نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » سیاست

نخستین اجلاسیه ملی مهدویت و انقلاب اسلامی در قم برگزار شد

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷

مرجع : خبرگزاری شبستان

آینده روشن- نخستین اجلاسیه ملی مهدویت و انقلاب اسلامی امروز در مجتمع آموزشی یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد.

به گزارش آینده روشن نخستین اجلاسیه ملی مهدویت و انقلاب اسلامی امروز (پنجشنبه 11 بهمن ماه) در مجتمع آموزشی یاوران مهدی(ع) برگزار شد.


آیت الله «محمد سعیدی» تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» رئیس ستاد اقامه نماز، آیت الله «علیرضا اعرافی» مدیر حوزه های علمیه، «رحیم صفوی» مشاور عالی فرمانده کل قوا، حجت الاسلام «حاج علی اکبری» رئیس شورای سیاتگذاری ائمه جمعه کشور و جمع کثیری از فعالان عرصه مهدویت در این اجلاسیه حضور یافتند.


تفکر مهدویت سبب نجات سوریه و عراق شد


حجت الاسلام و المسلمین « محمود متوسل آرانی» به عنوان اولین سخنران این اجلاسیه گفت: اصل انقلاب محصول تفکر مهدوی و انتظار است و رهبر انقلاب نیز مرجع تقلیدی است که نایب امام زمان(عج) به شمار می آید و مردم بر این اساس از ایشان حمایت می کردند.


مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) افزود: بر خلاف سایر رهبران انقلاب ها که سیاسی بوده اند رهبر انقلاب ایران یک مرجع تقلید بود و این مساله عامل اصلی بقای انقلاب است.


وی با اشاره به رابطه متقابل میان مهدویت و انقلاب اسلامی تصریح کرد: گوش به فرمان ولی فقیه بودن سبب شد تا مردم فرزندان خود را در دوران دفاع مقدس به جبهه اعزام کنند. آموزه های مهدویت سبب شد تا مردم به فرمان امام گوش دهند و انقلاب نیز یاد امام زمان(ع) را میان مردم گسترش دهد.


متوسل آرانی اظهار داشت: مسجد مقدس جمکران پیش از انقلاب یک مجموعه کوچک بود و مساحت مسجد و همچنین تعداد زائران دوران پیش از انقلاب با دوران کنونی قابل مقایسه نیست.


وی تفکر مهدویت پیش از انقلاب را سکوت در برابر نظام شاهنشاهی توصیف کرد و ادامه داد: تفکر مهدوی که پیش از انقلاب وجود داشت تفکری نبود که به قیام و اقدام بینجامد اما انقلاب کاری کرد که تفکر انتظار بر کشور حاکم شود و این تفکر انقلابی شیعه عامل نجات عراق و سوریه بوده و در سطح منطقه به عنوان یک قدرت تلقی شود.


مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود تأکید کرد که شهدای مدافع حرم با این تفکر به میدان رفته و گوش به فرمان ولی فقیه در هر جای جهان حضور یافتند.


وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی باید توجه ویژه ای به مباحث فرهنگی شود و فقط به دستاوردهای فیزیکی نظیر ساخت بیمارستان و پل و جاده و ... بسنده نکنیم.مهدویت به برکت انقلاب اسلامی به متن زندگی شیعیان بازگشت


آیت الله «محمد سعیدی» سخنران بعدی این اجلاسیه بود که از برگزاری این مراسم استقبال کرد و گفت: در باب مهدویت و انقلاب سخن فراوان گفته شده است اما نگاه همزمان به این دو پدیده بسیار ارزشمند که انقلاب اسلامی زاییده مهدویت است یک کار جدید و خوبی است.


تولیت حرم مقدس حضرت معصومه(س) افزود: خداوند از ایستگاه آخر جهان یک تصویر قوی برای مومنان با عنوان مهدویت به رخ جهانیان کشیده و در قرآن از آن به فراوانی یاد کرده است. اندیشه مهدویت در طول تاریخ همیشه با هراس آمیخته و بعضا با اهمال به مهجوریت کشیده شده است.


وی تصریح کرد: مهدویت به برکت انقلاب به متن زندگی شیعیان بازگشت و واژه انتظار که پیش از انقلاب با تحریف شدید و سکوت و در جا ماندن عجین شده بود با انقلاب اسلامی یک مفهوم جدیدی پیدا کرد و به مفهوم اصلی خود بازگشت.


سعیدی اظهار داشت: امام خمینی(ره) حکومت جمهوری اسلامی را مقدمه ای برای بیداری جهان اسلام و نجات آن از بردگی و همچنین انتظار ظهور را تلاشی برای تحقق وعده مسلم الهی دانست و مطرح کرد.


وی ادامه داد: انقلاب سبب شد تا مسلمانان برانگیخته شده و به عنوان بخش خاموش جوامع بشری که بسیاری از مسلمانان حتی در کشورمان در این خاموشی بسر می بردند، بیدار شدند و تحریف های صورت گرفته علیه مساله مهدویت که سبب مهجور ماندن مساله مهدویت شده بود، زدوده شدند.


تولیت حرم مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به تفسیرهای مختلف از مهدویت در دوران پیش از انقلاب تأکید کرد: امام خمینی حتی آیات مهدویت را تفسیر کرده و روایت هایی که در باب حضرت ولیعصر(عج) و حکومت جهانی ایشان را با انقلاب تبیین کردند.


وی تحقق انقلاب و ارائه تفسیر جدید درباره حاکمیت اسلام را سبب تزریق روحیه به جامعه به ویژه جوانان توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: مسئولان نباید کاری کنند که تفسیرهای ابتدای انقلاب و صفا و صمیمیت آن دوران بهم بریزد و همه ما موظف به مراقبت از تفسیری هستیم که امام در راه آن جهاد بسیاری کرد و شهدا نیز خون خود را در این راه تقدیم کردند.


سعیدی ادامه داد: مردم در ابتدای انقلاب آگاهی زیادی از اوضاع ما نداشتند اما زندگی مسئولان هم اکنون در برابر چشم و گوش مردم قرار دارد و باید بازخوانی در رفتار خود داشته باشیم.


وی با اشاره به اینکه زمینه سازی حکومت جهانی از داعیه های انقلاب اسلامی است، گفت: هدف امام راحل از تشکیل انقلاب که بی اذن خدا و توجه پروردگار و اهل بیت(ع) نبود، فراهم کردن مقدمات ظهور بوده است. کاملا روشن است که دست غیب در پشت پرده انقلاب اسلامی بوده است.


تولیت حرم حضرت معصومه(س) در بخش پایانی سخنان خود گفت: انقلاب با وجود همه مشکلات، 40 سال است که پایدار مانده و ما برای محافظت از این لطف خداوند باید چارچوب ها را حفظ کنیم.رسالت سپاه مهدوی ایستادگی در برابر استکبار است


پس از آن، آیت الله «علیرضا اعرافی» با اشاره به تقسیم معارف و مسائل مطرح در مذهب اهل بیت(ع) به 6 بخش گفت: این اندیشه ها گاهی انسانی هستند و گاهی مذهبی به معنای عام، مرتبط به مذاهب و ادیان ابراهیمی، اسلام، مذهب تشیع و تشیع دوازه امامی ناب و خالص.


مدیر حوزه های علمیه با تأکید بر اینکه برخی معارف اختصاص به شیعه دوازده امامی دارند و گاهی همه این قسمت ها را دربرمی گیرد، افزود: اندیشه مهدویت از اندیشه هایی است که در همه این شش بخش دارای نشانی بارز و برجسته است و این عظمت فکر و تئوری و اندیشه را نشان می دهد که در همه دوایر فکری و معرفتی وجود دارد.


وی تصریح کرد: کسانی که در پرتو انقلاب اسلامی زیر خیمه مهدویت جمع شده اند و همه ما پیروان مذهب ناب اهل بیت به این مساله افتخار می کنیم که هزاران گزاره و قضیه از شش منظر در باب مهدویت و پایان تاریخ و عدل فراگیر وجود دارد.


اعرافی با تأکید بر این مساله که مهدویت در همه این شش قسمت وجود دارد، اظهار داشت: البته مهدویت در هر قسمت های مختلف با وجود اشتراکات بنیادی دارای تفاوت هایی است و در دایره ششم یعنی مهدویت اثنی عشری، مهدویت متعین و متشخص و دارای نقشه جامع و کاملی است.


وی ادامه داد: 26 نفر از صحابه در منابع اهل تسنن، روایت های مهدویت را نقل و 38 نفر از ائمه حدیث اهل تسنن در منابع و کتاب های خود مقوله مهدویت را مطرح کرده اند. 10 کتاب مستقل نیز در متقدمین اهل تسنن در باب مهدویت نوشته شده است.


مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: آنچه در معارف شیعه آمده است یک نقشه جامع به شمار می آید و به بیان کامل ویژگی ها می پردازد اما در 5 بخش قبلی، اندیشه ها مجهول بوده و به روشنی تبیین شیعیان اثنی عشری نیست.


وی خاطرنشان ساخت: عظمت مهدویت و نقشه کلان یک انقلاب بزرگ که امروزه نیز هدایتگر است، یک نقشه محرک در عصر کنونی و پیشگام حرکت های الهی است که انقلاب اسلامی یک نمونه از آن به شمار می آید.


اعرافی با اشاره به تلاش های فراوان برای مخدوش کردن تئوری مهدویت گفت: رسالت سپاه مهدوی در ایران و جهان اینست که در برابر این اقدامات بایستند.


وی رابطه انقلاب اسلامی با اندیشه مهدویت را بسیار نزدیک توصیف کرد و افزود: انقلاب اسلامی در یک سطح کلان بشری برای مستضعفان جهان و کسانی که می خواهند از مدار قدرت های استکباری بیرون بیایند دارای پیام است و درون مایه مستحکم در برابر استکبار دارد.


مدیر حوزه های علمیه، انقلاب را داری پیام برای بشریت گرفتار و اسیر قوای استکباری دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی برای همه امت اسلامی است و درون مایه مهدوی دارد. انقلاب اسلامی تاثیر و تاثر متقابلی با مهدویت دارد و اگر کسی فرمایش های امام خمینی را ملاحظه کند می بیند که عشق به مهدویت و آموزه های مهدویت چگونه در وجود امام موج می زده است.


وی اندیشه مهدویت را در انقلاب اسلامی آشکار عنوان کرد و اظهار داشت: مهدویت در نظریه پردازان انقلاب اسلامی یک عنصر ریشه دارد و یکی از مهمترین عناصر شکل دهنده انقلاب اسلامی از نظر معرفتی است و از نظر عملی نیز یک موتور محرک بوده است.


اعرافی ادامه داد: اندیشه مهدویت در پرتو انقلاب اسلامی رونقی پیدا کرد که در تاریخ کم نظیر بوده است. مقوله مهدویت در تاریخ بیش از هزاران ساله ما مورد آماج و فرود قرار گرفته است اما هیچگاه قطع نشده است.


وی از مهدویت و انتظار و تئوری تکامل و پایان تاریخ و انقلاب پایانی تاریخ به عنوان یکی از مهمترین عناصر فکری و معرفتی و انگیزشی انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: انقلاب اسلامی خدمتی بزرگ به اندیشه مهدویت کرده که در تاریخ ما بی سابقه بوده و پایگاه مهم آن نیز قم بوده است.


مدیر حوزه های علمیه، ترویج مبانی فکری اهل بیت(ع) و مهدویت را از خدمت های بزرگ انقلاب اسلامی خواند و افزود: رشته سازی در متن نظام های آموزشی،  برگزاری دوره های کوتاه مدت در حوزه مهدویت، گسترش مجلات مهدوی، پایان نامه ها، هزاران مقاله درباره مهدویت، انتشار کتاب در زمینه مهدویت، موسوعه های مهدوی، نرم افزارهای متعدد، سایت ها، مراکز تخصصی آموزشی و پژوهشی، انجمن های علمی و فرهنگی، بسته های آموزشی مهدوی، ترجمه های مهدویت، شکل گیری کرسی تدریس حوزوی به ویژه در درس خارج از خدمت های علمی است که انقلاب اسلامی به اندیشه مهدویت کرد.


وی تصریح کرد: مهدویت در پرتو انقلاب اسلامی به یک گفتمان غالب مبدل شده و  شاهد هستیم که بن سلمان ولیعهد عربستان برای اولین بار از مهدویت سخن گفته و نگرانی خود را اعلام کند و قدرتمندان صهیونیستی نیز از مهدویت به عنوان یک نگرانی یاد می کنند.


اعرافی، مهدویت را نقطه بسیار درخشان بین المللی خواند و اظهار داشت: یومی شدن اندیشه مهدویت در بیش از 100 کشور از کارهای مهم صورت گرفته است. عاشورا و مهدویت و غدیر در بیش از 120 کشور بومی شده و دل ها مملو از عشق مهدویت و عاشورا و غدیر است.


وی در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد که انقلاب اسلامی بر خلاف دیدگاه های کوته نظران که آن را در پایان می دانند، هرگز اینچنین نخواهد بود و به فضل الهی امواج آن در جهان انتشار یافته و مهدویت به عنوان علم این خیمه و محور تئوری در دنیا رواج پیدا خواهد کرد.انقلاب اسلامی طبق قاعده مهدویت طراحی شد


حجت الاسلام «محمد جواد حاج علی اکبری» به عنوان سخنران بعدی اجلاسیه گفت: جریان وکالت و کفالت و نیابت و مرجعیت عناوینی است که حکایت از تدبیر الهی برای عصر پرتلاطم و پر از حیرت و دشواری و آشفتگی غیبت بوده است.


رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور افزود: هزاره ای پشت سر گذاشته شد که ستاره ها طی آن نورافشانی کرده و عناصری رشید و مومن و عارف و مجاهد برای اینکه راه را گم نکنند، مجاهدت کردند.


وی تصریح کرد: خداوند متعال را شاکریم که به بخش عالی هدایت برای عصر غیبت رسیدیم. همه مجاهدت ها و رنج ها و شهادت ها در حال رسیدن به یک بهره برداری کامل متفاوت نزدیک شده است که یک طلوع به شمار می آید.


حاج علی اکبری اظهار داشت: در هندسه عالی هدایتی، طلوع ماه تمام مرجعیت و نیابت و کفالت رخ می دهد که ولایت فقیه نام دارد. وسط این شب تاریک غیبت که البته مملو از ستاره بوده است، مردی از اهل قم آمد تا سیره ابراهیمی را با آن تجلی ناب محمدی به نمایش بگذارد.


وی ادامه داد: این آسمان از مثل فردایی دارای ماه شد و ما در عنوان روح بخش انقلاب اسلامی ایران با همه آن ظرفیت عظیم قرار داریم. هم اکنون در نقطه اوج هندسه عالی هدایت هستیم.


امام جمعه موقت تهران تأکید کرد که انقلاب اسلامی طبق قاعده مهدوی طراحی شده و به زمان خود رسیده است.


وی خاطرنشان ساخت: در پرتو این نهضت بزرگ، مهدویت و توجه به آرمان بزرگ سعادت و خوشبختی سعادت در حال نمایان شدن در سراسر جهان است.


حاج علی اکبری افزود: ما در شبکه ائمه جمعه که به برکت همین مهندسی عالی است و عیب بزرگ شیعه به برکت انقلاب اسلامی برطرف شد و صاحب نماز جمعه شدیم امیدواریم بتوانیم بیشتر به نشر و ترویج امامت و مهدویت بپردازیم.


وی بیان داشت: رهبر معظم انقلاب به خوبی توانسته اند این پرچم را نگهدارد و ان شاء الله به زودی این پرچم در اختیار صاحب آن قرار گیرد.

 


اگر مهدویت را از انقلاب اسلامی جدا کنیم چیزی به نام انقلاب باقی نمی ماند


سپس نوبت به حجت الاسلام «حسن ملایی» رسید تا به عنوان پژوهشگر برتر در زمینه مهدویت، در این اجلاسیه سخنرانی کند.


ملایی، مطرح شدن نام حضرت زهرا(س) و امام زمان(ع) را از ویژگی های انقلاب اسلامی توصیف کرد که در طول انقلاب بیش از سایر معارف اسلامی تکرار شده اند.


این پژوهشگر افزود: مهدویت از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی یک آرمان کلان است. مهدویت آرمان کلان انقلاب به شمار می آید و همه برنامه های کلان کشور باید در مسیر این آرمان کلان قرار داشته باشد.


وی انقلاب اسلامی را زمینه سازی حاکمیت دین خدا توصیف کرد و اظهار داشت: این یک آرمان بزرگی است که اگر مهدویت را از انقلاب اسلامی جدا کرد چیزی به نام انقلاب اسلامی وجود نخواهد داشت.


نویسنده مقاله «کلان آرمان های انقلاب اسلامی و الزامات آن از منظر امام خامنه ای» که به عنوان پژوهشگر برتر مهدویت برگزیده شده است، ادامه داد: رغبت عمومی از شرایط زمینه ساز حکومت حضرت ولیعصر(عج) محسوب می شود.


وی تأکید کرد که تمدن نوین اسلامی با همه زیرشاخه هایی که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تاکید کردند، تمدنی است که به دنبال زمینه سازی ظهور است.


ملایی خاطرنشان ساخت: توجه دائمی همه مردم و مسئولان به حضرت مهدی(عج) و مباحث مهدویت، تلاش عملی برای تشکیل حکومت اسلامی، حاکمیت اخلاق در مردم و مسئولان، محوریت انتظار در سبک زندگی مردم و کارگزاران، عدالت گستری در همه سطوح، تبلیغ مهدویت در داخل و خارج کشور و تربیت انسان های تراز انقلاب اسلامی از جمله الزام های تحقق زمینه سازی ظهور است.


وی با انتقاد از سخنان برخی مسئولان گفت: تصدی مسئولیت برای کسانی که نسبت به آرمان های انقلاب و نظام به ویژه آرمان مهدویت و زمینه سازی ظهور بی تفاوت باشند، شرعا حرام است.


این پژوهشگر، تربیت نیروی انسانی صالح ر مهمترین کار انقلاب اسلامی دانست و افزود: اگر از ابتدای انقلاب به تربیت نیروی صالح در تراز انقلاب توجه شده بود امروز دچار کمبود نیروی انسانی تراز انقلاب نبودیم. در این مسیر باید از ظرفیت جوانان توجه شود.


نفی نظام دو قطبی و مردمی بودن از مهمترین ویژگی‌های انقلاب اسلامی است


«سید یحیی صفوی» به عنوان سخنران بعدی اجلاسیه از آینده پژوهی به عنوان یکی از مهمترین مسائل کنونی جهان یاد کرد و گفت: آینده پژوهی بدین معناست که آنچه می خواهیم به وجود بیاید با تلاشی همه جانبه و با قدرت ابتکار و خلاقیت آورده و در حقیقت باید آینده را بسازیم.


رئیس هیأت مدیره بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(ع) افزود: حوادث و رخدادها در 70 سال گذشته نظیر اشغال قدس و پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری مقاومت اسلامی در منطقه به هیچ وجه عادی نیستند.


وی تصریح کرد: قدرت هژمون یا ابرقدرت به شدت توسط آمریکایی ها دنبال می شد و خود را تنها ابرقدرت جهان معرفی می کنند که از همه جهات برتری دارند. در بحث فرهنگی گفتند که جهان یک دهکده بزرگ است که ما دهخدای آن هستیم.


مشاور عالی فرمانده کل قوا اظهار داشت: ما با پیشرفت تکنولوژی و رسانه در حال نشر افکار خود در جهان و مقابله با استکبار هستیم. آمریکایی ها در تحقق آرزوی خود به عنوان ابرقدرت جهان شدن شکست خوردند.


وی ادامه داد: قدرت نوظهور از نظر بسیاری از اندیشمندان بحث قدرت، از قدرت عالم به سمت شرق عالم رفته است که مبتنی بر فرهنگ و اقتصاد است. فرهنگ لیبرالیسم غربی برای نجات بشریت به هیچ وجه الهام بخش نیست و به پایان رسیده است.


صفوی خاطرنشان ساخت: در قاره آسیا قدرت های بزرگی میان چین و ایران و هند و ژاپن هستند و از منظر ما یک قدرت جدید جهان اسلام مبتنی بر تمدن اسلامی و محوریت اسلام نابی که توسط انقلاب اسلامی بروز و ظهور کرده است.


وی با اشاره به اینکه عقل مردم در زمان ظهور 27 برابر دوران کنونی خواهد بود، تأکید کرد: حرکت جهان بر اساس فلسفه اسلامی کاملا تکاملی بوده و غلبه نور بر ظلمت و حق بر باطل است.


رئیس هیأت مدیره بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(ع) افزود: طاغوت ها از غلبه قدرت حق در آینده هراس دارند و مطمئنا به این مساله دچار خواهند شد.


وی بر لزوم تفکر بیشتر درباره مهدویت و انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت:  در 230 سال گذشته 5 انقلاب فرانسه، روسیه، چین، کوبا و ایران رخ داده است. مهمترین تفاوت انقلاب ما با این انقلاب ها نفی نظام دوقطبی در جهان و نفی نظرات انقلابی و ترسیم یک نظام جدید قدرت به عنوان غلبه قدرت اسلام بر سایر مکاتب بوده است.


صفوی به ادامه تبیین تفاوت ها میان انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها پرداخت و ادامه داد: خاستگاه انقلاب اسلامی نیز با این انقلاب ها متفاوت است و همه طبقات ملت در این انقلاب حضور داشتند و هیچ انقلابی نظیر انقلاب اسلامی مردمی نبوده است. رهبری انقلاب نیز اسلام شناس بود و در چارچوب اسلام و قرآن به رهبری انقلاب می پرداخت اما سایر انقلاب ها چارچوب نداشتند.


وی خاطرنشان ساخت: قدرت نفوذ و تاثیرگذاری در منطقه و جهان از ویژگی های انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی با دیدگاه مهدویت و نجات همه بشریت آمد و تنها به مسلمانان اختصاص ندارد. انقلاب هیچگاه از آرمان های خود دور نشد و اهداف آن را به صورت کامل دنبال می کند در حالی که سایر انقلاب ها از این ویژگی برخوردار نبودند.


مشاور عالی فرمانده کل قوا افزود: چندین جنگ جهانی علیه جمهوری اسلامی به راه افتاد و فتنه های مختلفی را علیه انقلاب انجام دادند که همه این فتنه ها و جنگ ها با شکست مواجه شدند. آمریکا و رژیم صهیونیستی با پول های عربی به تاسیس گروه های تکفیری پرداختند اما رهبری انقلاب اسلامی کاری کرد که نه تنها ایران بلکه عراق و سوریه و یمن را نجات داد.


تجلیل از مهدی یاوران نمونه


در بخش بعدی این مراسم از فعالان برجسته در زمینه مهدویت تجلیل بعمل آمد.


افراد تجلیل شده در این اجلاسیه به شرح ذیل هستند؛


آیت الله «ابراهیم امینی» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان عالم و نویسنده مهدوی

حجت الاسلام «مهدی نیلی پور» مدیر بنیاد فرهنگی مهدی موعود در اصفهان به عنوان مدیر فعال مهدوی

«اسماعیل شفیعی سروستانی» به عنوان مدیر فعال مهدوی

حجت الاسلام «محمد هادی همایون» به عنوان مدیر فعال مهدوی

حجت الاسلام «حسن ملایی» به عنوان نویسنده مهدوی

«محمدعلی امین جواهری» به عنوان خیر فعال مهدوی

«محمدرضا دیانی» به عنوان خیر فعال مهدوی


نامه آیت الله قرائتی به رهبر معظم انقلاب درباره ۲۲ واجب ملی فراموش شده


در بخش بعدی این مراسم نیز حجت الاسلام و المسلمین «محسن قرائتی» سخنرانی کرد و گفت: به وسیله انقلاب اسلامی می توان به هر شبهه ای درباره امام زمان(عج) پاسخ داد.


رئیس ستاد اقامه نماز افزود: درباره شبهه اینکه آیا یک عالم دینی می تواند حکومت کند، می توان به حکومت امام خمینی(ره) اشاره کرد، درباره حکومت مستضعفان نیز می توان گفت که فردی به نام رجایی با وجود فقر و سادگی توانست به ریاست جمهوری برسد.


وی تصریح کرد: در اینکه می گویند آیا می توان طاغوت را سرنگون کرد، شاهد بودیم که چگونه نظام شاهنشاهی نابود شد و ساختمان های شرک و نفاق نیز پس از انقلاب تخریب شدند.


قرائتی اظهار داشت: ایران نشان داد می توان در برابر همه تجهیزات نظامی ایستاد به گونه ای که هشت سال جنگ بر ما تحمیل شد اما حتی یک وجب از خاک کشور را ندادیم.


وی ادامه داد: روایت داریم که کارهای حضرت مهدی(عج) یک شبه انجام می شود. نمونه آن در ایران رخ داده و در یک شب دیدیم که همه علیه بنی صدر شدند.


رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه یک قدرت کوچک می تواند همه دنیا را متحول کنند، تأکید کرد که نمونه آن حزب الله لبنان است که آمریکا نمی تواند در برابر آن مقاومت کند.


وی درباره رسیدن اقلیت به قدرت نیز به حادثه عاشورا اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اقلیت نیز می توانند به حاکمیت برسند به گونه ای که در کربلا 72 نفر بر لشکری عظیم به پیروزی رسیدند.


قرائتی به ادعای لزوم ایجاد ظلم در جهان برای ظهور امام زمان(عج) پاسخ داد: در روایت ها هیچگاه نیامده که برای ظهور امام باید جهان پر از ظالم باشد بلکه گفته شده جهان باید پر از ظلم شود. اینکه همه مردم باید ظلم کنند تا ظهور حاصل شود، برداشت اشتباهی است و روایت ها بر گسترش ظلم تأکید دارند نه گسترش ظالم.


وی افزود: یک ظالم می تواند ظلم های بسیار بزرگی انجام دهد و این ظلم ها هستند که پررنگ می شوند نه اینکه برای ظهور به افزایش افراد ظالم نیاز داشته باشیم.


رئیس ستاد اقامه نماز از دعای ندبه به عنوان کارنامه امام زمان(ع) و از دعای عهد به عنوان وظیفه مردم یاد کرد و گفت: ما باید با امام(ع) عهد داشته باشیم و با ایشان بیعت کنیم.


وی خطاب به مسئولان بنیاد فرهنگی مهدی موعود تصریح کرد: بنیاد فرهنگی موعود باید در زمینه نماز و تفسیر قرآن نیز وارد عمل شود و به یک کار قناعت نکند. بیش از 700 نفر به صورت افتخاری مشغول به خدمت هستند و می توان در زمینه نماز و تفسیر فعالیت های فراوانی انجام داد.


قرائتی فعالیت های این بنیاد را کاملا خودجوش توصیف کرد و بیان داشت: این مرکز بسیار پربرکت است و بیش از 300 استاد در این بنیاد فعالیت می کنند که در یکسال 1500 سفر برای تبلیغ مهدویت در شهرهای مختلف داشته اند.


وی ادامه داد: تبدیل کتاب های بزرگ به بروشور و توزیع میلیونی آنها، استفاده بهینه از ظرفیت استادان و فارغ  التحصیلان دانشگاه ها نظیر دانشگاه امام حسین(ع) و امام صادق(ع)، دعوت از نویسندگان و شاعران و برگزاری مسابقات مختلف از مسائلی است که می توان در بنیاد فرهنگی برگزار کرد.


رئیس ستاد اقامه نماز از نوشتن نامه ای به رهبر معظم انقلاب درباره 22 واجب فراموش شده خبر داد و تأکید کرد: کار زمین مانده بسیار زیاد داریم و نباید شب و روز و تابستان و زمستان داشته باشیم.

پایان پیام/141