داخلی     نمايه     انديشه
۳
مهمترین آیات قرآنی، درباره ظهور حضرت مهدی(عج)
  کتاب «آیه‌های ظهور» نوشته محمدعلی کریمی‌نیا، در بردارنده مهمترین آیاتی است که در تفاسیر گوناگون، نسبت به ظهور امام زمان(عج) تأویل و تفسیر شده است.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : 22131
مهمترین آیات قرآنی، درباره ظهور حضرت مهدی(عج)
به گزارش آینده روشن، کتاب «آیه‌های ظهور» دارای دو بخش است که نگارنده در بخش اول آن به آیاتی که درباره ظهور حضرت مهدی(عج) در قرآن آمده پرداخته است و در بخش دوم، ظهور حضرت مهدی (عج) در روایات آمده از معصومان(ع) را مورد بررسی قرار داده است.

نویسنده در پیشگفتار این گونه آورده است: 

«قیام و انقلاب مهدی (عج) ریشه قرآنی دارد. در قرآن کریم، آیاتی هست که مفسران گرانقدر با توجه به منابع حدیثی و تفسیری، آنها را مربوط به حکومت جهانی قائم آل محمد (عج) و حکومت صالحان در آخرالزمان دانسته‌اند. البته در این آیات، آشکارا از حضرت مهدی (عج) سخنی به میان نیامده، بلکه پیشوایان اسلام، آیات قرآنی را تأویل کرده و معانی حقیقی و باطنی برخی از آیات را برای آیندگان روشن کرده‌اند.»

از مجموع پانزده آیه در بخش اول این کتاب، مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده پس از بیان هر آیه ابتدا به معنی ظاهری و سپس به تفسیر بیان شده درباره لغات و معنای آیه در تفاسیر اشاره کرده است و پس از آن با توجه به روایات آمده از معصومان(ع) سعی در تأویل و پرده برداشتن از معنای باطنی آیات از طریق روایات وارده دارد. و در پایان کنکاش در مورد هر آیه، نتیجه‌ای برای بحث خود آورده است.

برای مثال، نویسنده پس از آوردن متن و ترجمه آیه «هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون»، (سوره توبه، صف 9، فتح 28)، به تفسیر و معنای ظاهری آن به نقل از ترجمه تفسیر المیزان ج 9/ 329 می‌پردازد و سپس این گونه می‌نویسد:

«چنان که می‌‌دانیم، معنای آیه، یعنی پیروزی بر همه ادیان، هنوز تحقق نیافته است. اما اگر بخواهیم از تأویل آیه سخن بگوییم و به معنای باطنی آن راه یابیم، باید آن را پیشگاه اهل بیت (ع) فرا بگیریم.»

پس از آن نگارنده به بیان تأویل و معنای باطنی آیه می‌پردازد و از این رو به بیان چندین روایت و قول بیان شده از سوی تفاسیر معتبری هم چون تفسیر قمی، طبرسی و هم چنین اقوال کنجی شافعی و صاحب ینابیع الموده در مورد این آیه می‌پردازد.

حقوق اقلیت‌ها در حکومت امام مهدی (عج) مطلبی است که نگارنده در ادامه این آیه مورد بررسی قرار می‌دهد و حضور آنها را در عصر حضرت مهدی (عج) و پذیرفتن شرایط ذمه و زیر نفوذ حکومت اسلامی و زندگی آزادانه برای ایشان را در آن عصر ممکن می‌داند.

در پایان این بحث، نویسنده نتیجه‌های گرفته شده از تاویل و تفسیر این آیه را این گونه بیان می‌کند:
 
«1. تاریخ بشر در آینده شاهد شکست تمامی ادیان و پیروزی در حاکمیت دین اسلام خواهد بود؛ هوالذی ... یظهره علی الدین کله.

2. اراده الهی بر پیروزی دین حق بر دیگر ادیان جهان تعلق گرفته، هرچند مشرکان نخواهند؛ هو الذی ... و لو کره المشرکون.
 
3. گرچه اسلام از نظر منطق و استدلال همیشه پیروز بوده، اما این آیه، غلبه ظاهری و وعده حاکمیت اسلام بر جهان را بیان می‌کند. از یک سو، این آیه تاکنون تحقق نیافته و از سوی دیگر، خداوند وعده قطعی را داده و وعده‌اش دروغ نیست. در نتیجه، همان گونه که در روایات آمده، این آیه به ظهور حضرت مهدی(عج) اشاره دارد.

همان طور که بیان شد، نویسنده در بخش دوم، روایات مربوط به ظهور حضرت مهدی (عج) را از وجوب شناخت امام زمان (عج) ولادت، زندگی به تنهایی، غیبت، انتظار، وظایف منتظران؛ وقت، شرایط و مژده ظهور و هم چنین روایاتی از کتب اهل سنت و دیدگاه ایشان به ظهور را آورده است.

این کتاب بخش سومی هم دارد که با نام مسابقه و آزمون ظهور، در بر دارنده سؤالات چهارجوابی طرح شده از این کتاب است.

کتاب «آیه‌های ظهور» را نشر کوثر ادب برای سومین بار در 5000 جلد و با بهای 1000 تومان، در اردیبهشت 1385 منتشر نموده است.

گزارشگر: حجت عبدی
۱۳۸۸-۰۴-۲۱ ۱۶:۳۲:۰۶
درباره حضرت مهدی مطالبی ارسال کنید
۱۳۸۷-۰۲-۰۴ ۱۶:۴۷:۳۷
تلفن انتشارات كوثر ادب (ناشر كتاب) در قم:‌ 8827662 (0251) مي توانيد تماس بگيريد.
۱۳۸۷-۰۲-۰۴ ۱۶:۳۸:۵۸
سلام
چگونگي بدست اوردن كتاب فوق رالطف بفرماييد