داخلی     گفتگو     انديشه
قائم مقام موسسه آینده روشن:
تعامل حوزه و هنرمندان، در تعالی فرهنگ مهدوی، ضروری است
  قائم مقام موسسه آینده روشن، تعامل حوزه و هنرمندان را در زمینه سازی رشد و ارتقای فرهنگ مهدویت، ضروری دانست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب : 54867
تعامل حوزه و هنرمندان، در تعالی فرهنگ مهدوی، ضروری است
حجت الاسلام والمسلمین علی لاری در گفتگو با خبرگزاری آینده روشن، با ذکر این مطلب که همایش دکترین مهدویت، سال به سال به روند رو به رشد خود ادامه می دهد، اظهارکرد: خوشبختانه همایش هشتم بین المللی دکترین مهدویت با موضوع به روزی که برای آن اتنخاب شده بود، روند بسیار خوبی را چه از حیث اجرایی و چه از حیث محتوایی طی کرده است و تا کنون، شاهد همایش پرباری بوده ایم.

وی افزود: امسال سطح همایش نسبت به سال های گذشته بالاتر بود زیرا علاوه بر مباحث محتوایی که از سوی میهمانان افتتاحیه و کمیسیون ها و نشست ها ارایه شده است، شاهد نظم مطلوبی نیز از حیث اجرایی هستیم.
وی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع مهدویت، از مجرای هنر، تصریح کرد: در این راستا و در گام نخست باید تکلیف خود را با هنر روشن کنیم، و جایگاه هنر را در دایره علوم اجتماعی و فرهنگی و دینی مشخص کنیم و سپس به برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت بپردازیم.

قائم مقام موسسه آینده روشن، خاطرنشان کرد: طریقه استفاده از هنر و مقولات دینی در جایگاه بعد از اهمیت قرار دارد که باید با برنامه ریزی پژوهشی و علمی و بعد در اجرا، به آن توجه کنیم؛ برخی در رابطه این دو بیان می کنند که هنر در عرصه دین با یک سری محدودیت ها مواجه است در حالی این مباحث، محدودیت نیست در حالیکه اگر این مساله به درستی برای مردم و به خصوص اهالی هنر تبیین شود، می توانیم به عرصه های بسیار متعالی از هنر وارد شویم.

وی گفت: اگر بتوانیم این پیوند مفهومی و عینی را بین دین و هنر ایجادکنیم، آن موقع، همین هنر، بهترین عرصه برای تبیین و تعلیم مباحث مهدوی خواهد بود؛ باید از این ابزار و سلاحی که امروز در دنیا به شدت مورد استفاده قرار می گیرد به نحو مطلوب بهره مند شویم.

لاری تعامل بین هنرمندان دلسوز و متدین و متعهد را با پژوهشگران و عالمان دینی از جمله راهکارهایی ذکر کرد که می تواند در ایجاد زیرساخت های فرهنگی و هنری در زمینه مهدویت و همچنین تولید محصولات فاخر هنری، تاثیرگذار باشد.

وی گفت: هنرمندان بسیاری در کشور داریم که درون مایه مذهبی دارند و علاقه مند به تولید تولیدات رسانه ای فاخر در زمینه دینی هستند ولی مشکل از ماست که نتوانسته ایم تعامل مناسبی با این قشر متعهد کشور ایجاد کنیم؛ حوزه نقش محوری و مهمی در انتقال داده ها و معارف مهدوی و دینی به هنرمندان دارد .

لاری تصریح کرد: در این بین هنرمندان دلسوز و متعهد و دغدغه مند در زمینه دین و معارف الهی و مهدویت هم باید قدم پیش گذاشته و به سراغ فعالان دینی و مهدوی بروند و معارف ناب فرهنگ اهل بیت(ع) را از آنان طلب کنند تا بتوانند در قالب های هنری به جامعه عرضه کنند و به طور قطع حوزه نیز از این تعامل استقبال می کند. 

انتهای پیام/ص/ن