داخلی     گفتگو     انديشه
یک اندیشمند سنگالی:
مهدویت، مهم ترین محور اتحاد مسلمانان
  محمد امین زالو با تأکید بر اهمیت هنر در گسترش عقاید دینی مسلمانان، تصریح کرد: مهدویت، مهم ترین محور اتحاد مسلمانان است که باید به واسطه هنرمندان مسلمان، به جهانیان معرفی گردد.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۵
کد مطلب : 55414
مهدویت، مهم ترین محور اتحاد مسلمانان
در گفت و گوی خبری با آینده روشن با محمد امين زالو، پژوهشگر علوم اسلامی از كشور سنگال، هم اندیشی درباره باور های مهدوی به عنوان بهترین راه تقریب مذاهب اسلامی مورد تأکید قرار گرفت.
 
این پژوهشگر علوم اسلامی، وحدت مسلمانان را مهم ترین مسأله جوامع اسلامی نامید و گفت: باید از طريق داد و ستد عقايد و برگزاري جلسات مناظره و دعوت همه مذاهب اسلامي، جریان مهدویت را محور وحدت جوامع مسلمان قرار دهیم.

محمد امین زالو در بخشی از سخنان خود به فعالیت های علمای ایرانی در کشور سنگال اشاره کرد و گفت: سال ها پیش در کشورم با مرکزی آشنا شدم که به همت عالمان ایرانی و برای آموزش نوجوانان و جوانان سنگالی تأسیس شده بود.

زبان هنر، زبان فهم مشترک انسان ها بر اساس عواطف پاک زیبایی شناسی است که حتى انسان هايي که سواد ندارند نيز مي توانند از این طريق، مهدويت را درك كنند.

محمد امین زالو ادامه داد: شوق فراگیری علوم اسلامی و شنناخت درست اسلام سبب شد در این مرکز به فراگیری معارف دین اسلام بپردازم و سال ها در آنجا به تحصیل مشغول باشم. 

وی اضافه کرد: پس از آن که با اسلام ناب آشنا شدم و سال ها در حوزه های گوناگون علوم اسلامی مطالعه کردم، دریافتم که مهدویت، مهم ترین محور اتحاد مسلمانان است که می توان از آن برای نزدیک کردن فکر مسلمین به یکدیگر بهره برد.

این اندیشمند سنگالی در پاسخ به پرسشی درباره اهمیت هنر برای ترویج آموزه های مهدوی، تصریح کرد: از آن جا که مهدويت يك امر مهم برای آینده بشری است و همه اديان آسمانى به آن بشارت داده اند، کاربست هنر به عنوان زبان عام بشر که با احساسات انسانی و امیال پاک انسانی سر و کار دارد، ضروری است. 

وی افزود: هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت که ارتباط هنر و مهدویت را موضوع خویش قرار داده بود، یکی از نوآوری های اندیشمندان مهدی پژوه در مؤسسه آینده روشن است که بسیار برای من جذاب و آموزنده بود.

ایران می تواند نقش رهبری را برای کشور های مسلمان و نیز کشور های غیرمسلمان که خواهان گریز از سلطه ابرقدرت ها هستند، ایفا نماید

محمد امین زالو، هنر را زبان عام انسان ها نامید و گفت: زبان هنر، زبان فهم مشترک انسان ها بر اساس عواطف پاک زیبایی شناسی است که حتى انسان هايي که سواد ندارند نيز مي توانند از این طريق، مهدويت را درك كنند. 

وی با تشریح وضعیت فرهنگی و جایگاه کم فروغ هنر و هنرمندان در کشور سنگال، گفت: کبود امکانات سبب شده است که حتی در سنگال، یک شبکه تلویزیونی نداشته باشد و این وضعیت باعث شده است که هنر و هنرمندان، جایگاه درستی نداشته باشند.

این پژوهشگر حوزه مهدویت، ایران را کشوری پیشرو و دارای قدرت توصیف کرد که می تواند نقش رهبری را برای کشور های مسلمان و نیز کشور های غیرمسلمان که خواهان گریز از سلطه ابرقدرت ها هستند، ایفا نماید.

وظیفه هنرمندان مسلمان است که هنر خویش را مایه مباحات آیندگان و ابزار گسترش عقاید خویش گردانند.

وی اضافه کرد: جایگاه مساجد به عنوان تجسمی از هنر ناب اسلامی در زمینه های خطاطی، معماری، منبت کاری، کاشی کاری و... تأثیر فراوانی در نمایش تمدن اسلامی داشته است و امروز وظیفه هنرمندان مسلمان است که هنر خویش را مایه مباحات آیندگان و ابزار گسترش عقاید خویش گردانند. 

انتهای پیام/ن/14