داخلی     گفتگو     انديشه
در گفتگو با مدیر مسئول دوهفته نامه الکترونیکی باب الجواد مطرح شد؛
کلیه فعالیت ها باید برای تبیین زندگی مهدوی تعریف شوند
  مدیر مسئول دوهفته نامه الکترونیکی باب الجواد با اشاره به اینکه دوهفته نامه الکترونیکی باب الجواد در مناسبت های مختلف به بحث در ارتباط با خصایص هر یک از ائمه خواهد پرداخت، گفت: کلیه فعالیت ها باید برای تبیین زندگی مهدوی تعریف شوند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب : 55125
دوهفته نامه الکترونیکی باب الجواد علیه السلام
دوهفته نامه الکترونیکی باب الجواد علیه السلام
در ابتدا و در ارتباط با باب الجواد بفرمایید که زمینه کاری شما به چه صورتی است و چه شد که نام این وب سایت باب الجواد شد؟
باب الجواد بیشتر از آن که به وب سایت شهرت داشته باشد، به مجله الکترونیکی شناخته شده است، در حقیقت باب الجواد دوهفته نامه الکترونیکی ای است که ویژه امام رضا علیه السلام فعالیت می کند و انتخاب نام باب الجواد به تناسب نام یکی از ورودی های حرم امام رضا علیه السلام است که به خاطر هم نامی با نام امام جواد علیه السلام، زائرین بیش از بقیه ورودی ها، از ابتدای ورود با امام ارتباط قلبی برقرار می کنند.

هدف شما از راه اندازی این پایگاه و این وبسایت چه بوده است؟
هدف ما از ایجاد این مجله الکترونیکی، استفاده از قابلیت های فضای مجازی برای بیان فضایل امام رضا علیه السلام در قالب جدیدی بود.
همانطور که می دانید در فضای مجازی با توجه به علاقه ای که دوست داران آن امام به این موضوع دارند، سایت ها و وبلاگ های مختلفی ایجاد شده است، حتی پخش تلویزیونی هم وجود دارد اما مجله الکترونیکی ای که هر دوهفته یکبار و خاصه با موضوع این بزرگوار در فضای مجازی منتشر شود موجود نبود، بر این اساس تصمیم گرفتیم که از این امکان استفاده کنیم و دوهفته نامه باب الجواد علیه السلام را منتشر کنیم.

حوزه کاری باب الجواد غیر از مباحث مربوط به حرم رضوی به چه مسائلی بر می گردد؟ لطفا شرح دهید.
سعی ما در این دوهفته نامه براین است که تمام موضوعات را از منظر رضوی نگاه کنیم، از دلنوشته و خاطره گرفته تا معرفی کتاب، اما به تناسب اتفاقات مختلف در بخش مناسبت نامه و گزارش به آن موضوعات پرداخته می شود.

فعالیت های شما در عرصه مهدویت و زمینه سازی ظهور به چه بخش هایی بر می گردد و آیا اصلا چنین بخشی در وبسایت خود دارید؟
دید ما در این کار در حوزه زندگینامه معصومین علیهم السلام بر این است که تمام این بزرگواران بر سبیل هدایت و یک صراط واحد گام برداشته اند، یعنی زمانی که ما از فضایل امام رضاعلیه السلام سخن به میان می آوریم همان کرامت و عظمت را در امام بعدی و امام های پیشین نیز می توان به خوبی دریافت اما درخشش بعضی خصوصیات بر حسب موقعیت های سیاسی متفاوت بوده و چشم گیر تر است، اما در خصوص حضرت ولی عصر علیه السلام بر حسب موضوعات مرتبط به آن بزرگوار به بررسی موارد مختلف مرتبط با زندگی حضرت می پردازیم که از جمله این موارد می توان به بحث زندگی مهدوی اشاره کرد که می توان گفت اصلی ترین هدف تمامی ائمه علیهم السلام ایجاد زندگی مطلوب و مورد رضای خدای تعالی بوده و  زندگی مهدوی هم باید در این راستا ایجاد شود.

اهمیت و ضرورت استفاده از فضای مجازی برای تبلیغ مباحث دینی را بیان فرمایید؟
در فضای مجازی همانقدر که فضا برای تبادل افکار انحرافی گسترده است، فضا با ویژگی های متفاوت برای درگیر شدن افراد مختلف با مباحث دینی نیز وجود دارد و با اعتقاد به اشراف ائمه علیهم السلام به موضوعات گریبانگیر انسان ها که از نسلی به نسل دیگر چهره عوض کرده اما ماهیت خود راحفظ نموده است، و به تناسب استفاده از احادیث و روایت های گوناگون به زبان های مختلف، فضای کار بسیار گسترده است و میتوان از ابزارهای مختلف چندرسانه ای در این فضا بهره برد و روش های مختلفی را برای آشنایی و انس با مفاهیم اسلامی ایجاد کرد.

فعالیت های مهدوی را در فضای مجازی چطور ارزیابی می کنید و به نظر شما آیا این فعالیت ها به آن حدی که باید موفق باشند، موفق بوده اند؟
الحمدلله رویکردی که موسسات مهدوی در فضای مجازی داشته اند، رویکرد موفقی بوده و تاسیس سایت ها و تشویق فعالین مجازی به وبلاگ نویسی مهدوی روند خوبی را داشته ولی با توجه به گسترده بودن مخاطبان در این فضا هنوز جای کار بسیاری وجود دارد و اینکه در قالب های مختلف بتوان مفاهیم مهدوی را گسترش داد، اتفاق نیفتاده است که امیدوارم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد.

ما چطور می توانیم از بحث های فرهنگی و هنری در فضای مجازی استفاده کرده و در مقابله با هجوم فرهنگی دشمنان از این مجرا موفق بیرون آییم؟
استفاده از مفاهیم بلند اسلامی و اخلاقی با استفاده از قابلیت های روز افزون و جذاب فضای مجازی می تواند در بیشتر منتشر کردن این مفاهیم موثر باشد، اما نکته ای که نباید فراموش کرد این است که متاسفانه در اکثر فعالیت های مذهبی ها نموددارد، تقلید است، شاید چند پله از امکاناتی که فضای مجازی در اختیار کاربران خود قرار می دهد نیز عقب باشند، ولی این در مورد بعضی از سایت های مذهبی کمتر مشاهده می شود و قابل تقدیر است.

چطور می توان در فضای مجازی نسبت به شناسایی نقاط قوت و ضعف و تقویت و برطرف نمودن آنها اقدام کرد؟
عموما در سایت های مذهبی و حتی برخی وبلاگ ها بحث نظرسنجی رواج دارد و در آن برخی از این موارد می تواند تعریف شود و جای بگیرد، به طور مثال سایت های فرهنگی که دغدغه مند حرکت میکنند می توانند هر از گاهی بعضی از بخش های سایت را به صورت گزینه تنظیم کنند و مورد نظر بازدیدکنندگان قرار دهند.
راه حل دیگری که در این زمینه به ذهنم میرسد، بررسی باز خورد مطالب در فضای مجازی و حتی حقیقی است اینکه چقدر از مطالب سایت در محل های دیگر استفاده میشود و البته روش های نرم افزاری مانند آمار بازدید از مطالب نیز میتواند راه گشا باشد.

انتهای پیام/ب/15