داخلی     گفتگو    
نیره هاشمی، نویسنده و شاعر:
تصویرهای مجله های مذهبی مناسب نیست
  نیره هاشمی گفت: نیازی نیست که ما مجلات بسیاری چاپ کنیم. ما باید به تعداد بچه های مان نگاه و اندیشه نو داشته باشیم.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
شنبه ۱۰ تير ۱۳۸۵ ساعت ۲۰:۲۹
کد مطلب : 7398
تصویرهای مجله های مذهبی مناسب نیست
نیره هاشمی در گفت و گو با خبرگزاری آینده روشن گفت: مجلاتی که تنها به یک موضوع می پردازند، از یک جهت خوب هستند. مجله های تک موضوعی از آن جهت که می توانند تمام انرژی خودشان را صرف آن موضوع خاص و پرداختن به جنبه های مختلف آن موضوع کنند خوب است، ولی متأسفانه مجلات تک موضوعی که الان چاپ می شوند، حرفی برای گفتن ندارند و تنها می خواهند در جامعه مطبوعاتی ما عرض اندام کنند. چون این مجلات موضوعاتی را انتخاب می کنند که بارها استفاده شده و خلاقیتی صورت نمی گیرد. در نتیجه بعد از مدتی چون مخاطب ندارد، چاپ نمی شوند. 

هاشمی افزود: کودک و نوجوانان دو دسته هستند: دسته ای که اصلا علاقه و حوصله مطالعه ندارند و دسته دیگر دسته ای که علاقه دارند، ولی در کشور ما نسبت به این گروه کم توجه شده است و طراحان و نویسندگان ما تلاش چندانی برای جذب بیش تر این گروه انجام نمی دهند، ما باید سعی کنیم موضوعات مورد علاقه این دسته را بیابیم و روی این موضوعات سرمایه گذاری کنیم. 

وی افزود: نیازی نیست که ما مجلات بسیاری چاپ کنیم. ما باید به تعداد بچه های مان نگاه و اندیشه نو داشته باشیم. این خوب است که ما علاقه مندان زیادی برای انجام کار کودک و نوجوان داریم، ولی همه این نویسندگان و طراحان می توانند در چند مجله محدود کار کنند و کیفیت مجله را بالا ببرند و مجله ها را هر بار خلاق تر از بار قبل ارائه دهند. 

هاشمی در پایان یاد آورشد: کودکان و نوجوانان امروز، منتقدان خوبی هستند و یاد گرفتند که اعتراض کنند. چند وقت پیش مجله ای درباره حضرت رسول به دست من رسید، که تصور کردم اگر این مجله به دست کودکی برسد، چه سؤالاتی از خود خواهد پرسید و حتما به انحراف دینی خواهد رسید. تصاویر مجلات مذهبی نامناسب است، مثلا کسی را که عمری در ذهن ما بزرگ شمرده شده، شبیه رستم می کشند. بچه ها اگر هر دو فرد را شبیه هم بدانند. اول از همه به پایه های اعتقادی ما ضربه وارد می شود.