داخلی     خبر     سیاست
پیام آیت الله سبحانی درباره فاجعه مسلمانان «اویغور»
  آیت الله جعفر سبحانی گفت: ما تصور می‌کردیم که فقط غرب ستمگر به حقوق مسلمانان تجاوز می‌کند، و آنان را از حقوق اولیه خود که حقوق اساسی و انسانی است، محروم می‌سازد؛ ولی خبرهای رسیده از چین، حاکی از آن است که در آن نقطه دنیا، مسلمانان بی‌پناه مورد تجاوز چین کمونیست دیروز، و چین سرمایه‌دار امروز قرار گرفته و بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۳ تير ۱۳۸۸ ساعت ۱۷:۴۹
کد مطلب : 30032
پیام آیت الله سبحانی درباره فاجعه مسلمانان «اویغور»
به گزارش آینده روشن، آیت الله جعفر سبحانی در پیامی که از دفتر ایشان در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت به این شرح است:

دفاع از مردم مظلوم و ستمدیده یک وظیفه انسانی و اسلامی است. ما تصور می‌کردیم که فقط غرب ستمگر به حقوق مسلمانان تجاوز می‌کند، و آنان را از حقوق اولیه خود که حقوق اساسی و انسانی است، محروم می‌سازد؛ ولی خبرهای رسیده از چین، حاکی از آن است که در آن نقطه دنیا، مسلمانان بی‌پناه مورد تجاوز چین کمونیست دیروز، و چین سرمایه‌دار امروز قرار گرفته و بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند.

مسلمانان «اویغور» خواهان حقوق شهروندی خویش هستند و باید دولت چین نسبت به تمام قومیت‌ها به یک نظر بنگرد، و حقوق همگان را رعایت کند. این نوع برخورد قلوب یک میلیارد و نیم مسلمان جهان را جریحه‌‌دار کرده و حیثیت کشور چین را در سطح جهان خدشه‌دار می‌سازد، چین که خود در سازمان ملل و شورای امنیت عضویت دارد، نباید با جان و مال ملت خود این چنین رفتار کند.

مسلما، غرب، از این اختلافات بهره‌برداری کرده و هرگز به مسلمانان در بند، کمک نمی‌کند. ما از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری و بالاخص سازمان کنفرانس اسلامی درخواست می‌کنیم، هر چه زودتر به مسوولیتی که بر عهده گرفته‌اند، عمل کرده و از جان و مال مسلمانان چین دفاع کنند و نگذارند حقوق آنان بیش از این پایمال شود.