داخلی     گفتگو     انديشه
پروفسور حمدانی تصریح کرد:
فرهنگ انتظار، آموزه اسلام برای تغییر فرجام جهان
  پروفسور حمدانی با تأکید بر ضرورت ارائه معارف مهدوی برای همه مردم جهان، تصریح کرد: فرهنگ انتظار، آموزه اسلام برای تغییر فرجام جهان است.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۱۶
کد مطلب : 55423
فرهنگ انتظار، آموزه اسلام برای تغییر فرجام جهان
به گزارش آینده روشن، پروفسور سید نثار حسین حمدانی در گفت و گوی اختصاصی با این خبرگزاری گفت: نیاز امروز فرهنگ مهدویت، یافتن یک زبان قابل فهم برای همه مردم جهان است. 

وی افزود: در کشورهای پیشرفته دنیا و حتی در کشور هایی مثل مصر، عربستان صعودی و پاکستان، بازبینی آثار علمی و ادبی و بازنویسی آن ها، بسیار مورد توجه قرار دارد؛ زیرا برخی از این آثار می توانند گفتمان های سیاسی جدید را به وجود آورند و یا سرنوشت چیزی را عوض کنند و در اندیشه عموم مردم تغییر ایجاد نمایند، در حالی که این اتفاق درباره متون دینی اسلامی و به ویژه آثار مهدوی کمتر اتفاق افتاده است.

این پژوهشگر پاکستانی با بیان این که دغدغه دانشمندان غربی این است که عقاید و نظرات خود را جهانی سازی کنند، تصریح کرد: در ایران و بیشتر کشور های مسلمان، این روند وجود ندارد. 

وی با ابراز تأسف از عدم توجه کشور های اسلامی و به ویژه ایران در ترجمه آثار فاخر علمی و دینی و مهدوی خویش به زبان های دیگر، گفت: با وجود این که همواره باید به دنبال بیشترین مخاطب برای تولیدات فکری خود باشیم، ولی اصلا به ترجمه آثار خود به زبان های مختلف و جهانی کردن آن توجه نمی کنیم؛ یعنی همه چیز را فقط به خودمان محدود می کنیم و این لطمه جبران ناپذیری به دستاورد های اندیشمندان مسلمان وارد می کند و آن ها را از کرسی های جهانی اندیشه ورزی دور می دارد.

پروفسور حمدانی اضافه کرد: نادیده گرفتن جامعه جهانی در تولید آثار دینی و مهدوی تا آن جا پیش رفته است که اندیشمندان مسلمان زبان روز جهانی را نادیده می گیرند و آثار آن ها به شکلی در آمده است که در صورت ترجمه به زبان های دیگر نیز جذابیتی برای اندیشمندان غیرمسلمان ندارد. 

وی هشدار داد: معارف مهدوی نباید با اصطلاحات و مفاهیم شیعی و اسلامی چنان پیچیده شوند که اهمیت جهانی خود را از دست بدهند.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: بسیاری از مردم جهان و به خصوص پژوهشگران موضوعات دینی در جهان علاقمند آشنایی با موضوعات اسلامی مانند مهدویت هستند و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم.
وی افزود: باید شرایطی فراهم آوریم تا جوامعی که با ترمینولوژی اسلامی آشنایی ندارند هم بتوانند به شنوندگان و خوانندگان آثار مهدوی تبدیل شوند.

پروفسور حمدانی ادامه داد: بدون اغراق، تا جایی که من اطلاع دارم، ایران بیشترین تعداد نویسندگان را در زمینه موضوعات دینی داراست، اما متأسفانه هیچ نظریه، هیچ دانش و هیچ بنیاد بزرگی در جهان امروز به نام ایرانیان لقب نگرفته است؛ زیرا نویسندگان ایرانی، زبان فهم جهانی برای آموزه های دینی و مهدوی را نشناخته اند. 

وی مدعی شد: آثار ایرانیان دارای چنان غنایی است که نه تنها با آثار غربی رقابت می کنند، بلکه از آن ها پیشی می گیرند و جهان را به تسخیر خود درمی آورند.

سردبیر نشریه بین المللی "توسعه منابع انسانی" گفت: اندیشمندان عرصه مهدویت باید سعی کنند به یک زبان جهانی برسند و آثار خویش را با آثار برتر جهان مقایسه و در کنار آن ها ارزیابی کنید تا هم به توانایی های خود واقف گردند و هم زبان فهم بشر امروز را دریابند. 

وی اذعان داشت: معارف مهدوی، هنوز فرصتی برای طرح شدن نیافته اند.

پروفسور حمدانی در بخش دیگری از سخنان خود، به نقش مساجد در ترویج معارف مهدوی اشاره کرد و افزود: مسجد جایی است که مؤمنان باید در آن به تغییر سیاست ها و تغییر جهان بیاندیشند و مهم ترین برنامه اسلام برای دگرگونی جهان، منتظر پروری برای امام مهدی(عج) است.
وی تصریح کرد: فرهنگ انتظار، آموزه اسلام برای تغییر فرجام جهان است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود، مساجد را یکی از قدرت های پنهان مانده در جوامع مسلمان خواند و در این باره توضیح داد: قرن هاست که مساجد به مکانی برای نماز محدود شده اند و حال آن که مساجد بهترین مدارس منتظر پروری هستند و باید جایگاه حیلتی خویش را در زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) بازشناسی کنند. 

وی گفت: رکودی که امروز در مساجد کشور های مسلمان به چشم می خورد، ناشی از غفلت مسلمانان از این مکان مقدس و شناخت نادرست از فرهنگ انتظار است. 

انتهای پیام/ن/15