داخلی     خبر     انديشه
آیت‌الله العظمی وحید خراسانی:
روز شهادت امام صادق(ع) دسته‌های عزاداری به خیابان‌ها بیایند
  یکی از مراجع تقلید در قم گفت: روز شهادت امام صادق(ع) نباید این چنین باشد که تاکنون بوده است، بلکه باید مملکت یکپارچه غوغایی شود و هیات‌های مذهبی در کوچه‌ها و خیابان‌ها به راه بیافتند.
عکاس :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب : 47017
آیت‌الله العظمی حسین وحید خراسانی
آیت‌الله العظمی حسین وحید خراسانی
به گزارش آینده روشن، آیت‌الله العظمی حسین وحید خراسانی، در جلسه درس خارج خود ضمن تسلیت سالروز شهادت امام صادق (ع)، اظهار داشت: امام صادق(ع) رییس مذهب جعفری است و مذهب عبارت است از طریق وصول عقل و حق و آن نقطه‌ای که نه کسی درک می‌کند و نه می‌توان آن را توصیف کرد و آن شخصیتی که این خط را ترسیم کرده و در آن را به روی بشریت گشوده، این امام همام است. 

وی افزود: مذهب ما جعفری است، اما ما نه مذهب را شناخته‌ایم و نه شخصیتی که این مذهب را به وجود آورد. 

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امام صادق (ع) چهار هزار شاگرد داشتند، ابراز داشت: محمد بن مسلم ثقفی یکی از شاگردان آن حضرت است که خدمات شایانی به اسلام و مسلمانان داشته است. 

وی خاطرنشان کرد: محمد بن مسلم ثقفی، شخصیتی است که ۳۰ هزار حدیث از امام باقر (ع) و ۱۶ هزارحدیث از امام صادق (ع) برای مسلمانان نقل کرده است. 

آیت­الله العظمی وحید خراسانی با اشاره به بیانات علمای سلف در رابطه با محمد بن مسلم ثقفی، اذعان داشت: سخنان بسیاری درباره این شاگرد امام صادق(ع) وارد شده که نشان از عظمت و بزرگی این شخصیت علمی و اسلامی می­دهد. 

وی با اشاره به اینکه ما باید حد قصور و تقصیر خود را دریابیم، تصریح کرد: محمد بن مسلم ثقفی هم از شاگردان امام صادق(ع) است و ما هم از شاگردان این امام همام؛ فرق ما و این شخصیت علمی بسیار زیاد می باشد و ما در مقابل فعالیت­هایی که او برای اسلام و مسلمانان انجام داده است، بسیار عقب هستیم. 

این مرجع تقلید با اشاره به مقام امام صادق(ع)، بیان داشت: این امام همام از نظر زهد، فضل، عبادت و ورع دارای مقامی بودند که حتی دشمنان ایشان نیز به این مقامات اذعان داشتند.
 
مملکت یکپارچه غوغا شود
وی با بیان اینکه ما نتوانستیم گوشه­ای از این مقامات امام صادق(ع) را به مردم بفهمانیم، تصریح کرد: در روز شهادت این امام، مملکت باید یکپارچه غوغا شود و مردم باید بدانند که چه امامی را از دست داده‌اند. 

آیت­الله العظمی وحید خراسانی در توصیه­ای به طلاب اظهار داشت: روز شهادت امام صادق(ع) نباید این چنین باشد که تاکنون بوده و این وظیفه شما خواص است و باید هیئات مذهبی را در کوچه و خیابان­ها به راه انداخته و عظمت مصیبت از دست دادن این امام عزیز را به مردم بفهمانید.
 
وی با اشاره به دعایی از امام صادق(ع)، ابراز داشت: این امام همام در دعایی فرموده است که «رحم الله من أحیی أمرا» و این دعا برای ما کافی است. 

انتهای پیام/گ/46/