داخلی     گفتگو    
یک موسیقیدان
از نظر هنری به همه جنبه های مهدویت بپردازیم
  مزدا شاهانی، موسیقی دان اعتقاد دارد در بحث منجی‌گرایی و مهدویت باید هنرمندان ما از زوایای مختلف این بحث را دنبال کنند. باید به این نتیجه برسند چرا چنین اعتقادی سراسر عالم را در نوردیده و دنیا به آن اعتقاد دارد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۲۰:۳۸
کد مطلب : 24409
از نظر هنری به همه جنبه های مهدویت بپردازیم
مزدا شاهانی در گفت‌وگو با آینده روشن با ذکر این مطلب که هنرمندان به دلیل نوع کاری که انجام می‌دهند و این که در پی ساختن و خلق یک اثر ماندگار هستند، همواره امید درونی را در خود حس می‌کنند، گفت: هنرمند به دلیل این که خودش یک خالق است، به لحاظ روحی همیشه در حال پرواز است و به گونه‌ای همواره امید را با خود همراه می‌سازد.

وی افزود: به لحاظ اجتماعی باید ببینیم جامعه چگونه با یک هنرمند برخورد می‌کند. به اعتقاد من به دلیل این که هنرمندان از لحاظ  از قوای بالای ادراک معانی برخوردارند، همواره در حال سیر و سلوک هستند.

این موسیقی‌دان کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: هنر یک نوع ذکر و عبادت است. هنرمند در مسیر خلق آثار هنری‌اش به اطلاعات و معانی ماورایی دست پیدا می‌کنند که همین مسئله نیز باعث می‌شود از لحاظ روحی، درصد امیدواری بیشتری نسبت به افراد معمولی داشته باشد.

شاهانی تصریح کرد: اگر بخواهیم در بخش هنر مذهبی از کلیشه‌ها عبور کنیم، باید زاویه دیدمان را گسترده‌تر کنیم. نباید تنها از یک زاویه خاص به حوادث، موضوعات و سوژه‌های مورد نظر نگاه کرد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: در تغییر زاویه دید مطمئنا معانی و رمز و رازهای تازه‌ای رخ می‌نمایاند. مثلا در به تصویر کشیدن واقعه عاشورا، در قالب هنر باید به این نکته توجه داشت که اگر زاویه دید یک هنرمند تغییر کند و آن را به شکل دیگری به تصویر کشید مطمئنا در این راه بسیاری از رازهای دیگر نهفته در این واقعه بزرگ و تاریخ‌ساز روشن خواهد شد.

شاهانی اظهار داشت: کربلا و واقعه عاشورا دارای کارکردهای بسیاری بود که شاید تا به حال به آن ها کمتر توجه شده باشد. کارکردهای اجتماعی، سیاسی و حتی تاریخی که تا به حال شاید بسیاری از آن ها توسط هنرمندان ما به تصویر کشیده شده باشد. همین شرایط را در بحث مهدویت نیز خواهیم داشت.

این موسیقی‌دان در ادامه گفت: در بحث منجی‌گرایی و مهدویت باید هنرمندان ما از زوایای مختلف این بحث را دنبال کنند. باید به این نتیجه برسند چرا چنین اعتقادی سراسر عالم را در نوردیده است و تمام دنیا به آن اعتقاد دارند. 

شاهانی گفت: یک هنرمند همواره باید دنبال چنین پرسش‌هایی باشد. این قضیه در مورد عاشورا نیز صدق می‌کند. مثلا می‌توان نوعی تعزیه را با زبان امروز و لباس‌های امروزی و به همان شکل خیابانی و معناگرایی‌اش تولید کرد. در این صورت شاید بهتر بتوانیم بسیاری از مسائل را بیان و زاویه دید مردم را نسبت به عاشورا و قیام امام حسین(عج) گسترده‌تر کنیم.

وی در پایان یادآور شد: هنر چون غذایی است که اگر مسموم باشد، دیگران را نیز بیمار خواهند کرد. هنرمندان باید از ظرفیت هنر برای رسیدن مردم به خدا استفاد کنند. نه این که با سوءاستفاده از آن مردم را از مسیر حقیقی‌شان دور سازد.