داخلی     گفتگو     انديشه
شاعر و ناشر برجسته مهدوی:
بزرگ ترین آسیب در شعر مهدوی و آیینی همان توجه به کیفیت محتوایی است.
  شاعر و ناشر برجسته مهدوی معتقد است بزرگ ترین آسیب در شعر مهدوی و آیینی همان توجه به کیفیت محتوایی است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۲۲
کد مطلب : 55440
بزرگ ترین آسیب در شعر مهدوی و آیینی همان توجه به کیفیت محتوایی است.
وضعیت شعر مهدوی یک از مهمترین دغدغه های هنرمندان فارسی و مسلمان است که این روزها هم با توجه به افزایش تعداد شعرای آیینی این دغدغه بیشتر و بیشتر شده است، از این رو با یحی علوی فرد، شاعد و ناشر مهدوی برجسته کشور به گفتگو نشستیم تا از نظر وی در ارتباط با این موضوع آگاه شویم.
در ذیل این گفتگو به صورت کامل آمده است.

وضعیت فعلی شعر مهدوی در ایران چگونه است؟
شعر مهدوی در ایران، بعد از انقلاب رشد خوبی داشته است، اما هنوز جای کار دارد و نقص هایی در آن احساس می شود، یعنی هنوز حیطه هایی وجود دارند که شاعران به آنها نپرداخته اند؛ حیطه هایی از گفتار، رفتار و عملکرد آقا که هنوز ناگفته مانده است و تنها افراد خاصی به آن حیطه ها احاطه دارند.

بیشتر شعرهای مهدوی امروز، تنها به ابعاد عاطفی مهدویت می پردازند و از غربت و انتظار حرف می زنند، که معمولا چیزی فراتر از اطلاعات عموم جامعه نیست، شاعران باید سعی کنند از امام زمان بیشتر بدانند تا بتوانند بیشتر و بهتر در شعرشان از مهدویت سخن بگویند.

وضعیت کتاب های مهدوی به ویژه کتاب های کودکان و نوجوانان را چگونه ارزیابی می کنید؟
ادبیات کودک و نوجوان و خصوصا شعر، با شروع انقلاب جوانه زده و به ثمر نشسته است، شعر مهدوی در این سه دهه، گل سرسبد شعر نوجوان بوده است، رشد کمی آثار بسیار ملموس است و مجموعه های زیادی در این زمینه به چاپ رسیده است، اما رشد کیفی آثار در حد تعداد اشعار نیست.

جای بسی خوشحالی دارد که در چند سال اخیر، مجموعه شعرهای مهدوی برای کودکان و خردسالان نیز به چاپ رسیده است، البته نقش مهم و تاثیرگذار نشریات موسسه آینده روشن در رشد و نمو شعر کودک و خردسال مهدوی را نمی توان نادیده گرفت، زیرا بعضی از این مجموعه ها، در سال های قبل در این نشریات به چاپ رسیده اند و بعدا به صورت کتاب درآمده اند.

برای بهبود نشر کتاب های مهدوی (تالیف – گرافیک – تبلیغات و...) چه باید کرد؟
کتاب مهدوی دارای جایگاه والایی است. نباید جایگاه آنها را در حد کتاب های بازاری و بنجل پایین آورد؛ یعنی به همان اندازه که تلاش می کنیم محتوای کتاب ها قوی باشد، باید به گرافیک و قوت تصاویر نیز دقت کنیم، حتی باید این کتاب ها در بهترین نوع کاغذ ارائه شوند ؛ زیرا امروزه درصد بالایی از مخاطبان به خاطر شکل ظاهری و مرغوبیت کتاب جذب آن می شوند.

تاثیر برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های مهدوی را بر شعر و کتاب چقدر موثر می دانید؟
برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های مهدوی می تواند در جذب مخاطبان و همچنین علاقه مند کردن شاعران به این مقوله موثر باشد؛ این ها باعث می شوند که اثبال به مقوله مهدویت از نظر کمی بیشتر شود، البته واضح است که جشنواره ها نمی توانند آسیب های شعر مهدوی را برطرف کنند.

بزرگ ترین آسیب در شعر مهدوی و آیینی همان توجه به کیفیت محتوایی است، به نظر من نمایشگاه ها و جشنواره ها می توانند بستر مناسبی برای شناخت این آسیب ها باشند؛ اما می توان آسیب های شعر مهدوی را با گذاشتن دوره های مهدویت شناسی برای شاعران و هنرمندان برطرف کرد. 

من خودم این تجربه را در ماهنامه انتظار نوجوان تجربه کردم، با این که طلبه هستم و سال ها دروس دینی را خوانده ام اما وقتی وارد تحریریه این مجله شدم تازه فهمیدم که اطلاعاتم درباره امام زمان بسیار کم و سطحی است، اطلاعات موجود درباره مهدویت در فضای حوزه و دانشگاه و جامعه نیز اطلاعاتی محدود و نسبتا سطحی است؛ این در حالی است که درباره هر مقوله مهدوی می توان ساعت ها بحث کرد و ایده های هنری خوبی استخراج کرد. 

انتهای پیام/ب/11