داخلی     گزارش     انديشه
قرآن كريم؛ منبع اصلی معرفت يافتن به امام عصر (عج)
  بسياري از كارشناسان و دانشمندان علوم دينی، قرآن كريم را منبع اصلی شناخت حقيقی امام عصر (عج) معرفی كرده و معرفت يافتن به آخرين امام شيعيان را با استناد به آيات قرآن كريم مورد تاكيد قرار می‌دهند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۲۵
کد مطلب : 27416
قرآن كريم؛ منبع اصلی معرفت يافتن به امام عصر (عج)
به گزارش خبرگزاری آينده روشن، ايمان به ظهور منجی، از اعتقادات عميق مذاهب و اديان است چرا كه در تمامی مكاتب الهی و حتی غيرالهی مسئله منجی و نجات‌بخش مسئله‌ای مشترك است و همه اديان و مكاتب انتظار چنين منجی‌ای را می‌كشند كه بشريت را از اين خلاء خارج و به سمت نور و سعادت واقعی رهنمون كند. 

در اين راستا قرآن كريم به عنوان كامل‌ترين كتاب هدايت انسان، اصلی‌ترين راه شناخت تنها منجی عالم بشريت معرفی شده است كه حجت‌الاسلام «فرج‌زاده»، از كارشناسان معارف اسلامی اروميه، رجوع به مستندات قرآنی را مهم‌ترين راه دست‌يابی به معرفت حقيقی نسبت به امام عصر (عج) عنوان كرده و می‌گويد: جهت دست‌يابی به اين اصل مهم، جامعه اسلامی نيازمند آن است تا عالمان و دانشمندان علوم دينی، راه‌های شناخت و معرفت به امام عصر (ع) را شناسايی كرده و اين امر نيز جز با استناد به آيات و اشارات قرآنی ميسر نخواهد شد. 

وی به تلاش‌های پيشين مراجع و مبلغان دينی در اين امر اشاره می کند و می‌افزايد: در حوزه‌های علميه و مراكز دينی تا حد ممكن به بررسی راه‌های رسيدن به شناخت امام زمان (عج) و حكومت جهانی آن حضرت از طريق قرآن پرداخته شده، ولی اصل مطلب اين است كه متوليان امر بايستی روش‌های شناخت و معرفت و اعمال شايسته را معرفی كرده و مسير هموارتری را برای عاشقان آن حضرت پيش پا گذارند. 

اين كارشناس دينی ترويج فرهنگ و انديشه مهدوی را با استناد به ريشه‌های آيات قرآنی مورد قبول عنوان كرده و احيای فريضه امر به معروف و نهی از منكر را كه وظيفه هر فرد مسلمان است امری مؤثر در جهت شناخت ائمه معصومين(ع)، بخصوص امام عصر (عج) دانست. 

حجت‌الاسلام «اصغر حبيبی» نظری متفاوت با حجت‌الاسم «فرج‌زاده» داشته و می‌گويد: تبليغ و ترويج فرهنگ و انديشه مهدويت با استناد به ريشه‌های قرآنی، نكته‌اي است كه كمتر مورد توجه دانشمندان دينی قرار گرفته است. 

اين كارشناس معارف اسلامی در اروميه ادامه می‌دهد: تاكنون ترويج و تبليغ فرهنگ مهدوی به روش آيات قرآنی آن طور كه شايسته است، مورد توجه قرار نگرفته، چنانکه روايتی از امام محمد باقر(ع) نقل شده كه می‌فرمايند: «مردم در برابر ائمه معصومين(ع) سه وظيفه دارند: شناخت و معرفت ائمه، تسليم در برابر آن‌ها و رجوع به ايشان هنگام اختلاف». 

وی در تشريح اين فرموده امام باقر(ع) افزود: حال كه حضرت قائم(عج) به‌عنوان آخرين حجت خدا و ناجی عالم بشريت مطرح است، نه شناخت چندانی از ايشان در جامعه رواج يافته و نه اين‌كه تسلم محض در برابر ايشان هستيم و حتی ارتباط روحی چندانی با امام عصر(عج) برقرار نكرده‌ايم كه جهت رفع اختلاف‌ها به ايشان رجوع كنيم، در نتيجه هيچ يك از وظايف سه گانه، مورد توجه قرار نگرفته است. 

«ولی نوروزی»رئيس دانشكده علوم قرآنی خوی نيز، معرفت به امام عصر (عج) را در طريق الگو پذيری دانسته و می‌گويد: خداوند در قرآن كريم، پيامبر (ص) را اسوه حسنه برای بشريت معرفی می‌كند كه توجه به اين مسأله و نهادينه شدن فرامين الهی، می‌تواند در پياده شدن الگوهای عملی مهدويت و شناخت آن حضرت در جامعه مؤثر باشد. 

نوروزی رسانه ملی را در شناخت حقيقی امام مهدی «عج» تأثيرگذار می داند و اظهار می‌كند: رسانه ملی كارهای مثبتی از طريق اجرای بحث‌های كارشناسانه در زمينه مباحث مهدويت انجام داده، ولی با در نظر گرفتن حجم وسيع تهاجم دشمن در مبارزه با مسأله انتظار، اين فعاليت‌ها بسيار ناچيز است و هنوز مسير طولانی برای تحقق جامعه منتظر باقی است. 

رئيس دانشكده علوم قرآنی خوی، آگاهی كافی از معارف و مبانی ناب مهدويت را مطمئن‌ترين مسير  برای تحقق جامعه منتظر می داند. 

وی همچنين معتقد است پيروی خالصانه و آگاهانه از علما متعهد شيعه در مسير امام زمان‌شناسی، جامع‌نگری در طرح مباحث مهدويت و مطالعه مجموعه معارف مهدوی می‌تواند گامی مؤثر در شناساندن چهره واقعی امام عصر (عج) باشد. 

«ابراهيم‌زاده»، رئيس دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد خوی، استفاده از اساتيد حوزه‌های علميه را مطمئن‌ترين مسير برای تزريق مفاهيم مهدويت به بدنه جامعه دانسته و می‌گويد: طلاب و نخبگان دين بايد با استناد به قرآن و احاديث ائمه معصومين(ع) جوانان را با معارف اصيل فرهنگ مهدويت آشنا كنند. 

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اين كه آيا برگزاری همايش‌هايی با عنوان مهدويت می‌تواند معرفت افراد نسبت به معارف اين فرهنگ را نهادينه كند؟ گفت: متأسفانه در بسياري از مواقع هدف از اجرای چنين مراسمی، ارائه گزارش عملكرد و توجه به ظواهر قضاياست.