داخلی     يادداشت     انديشه
تکاپوى انتظار
  باید بر کدورت‌هاى گناه، زلال توبه بپاشیم، شاخه‌هاى شکسته نمازهامان را به نمازى آسمانى و نو پیوند دهیم. خیالمان را از صندوقچه تجملات خاکى دنیا بیرون کشیم، علف‌هاى هرز دروغ و غیبت و بخل و حسد را از باغچه دل به در آریم و جاى آن، معرفت و ایثار و صدق و وفا بکاریم.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : 52344
تکاپوى انتظار
بهار که نزدیک می‌شود، خسته از سرمای سنگین زمستان، در انتظار یک نسیم بهار، به دنبال یک جوانه‌ی کوچک بر شاخه‌ی درخت که پیک نوبهار باشد همه‌ی شاخه‌ها را جست وجو می‌کنیم، غبار یک زمستان طولانی را از چهره‌ی خانه می‌زداییم، شیشه‌ها را از کدورت خاک پاک می‌سازیم، باغچه را از بذر گل‌های ناب پر می‌کنیم، گوشه گوشه‌ی خانه را به زلال انتظاری شیرین می‌شوییم ودر دل، شمیم عطر دلکش بهار را دوره می‌کنیم وسلامی تازه را بارها درترنم ذهنمان مرور، تا گاه آمدن بهار، مهیا باشیم.

بهار می‌آید، بهار سبز حقیقت، بهار پاک‌ترین دل‌های آسمانی، بهاری‌ترین بهار تاریخ، به خدای آسمان و زمین قسم که حقیقت دارد. (۱) بهار می‌آید وخدا زمین مرده را باز زنده می‌کند (۲) شاید فردا وشاید فردایی دیگر، آنچه حق است وعده‌ی خداست که بهار می‌آید (۳) آری،
نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد (۴)

و شاید امروز هم برای خانه تکانی دیر باشد، باید خانه‌ی دلمان را از غبار غفلت پاک کنیم، بر پنجره های چشم هامان حریر عفاف بیفکنیم، خانه‌ی دل را به نور ایمان ومعرفت آذین ببندیم؛ که خدا خواسته از یقین لبریز شویم، (۵) از عشق بهار سرشار باشیم. (۶)

باید بر کدورت‌های گناه، زلال توبه بپاشیم، شاخه های شکسته نمازهامان را به نمازی آسمانی و نو پیوند دهیم. خیالمان را از صندوقچه‌ی تجملات خاکی دنیا بیرون کشیم، علف‌های هرز دروغ وغیبت وبخل وحسد را از باغچه‌ی دل به در آریم وجای آن، معرفت وایثار وصدق ووفا بکاریم، سر در خانه‌ی مان را به نام مبارک مهدی آل محمد صلی الله علیه وآله متبرک کنیم و سوگند بخوریم که تا آمدن بهار به ولایت بهار مؤمن بمانیم. (۷) دوستدار و (۸) تسلیم امر او باشیم ودشمن هر که با بهار دشمن است. (۹)

شاید امروز هم دیر باشد که تنها همین‌ها کافی نیست. باید خانه تکانی دل را تا همه جای زمین بگسترانیم، باید بذر خوبی‌ها را به همه‌ی خانه‌ها هدیه کنیم، باید خواب زده‌ها را بیدار کنیم وچشم های بسته را بگشاییم، مژده‌ی آمدن بهار را لحظه لحظه در گوش جهان فریاد کنیم وهمه را به بیداری فراخوانیم. باید زمزمه‌ی زلال بودن، پاک بودن وخوب بودن را به جای هر نوای دیگری گوش در گوش بخوانیم تا یاران بهار بسیار شوند (۱۰) و منتظران بهار فزونی گیرند. باید حرمت بهار را پاس داریم. دروازه‌ی بوستان بهاری امت محمد صلی الله علیه وآله را نگهبان باشیم و حریم بهار را به جان، محترم داریم.

باز هم این‌ها کافی نیست. برای آمدن بهار، برای دیدن سبزترین روز هستی، برای حس کردن زلال‌ترین وجود عالم خلقت، باید رشته‌ی انتظار را از صمیم قلب تا اوج آسمان اجابت بگشاییم. باید به تضرع و تمنا بخواهیم که بهار بیاید، بخواهیم که ظلمت و سرمای زمستان غیبت به سر آید. باید ظهور بهار را انتظار بکشیم. (۱۱) آن قدر چشم بر آسمان تمنا بدوزیم تا نسیم حضورش را حس کنیم و در پرنیان دلپذیر نگاهش، وجود را سبز ببینیم. آنچه حق است، وعده‌ی خداست که مهدی موعود می‌آید وآنچه بر ماست، آراستن جان ناقابل است تا لایق درگاه دوست گردد.
گر نثار قدم یار گرامی نکنم گوهر جان به چه کار دگرم بازآید. (۱۲)

پاورقی:
۱- ذاریات (۵۱) آیه‌ی ۲۳: (فورب السماء والأرض أنه الحق.)
۲- حدید (۵۷) آیه‌ی ۱۷: (اعلموا أن الله یحیی الأرض بعد موت‌ها)
۳- مفاتیح الجنان، ص ۸۶۸: (و أن وعد الله فیک حق)
۴- حافظ.
۵- مفاتیح الجنان، ص ۸۶۹: (بذلک أمرنی رب العالمین فلو تطاولت الدهور... لم ازدد فیک الا یقینا ولک الا حبا)
۶- مفاتیح الجنان، ص ۸۶۹: (بذلک أمرنی رب العالمین فلو تطاولت الدهور... لم ازدد فیک الا یقینا ولک الا حبا)
۷- ر. ک: ص ۵۰، پاورقی ۲.
۸- مفاتیح الجنان، ص ۹۰۳: (موال لکم)
۹- ر. ک: ص ۵۱، پاورقی ۳.
۱۰- مفاتیح الجنان، ص ۲۲۴: (کثر الله أنصارک وأعوانک)
۱۱- همان، ص ۹۰۴: (مصدق برجعتکم)
۱۲- حافظ.

منبع: کتاب روح بهار
نویسنده: منیره زارعان

انتهای پیام/ح/۴۶