناخت کافی و وافی از موضوع و اصل مهدویت برنامه‌ای در این حوزه بسازد.

وی گفت: یکی دیگر از مسائلی که باید در ساخت برنامه‌های مهدوی به آن توجه کرد این است که بهتر است برای ساخت یک مجموعه، با تامل و دقت زیادی کار شود. اگر برنامه‌ای به شکل روتین تولید شد نمی‌تواند معانی عمیق را با خود در دو هفته روی آنتن ببرد.