نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

نقش «انتظار» در مقابله با توطئه های اقتصادی ترامپ

۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۹:۰۸

مرجع : خبرگزاری شبستان

مهدویت و چشم انتظاری برای روی کار آمدن دولتی جهانی که عدالت بنیان کار آن است و هیچ ظلم، تهدید و تحریمی در آن راه ندارد، بهترین نسخه برای نابودی ویروس ناامیدی است که آمریکا و همدستان اش می کوشند، در روح ایران و ایرانی تزریق کنند.

به گزارش آینده روشن مروری کوتاه بر تاریخ معاصر و آنچه بر اسلام و مسلمین رفته است به خوبی نشان می دهد از اهداف کلان و راهبردی دشمن برای تحقق آرمان هایش، ناامید کردن ملت های مسلمان نسبت به حال و آینده و نیز عواملی است که امید و نشاط را در آنها زنده نگاه می دارد و روح مجاهده و مبارزه را در کالبدشان می دمد.

از این رو، در برهه های مختلف و به تناسب شرایط و اوضاع زمانه راه های مختلفی را برای ترویج ناامیدی و تزریق آن به باور مردم امتحان کرده و با اینکه هر بار به بن بست رسیده است، اما باز هم دست بردار نیست.

چنان که روزی با جنگ و توپ و تفنگ، روزگاری از جبهه فرهنگ، زمانی با رسانه و فیلم و سریال، وقتی دیگر با ترویج دروغ و باورهای بی پایه و اساس و زمانی از موضع اقتصاد این راه را در پیش گرفته و کوشیده تا با ناامید کردن مسلمانان نسبت به وعده های برحق دین، آنها را به تسلیم مقابل خواست های خود وا دارد. چنان که مقام معظم رهبری فرمودند: «امروز مهمترین هدف جنگ نرم دشمن، گرفتن امید و اعتماد به نفسِ ملت ایران است.»

 

در این میان چون جنگ به عنوان نسخه تجویزی دشمن درباره کشورهایی همچون سوریه، عراق و یمن، برای ایران با ضریب بالای امنیتی دفاعی اش به کار نمی آید، لذا مسیر اقتصاد و فشارهای اقتصادی را برای ناامید کردن مردم ایران اسلامی در پیش گرفته است.

 

دشمن از منظر آرزوهایش سخن می گوید نه واقعیت

 

چنان که سردار «حسین سلامی» در در آیین تکریم و معارفه فرمانده سپاه نینوا استان گلستان و درپی فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا، طی سخنانی کوتاه گفت: دشمن جنگ را به زوایای دیگر کشانده و همه توان اش را به کار گرفته تا از زاویه یک تهاجم اقتصادی سنگین به میدان بیاید.

 

جانشین فرمانده سپاه تاکید کرد: حقیقت این است که ما از تحریم اشباع شده ایم، دشمن همواره همه قدرت خود را به کار بسته اما ما از این قدرت عبور کرده‌ایم. دشمن بیش از این نمی‌تواند تحریم و تهدید کند، تنها یک فضای عملیات روانی وسیع را ساخته و از منظر آرزوهایش سخن می گوید نه از از منظر واقعیت ها. نظام ما با همه این فشارهای جهانی، همچنان توانمند و با ثبات ایستاده است.

 

می خواهند نور خدا را با فوت خاموش کنند

 

اما... در مقابل تحریم های مکرر، تهدید کشورها به منظور ممانعت دیگر ممالک از برقراری روابط اقتصادی تجاری با ایران، فضاسازی کذب در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به منظور تحت تاثیر قرار دادن مردم و مشوش کردن اذهان، تبلیغات سوء علیه مسئولان نظام به منظور ایجاد بدبینی و فاصله میان مردم با آنها و ... که همه برای کشتن روح امیدو  انگیزه در ملت ایران انجام می شود، اسلام تدبیری تاریخی اندیشه است و اگرچه به تعبیر قرآن دشمنان می کوشند با فوت های شان شعله پرفروغ دین را خاموش کنند: «يُرِيدُونَ أَن يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلَّا أَن يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ»(توبه،32)، اما این تدبیر اسلام در هر عصر و زمانه ای هر قدر هم سخت و طاقت فرسا، نور امید را در جان خسته مسلمانان بویژه شیعیان زنده نگاه می دارد.

 
 

«مهدویت» همان تدبیری است که اسلام قرن ها پیش از آنکه حتی نامی از آمریکا در زمین باشد چه رسد به اعمال تحریم ها و فشارهای اقتصادی اش، آن را مطرح کرد تا در سایه امید به حضور و ظهور امامی که عدالت، شاه بیت فکر، کلام و عمل ایشان و دولت کریمه اش است، از پس مشکلات برآییم و بدانیم هر قدر هم امثال ترامپ بر طبل بی منطقی و حماقت بکوبند، نمی توانند در مقابل لوای به اهتزاز درآمده امام زمان(عج) و سربازان و پای دررکابان حضرت اش کاری از پیش ببرند و این حقیقتی انکارناپذیر است نه یک ادعا.

 
 

مگر نبود دوران هشت ساله دفاع مقدس و عزم جزمِ همه جهان برای ریشه کن کردنِ نهال نوپای انقلاب؛ اما سربازان خمینی(ره) با گوش سپردن به فرمان نایب امام زمان(عج) و با دست خالی، آنها را به زانو درآورند، یا همین سال های اخیر و در جریان جنگ سوریه، اگر نبود اعتقاد به یاری امام زمان(عج) و نایب اش و ضرورت حمایت از مظلوم که از بنیان های اعتقادی تشیع و آرمان های بلند مهدوی است چه بر سر مردم سوریه و حتی چه بر سر مردم ایران می آمد؟! 

قطعاً به فرموده مقام معظم رهبری مجبور می شدیم در خاک ایران با داعشی ها بجنگنیم چنان که ایشان فرمودند: «اگر جلویش گرفته نمی شد، ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه‌ی استان ها با اینها می جنگیدیم و جلوی اینها را می گرفتیم.» اما مدافعان حرم یا همان سربازان بی ادعای امام زمان(عج) دست از جان، خانواده و هر تعلقی شستند و راه داعش و اربابانش را سد کردند.

بی تردید مهدویت و اعتقاد به ظهور منجی موعود(عج) در این ایثارگری ها و جانفشانی ها نقشی بی بدیل دارد و اساساً این انتظار است که می تواند چنین رنگ هدفمندی به سبک زندگی ببخشد؛ چراکه انتظار با ترسیم آینده ای روشن، روح امید و انگیزه را به عنوان اثرگذارترین عامل محرک انسان و سبب مبارزه او با مشکلات اعم از اقتصادی و جز آن در انسان ها زنده نگاه می دارد.

 

منتظر فرج باشید

 

حجت الاسلام «مهدی نیلی پور» با اشاره به روایتی از امیرالمومنین امام علی (ع) در بیان انتظار فرج و عدم یاس و نومیدی از رحمت الهی، بیان کرد: حضرت امیر(ع) می فرمایند: «اِنْتَظِرُوا الْفَرَجَ وَلا تَيْأَسُوا مِنْ رَوحِ اللّه؛ منتظر فرج باشید و از رحمت خداوند نومید نشوید».

 

این کارشناس مهدوی تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی های فرهنگ انتظار، امید به آینده ای روشن، زیبا و نورانی است که فرهنگ انتظار به ما روحیه امیدواری و آرزومندی می بخشد و این روحیه به عنوان انگیزه بخش ترین محرک، انسان را در طی طریق به سوی کمال همراهی می کند.

 

 

 

 

زمین ارث مستضعفان است

 
همچنین، حجت الاسلام «سیدجواد میرصادقی» با اشاره به آیه 5 سوره مبارکه قصص «وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ»، اظهار کرد: این مستضعفان، ایتام آل محمد (ص)، مردم زحمت کش و افرادی هستند که تحت ظلم پول پرستان قرار دارند، امام سجاد(ع) می فرماید: «به خدا سوگند نیکان از ما اهل بیت(ع) همچون حضرت موسی (ع) و پیروانش هستند و دشمنان آنها نیز به منزله فرعون و پیروانش هستند و در نهایت ما پیروز می شویم و آنان نابود هستند» یعنی عدالت بر تمام جهان حکمفرما می شود و مستضعفان که همان پیروان اهل بیت(ع) هستند، حاکمان زمین خواهند شد.
 

این کارشناس مهدوی در ادامه تاکید کرد: شاید برخی مطرح کنند مستضعفان که قدرتی ندارند، چگونه حاکم زمین خواهند شد، پاسخ این است قدرت دارند اما شاید در زمان حاضر امکان قدرت نمایی ندارند و افراد ظالم این قدرت را از آنان گرفته و به بند کشیده شده اند اما براساس روایت این افراد ساکت نمی نشینند، زمینه را برای ظهور حضرت حجت(عج) فراهم می کنند تا با ظهور ایشان به عنوان حاکم اصلی جهان، قدرت نیز به دست آنان بیفتد.

 
میرصادقی بیان کرد: در آن زمان اتفاقات مبارکی همچون: فراگیری عدالت در سراسر عالم، رشد فکری، اخلاقی و ایمانی، برقراری اتحاد و همدلی، برخورداری از سلامت جسمی و روانی، خیر و برکت فراوان شامل حال انسان ها می شود، چنان که قرآن کریم می فرماید: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ؛ و چنانچه مردم همه شهرها ایمان آورده و پرهیزکار می‌شدند همانا ما درهای برکاتی از آسمان و زمین را بر روی آنها می‌گشودیم و لیکن (چون آیات و پیغمبران ما را) تکذیب کردند ما هم آنان را سخت به کیفر کردار زشتشان رسانیدیم.».

 
وی در پایان یادآور شد: ریشه کَن شدن فقر و نبود هیچ فقیر به واسطه توزیع عادلانه بیت المال، حاکمیت اسلام و نابودی کفر، برقراری امنیت عمومی که البته امروز هم در سایه ولایت نایب عام حضرت(عج) از آن برخوردار هستیم و باید شکرگزار آن باشیم و در نهایت گسترش دانش که براساس روایت در زمان ظهور، یک زن در خانه امکان صادر کردن حکم را دارد (یعنی فقیه می شود)، پس از ظهور و ارث برده شدن زمین توسط مستضعفان رخ می دهد.

  
بنابر آنچه بیان شد مهدویت و چشم انتظاری برای روی کار آمدن دولتی جهانی که عدالت اساس و بنیان کار آن است و هیچ گونه ظلم و تهدید و تحریمی در آن راه و جای ندارد و زمینه سازی برای روی کار آمدن آن، بهترین نسخه ای است که ویروس ناامیدی را که آمریکا و همدستان اش می کوشند در روح ایران و ایرانی تزریق کنند، نابود می کند. چنان که در پرتوی همین باورهای اصیلی دین مذهبی ما گذرگاهایی به مراتب سخت تر از شرایط اقتصادی امروز را پشت سر گذاشته ایم.

 

پایان پیام/