نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » سیاست

آیت‌الله اعرافی:

مهدویت اندیشه‌ای خواب‌آور و مخدر نیست/ بین‌المللی شدن مهدویت

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹

مرجع : خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)

آینده روشن ــ مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه گفتمان مهدویت، بین‌المللی شده و در مطالعات راهبردی دشمنان نیز مورد توجه است تاکید کرد: این اندیشه، خمود، خواب‌آور و مخدر نیست و پیشران و پویا است.

به گزارش آینده روشن ، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه  در همایش «مهدویت و انقلاب» در مجتمع یاوران مهدی(عج) با اشاره به روایات متعدد شیعه و سنی در مورد مهدویت گفت: ۷۴۰ حدیث که بیش از صد عنوان و وصف مشترک در مورد امام زمان است در منابع شیعه و سنی بیان شده است و ما هم بنا داریم تمامی احادیث شیعه و سنی در مورد امام زمان را جمع‌آوری کنیم.

وی افزود: آنچه در معارف شیعه در مورد مهدویت آمده نقشه جامع است و در آن حادثه موعود، تئوری‌ها و نظامات حاکم بر آن حکومت و مسائل قبل از ظهور و ... بیان شده است زیرا اندیشه مهدویت، ارتباط انسان‌ها حتی قبل از ظهور با انسانی حی و زنده و حاضر و محیط بر عالم است.

مهدویت؛ اندیشه پیشران و پویا

اعرافی با بیان اینکه عظمت مهدویت بسیار زیاد است تصریح  کرد: نقشه مهدویت از منظر شیعه انتظار کور، خواب‌آور و مخدر نیست بلکه پیشران حرکت‌های توحیدی و پویا و زنده است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به کج راهه‌ها و آسیب‌های مهدویت و انتظار بیان کرد: این مقوله با همه زنده بودن، حیات و پیشرانی مانند هر حقیقت نابی در معرض برداشت‌های سوء و آسیب‌هایی از جمله توقیت و علائم ظهور و... است که توسط دشمنان نیز ترویج می‌شود تا این حقیقت در آشفته بازار کنونی گم شود.

اعرافی بیان کرد: مهدویت باید اولا اندیشه ناب با همه ویژگی‌های جامع مهدوی خود تبیین شود و رسالت دوم سپاه مهدوی این است که جلوی کج راهه‌ها و آسیب‌ها را بگیرد.

مدیر حوزه علمیه اظهار کرد: انقلاب با اندیشه مهدویت رابطه بسیار نزدیکی دارد؛  انقلاب ظرفیت و درون مایه مستحکم در برابر استکبار و پیامی برای همه بشریت گرفتار امروز دارد و در عین حال انقلابی برای همه امت اسلامی است که درون مایه مهدوی دارد و آن را با امت اسلام پیوند می‌دهد.

وی افزود: مهدویت، موتور انرژی‌بخش و متحرک انقلاب بوده و اندیشه مهدویت در شعارهای انقلاب و سخنان امام و ... به صورت روشن دیده می‌شود و این نخ تسبیح هیچگاه مفقود نشده است؛ البته این اندیشه در تاریخ شیعه فراز و فرود داشته است اما هیچگاه این اندیشه قطع نشده است بنابراین تئوری تکامل و انقلاب پایانی تاریخ یکی از مهمترین عناصر فکری، معرفتی و انگیزشی انقلاب بوده است.

اعرافی بیان کرد: از طرف دیگر انقلاب خدمت بزرگی به مهدویت کرده که پایگاه آن هم قم بوده است که امروز در آستانه صد سالگی بازتاسیس آن هستیم و تئوری ولایت فقیه و نظم جدید جهانی از درون همین اندیشه انقلاب بیرون آمد.

وی با بیان اینکه یکی از خدمات بزرگ  انقلاب ترویج مبانی فکری اهل بیت و به خصوص مهدویت بوده است اظهار کرد: رشته‌سازی در متن نظام‌های آموزشی اولین خدمت انقلاب به مهدویت بوده است؛ امروز درختواره رشته‌ای حوزه در حال تکمیل است و ۲۷۰ رشته طراحی شده است و مهدویت جایگاه والایی در این مجموعه دارد.

تدوین موسوعه مهدوی جامع

وی ادامه داد: انواع دوره‌های کوتاه مدت برای ترویج اندیشه مهدویت و انتظار تولید شده و مجلات مهدوی نیز در سطوح علمی ترویجی و پژوهشی و ... در حال تولید و انتشار است؛  همچنین هزاران مقاله و پایان نامه در مورد اندیشه مهدویت تولید شده است و کتب زیادی هم در این عرصه داریم به خصوص چندین موسوعه مهدوی که بنده پیشنهاد دادم موسوعه‌ای که در آن مطالب شاذ نباشد نیز طراحی کنیم.

وی، ایجاد سایت‌های مهدوی و نرم‌افزارها، مراکز تخصصی آموزشی و پژوهشی در عرصه مهدویت، انجمن‌های علمی و فرهنگی، ترجمه‌های آثار مهدوی در کشورهای مختلف از جمله تالیف هزار کتاب و پایان نامه به بیش از ۲۰ زبان، شکل‌گیری کرسی‌های تدریس حوزوی  در زمینه مهدویت و ... را از دیگر خدمات انقلاب به مهدویت برشمرد.

اعرافی با بیان اینکه مهدویت در پرتو انقلاب اسلامی تبدیل به گفتمان عالی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شده است بیان کرد: شاید برای اولین بار است که بن سلمان ناچار است از مهدویت و نگرانی از آن سخن بگوید. مهدویت امروز، نقطه درخشان و گفتمان بین‌المللی شده که هم موافقان و هم مخالفان پرو پا قرصی دارد که دشمنان  مجبورند به آن بنگرند و در تئوری ها و اندیشه‌های راهبردی خود مورد توجه قرار دهند.

اعرافی اظهار کرد: حداقل در صد کشور این اندیشه همچنین اندیشه غدیر، عاشورا و ... بومی شده و وارد  گفتمان آن ها شده است و این اول حرکتی  است که در دومین چله انقلاب باید ترویج بیشتری یابد.

وی تاکید کرد: کوته نظران تصور می‌کنند که انقلاب به پایان خود رسیده است اما امواج انقلاب انتشار خواهد یافت و مهدویت به عنوان علم این خیمه رواج خواهد یافت.

انتهای پیام/141