داخلی     گزارش     انديشه
مبارزه با ظلم و ستم زمينه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) را فراهم می کند
  قرآن كريم به‌عنوان نظام‌نامه آفرينش با جامعيت كامل به تمام موضوعات بشری پرداخته و اين كتاب الهی سندی برای روشن‌شدن موضوع مهدويت، آينده جهان و شناخت ساختارهای حكومت واحد جهانی امام عصر (عج) است و بر اساس آموزه های این کتاب آسمانی مبارزه با ظلم و ستم زمينه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) را فراهم می کند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : 32157
مبارزه با ظلم و ستم زمينه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) را فراهم می کند
به گزارش آینده روشن ، با فراگیر شدن مباحث منجی گرایانه در محافل فکری و عقیدتی دنیا و به تبع آن افزایش انحرافات و آسیب ها در این حوزه که نفوذ افکار التقاطی ، مخرب و حتی ضد دینی را نیز در پی دارد، رجوع به اسناد محکم و معتبر اسلامی بیش از پیش ضرورت می یابد. 

در مباحث مربوط به امام عصر(عج) علاوه بر استناد به احادیث ائمه معصومین(ع)، موضوع تفسیر و تبیین آیات منجی گرایانه قرآن کریم و معرفی آن به جامعه ضرورتی موکد است؛ چراکه از صدر اسلام همواره موضوع مهدويت و ظهور امام زمان (عج) مطرح بوده و البته اين مسئله در دوران قبل از انقلاب اسلامی بيشتر جنبه‌ی تئوری و نظريه‌پردازی داشته است و جامعه مهدوی به‌صورت عينی برای مردم قابل ترسيم نبوده است. 

بعد از پيروزی انقلاب اسلامی با ترسيم جامعه مهدوی، دشمنان با آگاهی از بازخوردهای ترويج و توسعه اين فرهنگ در جامعه، با مطرح‌كردن شبهات سعی در مخدوش كردن اين فرهنگ داشته‌اند كه مقابله و مبارزه با اين اقدامات ضد دينی نيازمند بهره‌گيری از مستندات قرآنی و دينی در اين مباحث است.
 
مبلغان دينی و منتظران واقعی ظهور امام زمان (عج) وظيفه دارند جوامع بشری را از طريق رشد و توسعه فرهنگ مهدويت برای ظهور و حكومت جهانی آن بزرگوار آماده كنند و نگاه به مسئله مهدويت و انتظار را از نگاه سطحی خارج كرده و اعتقاد و باور به مهدويت و ظهور حضرت مهدی (عج) را به فرهنگ تبديل كنند. 

در تبیین بیشتر این موضوع دیدگاه گروهی از مسئولان و اندیشمندان منطقه شمال غرب کشور قابل تامل است که در پی می آید. 

حجت الاسلام والمسلمين محمدجواد قهرمانی، امام جمعه مياندوآب با اشاره به شاخصه‌های جامعه مهدوی از منظر کلام وحی می گوید: جامعه‌‌ی ايده‌الی كه قرآن كريم ترسيم كرده جامعه‌ای است كه در آن ظلم و ستمی بر كسی روا داشته نشود و مؤمنان و صالحان حاكميت را به دست خواهند گرفت. 

وی با اشاره به پردازش فرهنگ مهدويت در جامعه گفت: قبل از انقلاب اسلامی انديشه‌های غلط و انحرافی در جامعه رسوخ پيدا كرده بود كه اين اعتقاد را ترويج می‌كرد كه جامعه بايد به سمت انحراف پيش رود و مفسدين در زمين زمينه‌ساز ظهور هستند و بايد فساد تبليغ شود تا ظهور نزديك شود. 

قهرمانی ادامه می دهد: بعد از پيروزی انقلاب اسلامی از خاستگاه قوانين حاكم بر جامعه كه مبتنی بر اسلام بود دفاع شد و اين باور ترويج يافت كه با مبارزه با ظلم و ستم بايد زمينه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) فراهم شود و انقلاب اسلامی در راستای تحقق آرمان‌های آن حضرت حركت می‌كند. 

امام جمعه مياندوآب می افزاید: در زمان غيبت حضرت مهدی (عج) فقهای جامع‌الشرايط و عالمان دين به‌عنوان حافظان و مرزبانان اعتقادی تبليغ آموزه‌های قرآنی را در جامعه بر عهده دارند و منتظرين واقعی بايد با پيروی از ولايت فقيه و ولی امر در رستای زمينه‌سازی برای ظهور گام بردارند. 

حجت‌الاسلام والمسلمين محمد كفيلويی، استاد حوزه و دانشگاه اروميه، که در برپایی دوره های مهدویت در بنیاد فرهنگی امام مهدی(عج) آذربایجان غربی نیز مشارکت فعالی دارد با اشاره به آيات قرآنی مرتبط با موضوع مهدويت و آخرالزمان تاکید دارد: قرآن كريم با جامعيت كامل به تمام موضوعات بشری پرداخته و آيه «وَلاَ رَطْبٍ وَلاَ یَابِسٍ إِلاَّ فِی كِتَابٍ مُّبِينٍ» مؤيد اين مسأله است و موضوع مهدويت و ظهور حضرت مهدی (عج) كه سرنوشت و آينده عالم به آن وابسته است، مورد اشاره قرار گرفته است. 

كفيلويی با اشاره به فلسفه انتظار می گوید: برای ترسيم جامعه واقعی منتظر بايد شناخت درباره سه محور مهم مورد توجه قرار گيرد، محور اول اينكه بايد بشر امروز وضع موجود را بشناسد و به دنبال رهايی از وضع موجود و رسيدن به وضع مطلوب باشد. 

به عقیده اين پژوهشگر دينی، افرادی شرايط حاكم بر جوامع امروزی را جلوه‌ای از تمدن و فرهنگ می‌شناسند، بنابراين بعد از شناخت وضع موجود در عرصه فرهنگی، اجتماعی، سياسی و مديريتی بايد آسيب‌شناسی انجام گيرد و ادبيات جوامع و رسوم و سنت‌های حاكم بر آن مورد بررسی قرار گيرد. 

كفيلويی با اشاره به توطئه‌های دشمنان برای مخدوش كردن جلوه فرهنگ مهدويت اضافه می کند: غرب چون با زير سؤال بردن انديشه مهدويت به اهداف شوم خود دست نيافت به ايجاد عرفان‌های كاذب و معرفی منجی‌های دروغين روی آورده كه اين اقدامات ظرفيت منجی را تنزل می‌دهد. 

سيدتقی كبيری، مدرس دانشكده علوم قرآنی خوی نیز با اشاره به شاخصه‌های جامعه مهدوی می گوید: ترسيم جامعه منتظر نيازمند ارائه الگوی جامعه اسلامی و مهدوی است و جنبه‌ی عملی و عينی جامعه مهدوی بايد تبيين شود. 

وی افزود: در آيه 55 سوره مباركه «نور»، «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الأرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلَیُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِی ارْتَضَى لَهُمْ وَلَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِكُونَ بِی شَیْئًا وَمَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ» وعده خلافت و حاكميت مومنان در زمين داده شده است. 

كبيری پياده‌كردن احكام الهی و دستورات قرآن كريم در عرصه فردی و اجتماعی و ترويج تفكر مهدويت و انتظار را از عوامل لازم برای ترسيم جامعه منتظر واقعی عنوان كرد و ادامه داد: انقلاب اسلامی در مسير ترويج فرهنگ غنی مهدويت قرار گرفته ولی جايگاه كنونی با فضای مطلوب در جامعه فاصله دارد. 

مدرس دانشكده علوم قرآنی خوی خاطرنشان می کند که آنچه در آيه 54 سوره مباركه «مائده» اشاره شده «یَا أَیُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِيلِ اللَّهِ وَلا یَخَافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِيهِ مَنْ یَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ» صفاتی برای مومنان و منتظران آخرالزمان است.