داخلی     گفتگو     انديشه
یک پژوهشگر عربستانی تصریح کرد؛
ترویج عقلانیت، بهترین شیوه تبلیغ مهدویت
  یک بانوی عربستانی با بیان این که هنرمندان و هنر دوران ما، گرفتار سیاسی بازی های قدرت های جهانی هستند، تصریح کرد: ترویج عقلانیت، بهترین شیوه تبلیغ مهدویت است.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۰
کد مطلب : 55413
ترویج عقلانیت، بهترین شیوه تبلیغ مهدویت
به گزارش آینده روشن، حبیبه یک بانوی مسلمان عربستانی است سال هاست که در علوم اسلامی به تحصیل، تحقیق و پژوهش مشغول است و در همایش های مختلف بین المللی حضور دارد. 

عفاف برای دومین بار در همایش بین المللی دکترین مهدویت در تهران حاضر شد و در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری آینده روشن به تببین شیوه های تبلیغ معارف دینی و مهدوی پرداخت.

هشتمین همايش بین المللی دکترین مهدویت را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
من پارسال هم در هفتمین همايش شركت كرده بودم و تا حدود زیادی با فضای این همایش آشنا بودم، اما چیزی که نظرم را در اين همايش ها جلب کرد این بود در نشست های مختلف این همایش، موضوع مهدویت را از جوانب گوناگون بررسي مي كنند. 

پرداختن همه جانبه به موضوع مهدویت، اهمیت همایش مهدویت در ایران را بسیار ارتقا داده است.

چرا از نظر شما، پرداختن به جنبه های مختلف آموزه مهدویت تا این اندازه اهمیت دارد؟ 

توجه به جنبه های گوناگون موضوع مهدویت سبب می شود که دامنه هم اندیشی این همایش افزایش یابد و تعداد بیشتری از اندیشمندان و عالمان ادیان مختلف احساس کنند که می توانند در این همایش هم فکری نمایند و حضور داشته باشند؛ چراکه همه جهانیان الان در حال انتظار هستند و اندیشه منجي و مصلح جهانی آخرالزمان را درسرمی پرورانند.

نباید از قدرت هنر در الهام زیبایی های آموزه های مهدوی غفلت کرد

همایش امسال، حول محور رابطه ميان هنر و مهدويت برگزار شد؛ دیدگاه خود را در این خصوص بیان کنید. 
البته من نمی توانم به عنوان یک کارشناس هنری در این باره سخنی بگویم؛ زیرا من از هنر سر رشته ای ندارم و بايد از اهل هنر سؤال كنيد. اما به عنوان یک مخاطب برای آثار هنری، می توانم در این باره نظر بدهم. 

تأثیر هنر در ترویج آموزه مهدویت بی نظیر است و نباید از قدرت هنر در الهام زیبایی های آموزه های مهدوی غفلت کرد. 

هنر تا چه اندازه توان گسترش آموزه هاي مهدوي را دارد؟
به نظر من هنر توان زبادي در این زمینه دارد. در عصر پيشرفت تکنولوژی و تفکر که ما در آن زندگی می کنیم، همه براي رسيدن به خواسته ها و اهداف خود از هنر استفاده مي كنند؛ بنابراین ما هم با برنامه ريزي و به کار گیری شیوه های مؤثر مي توانيم از هنر براي گسترش آموزه هاي مهدويت استفاده كنيم. به نظر من از همه شکل ها و قالب های هنری مانند شعر و نقاشی و به ویژه فیلم سازی مي توانيم استفاده کنیم. 

چرا بر اهمیت به کارگیری هنر فیلم سازی در این عرصه تأکید دارید؟
اهمیت تلویزین، سینما و به طور کل، اهمیت هنر فیلم سازی را می توان در تأثیر زیادتر آن در مقایسه با دیگر هنر ها دریافت. 

آيا در کشور عربستان، شبكه تلوزيونى مخصوص شيعیان وجود دارد؟ 
خیر، ما چنین شبکه ای در عربستان نداريم. 
چرا؟ 
دلایل زیادی دارد که بيشتر آن ها سياسى است. در عربستان، سخت گیری بیشتری نسبت به شیعیان وجود دارد.

هنرمندان و هنر دوران ما، گرفتار سیاسی بازی های قدرت های جهانی هستند. 

پس باید گفت که هنرمندان شما براى ترويج مهدويت فعاليتى دارند؟ 
متأسفانه تا آنجایی که من اطلاع دارم، چنین فعالیتی ندارند باید تأکید کنم که هنر فیلم سازی نه تنها در عربستان که در تمام جهان با سیاسی بازی های جدی همراه است و برای همین، با این که نم یتوانم از تأثیر هنر در ترویج اموزه مهدویت چشم بپوشم، اما باید بگویم که ترویج عقلانیت، بهترین شیوه تبلیغ مهدویت است؛ زیرا هنرمندان و هنر دوران ما، گرفتار سیاسی بازی های قدرت های جهانی هستند. 

درباره هنر های اسلامی نیز چنین دیدگاهی دارید؟ 
در هنرهایی که به هنر اسلامی شناخته می شوند، این سیاست زدگی کمتر دیده می شود، ولی وجود دارد. توصیه من به هنرمندان مسلمان این است که فقط بايد مراقب باشيم تا به اسلام ضرر نرسد.

شما تأکید دارید که ترویج عقلانیت، بهترین شیوه تبلیغ مهدویت است. با توجه به این دیدگاه، كدام جنبه از جنبه های علوم اسلامى و کدام باور اسلامی را براى پيوند ميان اديان و مذاهب قابل استفاد تر مى دانيد؟ 

به نظر من علوم عقلي مانند فلسفه اسلامی، در این زمینه کارایی بیشتری دارند؛ چراکه علوم عقلى از آنجا که با عقل و تفكر سر وكار دارند براى اثبات عقيده مهدويت موثرتر هستند. پرداختن به جنبه های عقلی علوم قرآن نیز یکی دیگر از نیاز های جامعه جهانی در عصر کنونی است. 

انتهای پیام/ن/15