داخلی     گزارش    
هنرمندان صاحب اثر در جشنواره فرهنگی هنری بانوان استان قم:
هدف از ارائه آثار مهدوی، ابزار ارادت به ساحت حضرت مهدی(عج) است
  چند روزی است سطح شهر قم را پوسترهایی با عنوان اولین جشنوارۀ فرهنگی و هنری بانوان پرکرده است، به مکان برگزاری آن سری زده ایم و با برخی از غرفه داران به گفتگو پرداخته ایم.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۸۶ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : 15608
هدف از ارائه آثار مهدوی، ابزار ارادت به ساحت حضرت مهدی(عج)  است
به گزارش آینده روشن، در ابتدای نمایشگاه غرفه حسینیه حضرت رقیه(س) که با فانوسها و پارچه های رنگی آراسته شده است توجه همگان را به خود جلب می کند، مسئول غرفه حسینیه حضرت رقیه(س) این مکان را مختص برنامه های ایام ولادت و شهادت معصومین (ع) توسط خواهران می داند و می گوید: در این حسینیه کارهای طراحی، عکاسی، فتوشاپ و ... توسط بانوان انجام می شود.

وی بهترین خاطره زندگی خود را دریافت پرچم متبرک مسجد مقدس جمکران می داند.

زهرا زال که مسئول غرفه کوثر در این نمایشگاه است، هدف خود از ارائه آثار نقاشی مهدویت را ابراز عشق و ارادت به امام عصر و برآوردن حاجاتش می داند و حجاب بانوان، نگاه مردان و خالص کردن دل را سبب ساز ارتباط با حضرت مهدی (عج) می داند.

وی خالق اثری است که در آن دعای یا فارس الحجاز ادرکنی را در قاب مسجد مقدس جمکران درآورده است. در این نقاشی کلمه الله بسیار جلب توجه می کند و زال آن را نشانگر توسل به خدای مهدی می داند. 

وی در این نقاشی گلدسته های مسجد مقدس جمکرن را به صورت دستهای دعایی که رو به بالا هستند نشان داده است. 


در غرفه عکس خبری، دل نوشته ای تامل برانگیز با این عبارت «جواب اشکهای مهدی را هر جمعه تو می دهی!» جلب توجه می کند. هر چند صاحب این نوشته را نیافتم که بتوان با وی مصاحبه ای کرد.

چند غرفه پوشش اسلامی بانوان در این نمایشگاه معرفی شده است. مسئول غرفه قصر حجاب، هدف از طراحی مدل لباس های خود را، راحتی بانوان در انجام فعالیتهای اجتماعی می داند.

مریم خوشنویس تنها درخواست خود از امام زمان (عج) را دست یابی به آرامش در زندگی می داند و می گوید: در زندگی خود سعی کرده ام همانی باشم که خدا خواسته است و خواستۀ حضرت مهدی(عج) است.


لیلا قره چلی غرفه سیمای حجاب را ایجاد کرده است و از عرضه چادری با عنوان چادر امامی صحبت می کند و آن را به دلیل استفاده آسان در کارهای مثل رانندگی به عنوان پوشش اسلامی مطلوب معرفی کرد. او از خدا می خواهد با ظهور حضرت مهدی وضعیت حجاب خانمها اصلاح شود.

کانون و هیئت خادم الرضا در این نمایشگاه حضور فعال داشت. صدیقه زینال مسئول واحد کودکان کانون و هیئت خادم الرضا ارتباط تصویری بین کودکان و مبانی این را موثرترین شیوۀ آموزش اصول دین به کودکان می داند.

وی برگزاری گردهمائی های مهدوی، پیاده روی بین حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران را از برنامه های سال گذشته کانون و هیئت خادم الرضا دانست و تصریح کرد: امید است این برنامه ها امسال با شور و استقبال بیشتری برگزار شود.

صدیقه زینال از آموزشهای خود به کودکان درباره حضرت مهدی(عج) می گوید: به بچه ها گفته ایم که برای سلامتی و ظهور امام زمان دعا کنند و نقاشی بکشند.

طاهره بخشی در غرفه فاطیما آثاری با عناوین یا اباصالح المهدی حجة ابن الحسن، زیارت عاشورا، صحنه عاشورا به وسیله ساقه گندم طراحی کرده است. او درحالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود گفت: همه این آثار را به عنوان پیش کش تقدیم حضرت مهدی (عج) می کنم و از خدا می خواهم تعجیل در ظهورش را فراهم کند. وی از احساس خوبی که در هنگام طراحی آثار مذهبی و مهدوی دارد یاد می کند و آن را از زیباترین لحظات زندگی خود می داند.


مسئول غرفه واحد خواهران مرکز تخصصی مهدویت اقدامات علمی و هنری و فرهنگی بانوان را زمینه ساز توسعه و تعمیق فرهنگ مهدوی می داند. در غرفه واحد خواهران مرکز تخصصی مهدویت کتب و مقالاتی با موضوع مهدویت و مسائل مربوط به آن که غالباً تالیف شده توسط بانوان است ارائه شده است.

مریم سامع با صدایی لرزان و چشمانی اشک آلود می گوید: لذتی که از کار و فعالیت در اینجا می بریم جبران تمام خستگیهای روزمره را می کند.

در غرفه نقشینه خیال اثری به نام عروج با استفاده از تکنیک پاستیل و زغال ارائه شده است. فاطمه ضرغامی در تشریح کار خود می گوید: من در این کار ادیان مسیحیت، زرتشتی و یهودیت و اسلام را نشان داده ام که همگی اعتقاد به ظهور منجی دارند. 

وی گفت: نماد خورشید به کار رفته در اثر هنری من نشانگر جنبه روحانی امام عصر(عج) است پرندگان به کار گرفته شده دراین کار هنری نماد انسانهایی است که به آرامش رسیده اند .ضرغامی از خداوند می خواهد با تعجیل در ظهور حضرت مهدی(عج)، آرامش واقعی را به انسانها عطا کند.

محبوبه مرادی مسئول غرفه بانوی شرقی است که با اصرار فراوان حاضر به مصاحبه می گردد و با معرق چوب و مشبک تابلویی درباره حضرت مهدی(عج) خلق کرده است. او این اثر را  به حضرت مهدی(عج) تقدیم کرده است و از امام عصر(عج) می خواهد که به او نظری داشته باشد.

بازدید از غرفه های نمایشگاه را به پایان می برم، در حالی که بخوبی دریافته ام بانوان اسلامی با حفظ حجاب و پوشش اسلامی می توانند در زمینه های هنری و فرهنگی به صورت مطلوب حضور یابند و عرضه کننده آثار زیبایی گردند، بانوانی که ترتبیت نسل مهدوی را وظیفه مهم خود می دانند.