داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
لزوم توجه به مهدویت در پژوهش
  آینده روشن- رئیس بنیاد فرهنگی امامت بر لزوم هم‌افزایی مراکز تخصصی امامت و مهدویت تأکید کرد و گفت: ایجاد نظام موضوعات پژوهش‌های مهدوی یکی از ضرورت‌های مهم است.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب : 77024
لزوم توجه به مهدویت در پژوهش
لزوم توجه به مهدویت در پژوهش
آینده روشن- حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، رئیس بنیاد فرهنگی امامت شامگاه شنبه ۲۳ آذرماه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر مهدوی که در سالن اجتماعات مرکز تخصصی مهدویت برگزار شد، با اشاره به جایگاه پژوهش در مطالعات علمی گفت: دو نگاه نسبت به پژوهش وجود دارد که یکی از آنها نوعی نگاه تزیینی است.
وی با ابراز تأسف از این که گاهی اوقات نگاه تزیینی به پژوهش در حوزه و دانشگاه مشاهده می‌شود، ادامه داد: تا زمانی که نگاه تزیینی به پژوهش وجود داشته باشد نمی‌توانیم به جایگاه حقیقی پژوهش دست پیدا کنیم؛ پژوهش هدف نیست، بلکه به وسیله آن اهداف مورد نظر را افق گشایی می‌کنیم.
سبحانی بیان کرد: منطق حقیقی پژوهش این است که ما به وسیله آن اهداف مورد نظر خود را در عرصه‌های مختلف افق گشایی کرده و بدانیم چگونه مسیر را به سوی آن هدف طی کنیم.
رئیس بنیاد فرهنگی امامت با بیان اینکه وضعیت پژوهش‌های ما در حال حاضر نسبت به گذشته بهتر شده است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، اظهار کرد: ما باید از تک مسأله‌ها به سوی گروه مسأله‌ها حرکت کنیم و پروژه‌های کلان داشته باشیم تا به شبکه عام و کلان تحقیقات برسیم.
وی با اشاره به اینکه بدون اطلاع از مباحث امامت نمی‌توان به عمق مباحث مهدویت دست یافت، عنوان کرد: امروز نسل جوان وارد عرصه پژوهش شده و مطالعات علمی خود را به سرانجام می‌رسانند؛ امروز در مباحث امامت و مهدویت، رسیدن به شبکه تحقیقات اسلامی و حوزوی یک ضرورت است، زیرا اگر کسی نقشه تحقیقات آینده را در دست نداشته باشد نمی‌تواند به هدف اصلی برسد.
سبحانی با تأکید بر اینکه ایجاد نظام موضوعات پژوهش‌های مهدوی یکی از ضرورت‌های مهم است، گفت: ما باید یک طرح و نقشه راه پژوهشی را برای مهدویت ایجاد کنیم و با تحقق منظومه‌های تحقیقاتی نسبت به رفع ضعف‌های گذشته گام‌های مؤثری برداریم.
استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه جامعه شیعه بدون محور امام معصوم(ع) شکل نمی‌گیرد، تأکید کرد: علیرغم کارهای فراوانی که در عرصه پژوهش‌های مهدوی انجام شده نسبت به هدف اصلی راه بسیار طولانی در پیش داریم و اگر به وضعیت موجودمان بسنده کنیم در همین وضعیت درجا خواهیم زد و متوقف خواهیم شد.
توجه به توطئه دشمن
وی با اشاره به ضرورت توجه به تحرکات دشمن در زمینه‌های مهدویت، کلام و امامت تأکید کرد: امروز نباید نسبت به دشمن بی توجه باشیم، بلکه باید بدانیم بی توجهی به تحرکات دشمن خطر و خطای بزرگ در مدیریت پژوهش است؛ ما باید در نظر داشته باشیم که دشمن چه نقاطی را هدف گرفته و یا در آینده مورد هدف می‌گیرد، سپس برای مقابله با آن به پژوهش دست بزنیم؛ اگر در زمینه نقاط تمرکز دشمن غفلت کنیم، گوی رقابت از ما ربوده خواهد شد.
سبحانی با بیان اینکه در زمینه پژوهش عقب ماندگی‌های فراوانی داریم و افق‌های بسیاری نیز پیش رویمان قرار دارد، بیان کرد: ما باید ضمن جبران عقب ماندگی‌ها رو به جلو نیز حرکت کنیم؛ با توجه به تحرکات جریان‌های رقیب و بررسی نیازهای موجود درمی‌یابیم باید تلاش بیشتری در عرصه‌های پژوهشی داشته باشیم.
رئیس بنیاد فرهنگی امامت با تأکید بر اینکه یک حوزه بسیار مهم در مباحث مهدویت و امامت مطالعات تاریخی مهدویت و امامت است، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های دوره جدید توجه به نوشته‌های تاریخی است؛ مطالعات تاریخی بعد لاینفک هر نوع مطالعه علمی است، بنابراین اگر به بستر تاریخی یک علم توجه نداشته باشیم بدون شک در فهم مفاهیم آن دچار اشتباه خواهیم شد.
وی در پایان یادآور شد: امامت و مهدویت را باید به عنوان یک مبنای تمدنی به جامعه ارائه کنیم، زیرا در غیر این صورت سطح پژوهش‌های ما کاهش یافته و به عقب حرکت خواهد کرد.

انتهای پیام/138