داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن:
رویکرد منفعلانه مذهبی عامل پیدایش گروه‌های تکفیری است/ حضرت مهدی متعلق به تمام مسلمانان است
  عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن به برخی مباحث مطرح شده در جلسه در مورد پیدایش گروه‌های تکفیری و افراطی، گفت: به نظر من رویکرد به مباحث مذهبی رویکرد منفعلانه بوده چرا که اگر حوزه علمی شیعه و اهل سنت کار کند دیگر راه برای فعالیت گروه‌های تکفیری باقی نمی‌ماند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : 67231
رویکرد منفعلانه مذهبی عامل پیدایش گروه‌های تکفیری است/ حضرت مهدی متعلق به تمام مسلمانان است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، حجت‌الاسلام مجتبی رضایی شامگاه یکشنبه در جلسه هماهنگی پیش‌همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با محوریت «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی» که در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، اظهار کرد: بینش، کشش و کنش سه مولفه مهمی است که رفتار شخصیتی فرد را شکل می‌دهد.

عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن با بیان اینکه مکاتب امروز جهان به دنبال این هستند که این سه جنبه را در انسان‌ها مدیریت کنند، گفت: اگر دین نتواند در کنار این همه مکتب و صدایی که در دنیا وجود دارد کاری برای انسان انجام دهد این دین در شرف سقوط است.

رضایی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهمی که در جهان غرب موجب ایجاد سوکولارسیم و سایر مکاتب شده است، نبود دین در این نقاط بوده است.

وی اضافه کرد: وقتی دین در مباحث سیاسی وجود نداشته باشد، مباحث سکولار و غیره ایجاد می‌شود و اگر ما ادعا داریم دین اسلام دین کامل و برای همه جوامع حرف دارد، باید دین را به جهان معرفی کنیم تا دین از این هجمه شرقی و غربی نجات پیدا کند.

این عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن گفت: وقتی جامعه و اجتماع شکل می‌گیرد، بحث آینده جهان یک بحث پررنگ می‌شود که در این راستا مباحث گسترده‌ای در جوامع علمی غرب راه افتاد.

رضایی با طرح این سوال که در منابع دینی ما نسبت به آینده و آینده پژوهی چه چیزهایی آمده است؟، گفت: امروز بسیاری از کشورهای صاحب نفوذ در دنیا به این نقطه علمی، که باید براساس آینده پژوهی دنیا را تسخیر کرد باور دارند و در این راستا تلاش می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایط و وضعیتی اگر دین اسلام برای آینده‌پژوهی حرف برای گفتن نداشته باشد از قافله عقب خواهد آمد.

عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن با بیان اینکه این مهم به عنوان یک دغدغه اساسی مورد توجه قرار گرفت و بر همین اساس تصمیم برای برگزاری یک همایش و ایجاد فضای علمی گرفته شد، گفت: دنبال این هستیم که فرهیختگان جامعه دانشگاهی و حوزوی ما حساس و ورود پیدا کنند و آینده‌پژوهی را در این بستر به صورت جدی دنبال کنیم.

رضایی اظهار کرد: اینکه آینده دینی ما چه جلوه‌ای دارد باید از منابع دینی استخراج شود که این مهم وظیفه علمای دینی و تعریف و تدوین آن براساس مسائل روز نیز وظیفه حوزه دانشگاهی است.

وی اضافه کرد: فضاهای علمی ما باید از منابع خود استخراج کنند که انسان در آینده خود بر اساس نظر اسلام چه جایگاهی دارد آیا جایگاه انسان منفعل و خنثی است و یا نقش تعیین‌کننده است را تبیین کنند.

عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن گفت: اگر راه و مسیری که باید طی کنیم سخت و پیچ در پیچ است باید اندیشه کرد که برای جلوگیری از انحراف از این مسیر چه راهکارهایی وجود دارد.

رضایی اضافه کرد: اینکه جایگاه جامعه بشری و ما که بالفعل داریم زندگی می‌کنیم، نسبت به این آینده روشن کجاست باید از منابع دینی استخراج شود.

وی با بیان اینکه آیات قران کریم ما را ملزم می‌کند که نسبت به آینده خود و جامعه با دغدغه بیشتر حرکت کنیم، اظهار داشت: در این راستا نیاز به کارها و اقدامات اساسی داریم.

عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن به برخی مباحث مطرح شده در جلسه در مورد پیدایش گروه‌های تکفیری و افراطی، گفت: به نظر من رویکرد به مباحث مذهبی رویکرد منفعلانه بوده چرا که اگر حوزه علمی شیعه و اهل سنت کار کند دیگر راه برای فعالیت گروه‌های تکفیری باقی نمی‌ماند.

به گفته رضایی، مهدویت نامی است که پیامبر گذاشته و مربوط به شیعه و سنی نیست، البته شیعه روی توسعه آن کار کرده است و اهل سنت هم باید در این راستا تلاش کند.

وی با بیان اینکه شیعه نباید مهدی را برای خود مصادره کند چون حضرت مهدی متعلق به تمام مسلمانان است، خاطرنشان کرد: نباید در بحث مهدویت در موضوع حاشیه‌گیر کنیم و به محورهای کلان توجه کنیم.

عضو پژوهشگاه موسسه آینده روشن با اشاره به اینکه هدف مرکز پژوهشکده روشن تبدیل خبر به تکلیف است، گفت: می‌خواهیم از بیانات رسول‌الله در بحث مهدویت یک نقشه راه بدست آوریم.