نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

فعال سیاسی مصر در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت:

ارتباط معنوی با امام زمان ویژگی منحصر به فرد بیداری اسلامی ایرانی است

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۱

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

دکتر سالم صباغ ارتباط روحی و معنوی با امام زمان، برخورداری از رهبری امام خمینی و وضوح هدف و مقصد را از ویژگی های منحصر به فرد بیداری اسلامی در ایران دانست و انقلاب های عربی را دارای ارتباطی گسترده با عقیده مهدویت دانست.

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، دکتر سالم صباغ، فعال سیاسی مصر، امروز در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت به بررسی عوامل بیداری اسلامی در مصر پرداخت و گفت: سوال اصلی ما این است که آیا انقلاب های کنونی در جهان عربی و اسلامی که غالبا کشورهایی سنی مذهب هستند، ارتباطی با عقیده مهدویت دارد یا خیر.

وی با تاکید بر ضرورت پرداختن به فلسفه عقیده مهدویت برای یافتن پاسخ این پرسش، گفت: عقیده مهدویت در مکتب اهل بیت مبتنی بر مفهوم امامت امام معصوم و منصوب از جانب خداوند است که انسانی کامل است و قلب عالم امکان و اسوه حسنه ای برای تمامی بشریت که راهنمای ایشان به سوی کمالی که شایسته آن هستند، باشد.

صباغ با اشاره به نقش تکوینی امام در هدایت مردم بنابر آیه «وجعلناهم أئمة یهدون بأمر الله»، افزود: امام زمان بنابر آیه «وجعلناکم أمة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس» همچنین نقش تکوینی دیگری نیز بر عهده دارد که عبارت است را نظارت و شهادت بر مردم دانست.

وی آموزه مهدویت را در دو عنصر خلاصه کرد و گفت: دو عنصر اصلی آموزه مهدویت یکی رهبری امام معصوم است که هدفش نه حکومت و سلطه یافتن بر انسان ها بلکه رساندن آنها به کمالی است که شایسته آن هستند و دیگری تحقق بخشیدن به عدالت.

صباغ میان دو فاز از بیداری اسلامی تمایز گذاشت و گفت: از یک سو، بیداری اسلامی ایرانی را داریم که در ۱۹۷۹ میلادی رخ داد و از سوی دیگر، بیداری اسلامی عربی کنونی را داریم که ملت های عربی اسلامی در برابر ظلم و جور حاکمان ستمکار خود به پا خاسته اند.

وی ببداری اسلامی ایرانی را دارای سه ویژگی منحصر به فرد دانست که بیداری اسلامی عربی فاقد آنهاست و افزود: ویژگی نخست بیداری اسلامی در ایران، ارتباط روحی و وجدانی مردم با امام مهدی(عج) است که این عنصر را در انقلاب های عربی نمی بینیم.

این متفکر مصری ویژگی دوم بیداری اسلامی ایرانی را برخورداری از رهبری بزرگ و عرفانی مانند امام خمینی(ره) دانست و افزود: سومین ویژگی منحصر به فرد بیداری اسلامی در ایران وضوح و روشن بودن هدف این بیداری هم نزد رهبر و هم نزد ملت بود که هر دو هماهنگ با یکدیگر پیش می رفتند.

وی با اشاره به تجلی ویژگی نخست بیداری اسلامی در دعای ندبه، فرازهایی از این دعای شریف را بررسی کرد و گفت: خواسته هایی که در این دعای مبارک مطرح می شود از ریشه کن ساختن ستم و ستمگران گرفته تا راست کردن ناراستی ها و برطرف ساختن انحراف ها و احیای سنت ها و فرایض همگی خواسته های ملتهای عربی نیز هست.

صباغ در خصوص ویژگی دوم بیداری اسلامی در ایران، افزود: امام راحل که رهبری این بیداری را بر عهده داشت، مشروعیت خود را از نیابت از امام زمان یافته بود؛ چراکه نیابت ایشان در زمان غیبت به ععهده فقها گذارده شده است و او نیز با ایفای نقش خود به بهترین وجه این بیداری را هدایت کرد و انتظار مثبت ظهور را به نمایش گذارد.

وی ویژگی سوم را در راستای تمایل انسان ها به زندگی کرامت مندانه و با عزت ارزیابی کرد و ادامه داد: وجود این ویژگی ها در بیداری اسلامی ایرانی موجب ماندگاری این بیداری شده است، اما آیا فقدان آنها در انقلاب های عربی موجب شکست و ناکامی آنها خواهد بود؟ بنابر باور ما اینگونه نیست و این انقلاب ها نیز به سمت پیروزی خواهند رفت.

این فعال سیاسی مصر با اشاره شکست سکوت و سستی اعراب در عصر کنونی و آغاز حرکت وجنبش آنها، گفت: از یک سو، گرچه ممکن است ملتی با امام مرتبط نباشد، ولی امام با تمامی کسانی که به دنبال عدالت هستند مرتبط است و از سوی دیگر، تحقق عدالت به دست امام از رهگذر مردم صورت خواهد گرفت و امام با رهبری مردم به این هدف دست خواهد یافت.

وی انقلاب اسلامی ایران را زمینه ای واقعی و مقدمه ای عملی برای ظهور امام دانست و با اشاره به انقلاب ملت مصر و دیگر ملت های عربی و اسلامی، گفت: عقیده مهدویت در مکتب اهل بیت (ع) ارتباط گسترده ای با انقلاب های عربی دارد که همگی به در مسیر رسیدن به کمال انسانی گام برمی دارند.

گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار می شود.