داخلی     گزارش     انديشه
۲
مراسم یهودیان ایران در مقبره دانیال نبی
  اعضاي جامعه كوچك يهوديان ايران روز پنجشنبه در مقبره دانيال نبي در شهرستان شوش گرد هم آمدند تا ريشه هاي پارسي خود را جشن بگيرند.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب : 21584
آرامگاه دانیال نبی در شوش
آرامگاه دانیال نبی در شوش
به گزارش آینده روشن به نقل از پایگاه الف، خبرگزاری آسوشيتدپرس در گزارشی از مراسم عبادی یهودیان ایران در زیارتگاه دانیال نبی در شهرستان شوش در استان خوزستان نوشت: « بيش از 200 يهودي ايراني در سفري طولاني از گوشه و کنار ايران، خود را براي شركت در مراسمي كه از سوي يك گروه از جوانان يهودي در حمايت از جامعه يهوديان ایران ترتيب يافته بود به شوش رساندند تا بیش از بیش بر ریشه های پارسی خود تأکید کنند.»

این خبرگزاری امریکایی در گزارش خود ضمن گفتگو با چند تن از یهودیان حاضر در این مراسم، نوشت: «بهادر ميكائيل 26 ساله از سازمان ياران كه پنج سال است در كار ترتيب دادن اين سفرهاست گفته است اين گردهمايي به ترويج اتحاد محبت و دوستي بين يهوديان ايران كمك مي كند.»

این جوان یهودی ایرانی افزوده است: «ما مصمم هستيم هر سال يك بار به دانيال نبي ادعاي احترام كنيم. اين يك موفقيت بزرگ برای یهودیان ایران است و مسئولان کشور هم خيلي با ما همكاري كرده اند.»

فرهاد افراميان سردبير ماهنامه يهود نیز که در این گردهمایی مذهبی در شوش دانیال شرکت کرده بود، گفته است: «گردهمايي شوش فرصتي براي يهوديان سراسر ايران جهت برقراري ارتباط بيشتر و حفظ تماس بين خود است. دانيال نبي سمبل ريشه هاي سربلندی پارسي ماست.» 

این یهودی ایرانی افزوده است: « هدف از گردهمايي شوش، تأكيد حضور ما در ايران از زمانهاي باستان بوده است.»

جامعه 25 هزار نفري يهوديان ايران كه بزرگترين جامعه يهوديان خاورميانه در خارج از سرزمین های اشغالی فلسطین است، براي انجام فرايض مذهبي خود محدودیتی ندارند، گرچه آنها بايد در مراسم خود، مقررات مربوط به پوشش اسلامي نظير بسر داشتن روسري براي زنان را رعايت كنند.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود افزوده است: «با اين حال جمعيت يهوديان ايران به واسطه مهاجرت آنها به اسرائيل، امريكا و ساير کشورها، در حال كوچك شدن است.»

این خبرگزاری با اعلام آنکه فقط در ماه دسامبر گذشته حدود 40 يهودي ایرانی در سفري مخفيانه به سرزمینهای اشغالی فلسطین مهاجرت كردند، نوشت: «رهبران يهوديان ايران معتقدند این گونه سفرها به هیچ وجه سازمان یافته و تشکیلاتی نیست و یک سفر کاملاً شخصی و خصوصی بوده است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده است که این گونه سفرها، از سوي گروهی بین المللی با عنوان «مؤسسه دوستي بين المللي مسيحيان و يهوديان» كه بنياد خيريه اي است كه هر ساله ميليونها دلار از طرف مسيحيان پروتستان دريافت مي كند، ترتیب می یابد.

این رسانه آمریکایی در توصیف مراسم عبادی یهودیان در شوش دانیال، نوشته است: «در درون مقبره زنان يهودي در طول مراسم در حال خواندن تورات بودند و مردان يهودي در حالي كه كلاه هاي مخصوص يهوديان را به سر داشتند با صداي بلند در حال عبادت به زبان عبري بودند. آنها معتقدند هر بار كه در اينجا عبادت مي كنند احساس آرامش به آنها دست می دهد.»

آژانس يهود اخيراً براي ترغيب يهوديان به مهاجرت از ايران، سايتي اینترنتی به زبان فارسي راه انداخته است و با تبلیغات زیادی وعده کمک هاي مالي قابل توجه براي استقرار یهودیان ایران در کشورهای غربی و بویژه اسرزمینهای اشغالی مي ‏دهد. ‏

در همین زمینه، نشل ففر، در مقاله ای در روزنامه اسرائیلی هاآرتص تحت عنوان «اورشليم و بابل» نوشت: «با وجود امتيازاتي که آژانس یهود به یهودیان ایران پيشنهاد مي ‏کند، تعداد کمي از يهوديان ايراني مي خواهند در اسرائیل زندگي کنند.» 

این مقاله نویس صهیونیست مي نويسد: «تا اندازه اي تعجب آور است ‏که ايران محدوديت زيادي براي یهودیان و مهاجرت آنها قائل نمي شود. آژانس يهود هم به منظور آسانتر کردن کارها، به کساني که مي خواهند به اسرائيل مهاجرت ‏کنند، پول مي دهد تا پيش از تصميم گيري بتوانند حساب و کتابهايشان را بکنند و براي تکميل همه اين ها ‏سه مؤسسه هم آنقدر سرمايه گذاشته اند که هر مهاجر بتواند ده هزاردلار بگيرد. پس چرا تعداد کساني که به اسرائیل مي ‏آيند اينقدر کم است؟»

همچنین يوسي مل مان، اوّل ژانويه در روزنامه هاآرتص در مقاله ای نوشت: «با يهوديان در ايران خوب رفتار مي شود. زندگي جمعي شان سازمان ‏يافته است، آزادانه مي توانند مناسک مذهبي شان را به جا بياورند و کار کنند. مثل بيشتر شهروندان ايران ‏مي توانند به خارج سفر کنند و وقتي برمي گردند کسي از آنها نمي پرسد تعطيلاتشان را کجا گذراندند با آنکه ‏مقامات ايران خوب مي دانند که اکثر آنها خويشاونداني در اسرائيل دارند.»

انجمن کلیمیان ایران در سایت اینترنتی خود درباره وضعیت این اقلیت در جمهوری اسلامی و تبلیغات رسانه های صهیونیستی نوشته است : «همانگونه که قبلا اعلام کرده‌ایم تطمیعات خام کودکانه و دروغ پراکنی‌های عوامل صیهونیستی ضد ایران هیچ خللی در رابطه عمیق ایرانیان یهودی با دیگر مردم ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد نخواهد کرد. ما ایرانیان یهودی ایرانی بوده‌ایم ایرانی هستیم و ایرانی خواهیم ماند و با عشق به وطن خود آماده هرگونه فداکاری در راه کشور خود می‌باشیم.»
۱۳۸۷-۱۱-۱۵ ۰۰:۳۲:۱۴
vagean Alee bood,
۱۳۸۷-۰۷-۲۴ ۱۱:۱۸:۱۷
درموردشهر شوش اطلاعات بیشتری بدهید