داخلی     يادداشت     انديشه
::بازنشری به مناسبت چاپ نهم کتاب::
صحیفه مهدیه؛ مرجعی برای شناخت امام عصر(عج)
  «صحیفه مهدیه» کتابی است که مؤلف آن سیدمرتضی مجتهدی سیستانی است و مؤسسه اسلامی ترجمه آن را به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب برای نهمین بار در اسفندماه 87 از سوی نشر الماس منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۱۸:۳۵
کد مطلب : 28916
صحیفه مهدیه؛ مرجعی برای شناخت امام عصر(عج)
به گزارش آینده روشن، این کتاب مجموعه‌ای است از نمازها و ادعیه و زیارت‌هایی که از ناحیه مقدسه حضرت صاحب‌الزمان ارواحنا فداه به دست ما رسیده و یا در مورد حضرت بقیةالله حجت ابن الحسن العسکری ـ که برترین درود و سلام بر او و اجداد گرامی‌اش باشد ـ یعنی صاحب ولایت و فرمانروایی بر همگان ـ نقل شده است.

نویسنده کتاب خود در ابتدا این گونه متذکر می‌شود که: «مولف، در گردآوری دعاها و زیارت‌ها و ... که در کتب معتبر آمده و به دستش رسیده سعی داشته است و ادعا ندارد که این مجموعه کاملی از همه دعاها و ... باشد. زیرا عصر غیبت و دوری ما از حضرت حجت ارواحنا فداه باعث شده بسیاری از دعاهای صادر شده از ناحیه مقدسه از دسترس ما دور بماند. همانند بسیاری از نمازها و اذکار، چون با کمال تاسف در عصر غیبت به خاطر دوری و نیز غفلت ما از ساحت شریف امام ارواحنا فداه، بسیاری از آن چه که از ناحیه مقدسه صادر شده است را نمی‌یابیم.»

زیبایی که در این اثر می‌توان مشاهده نمود، مقدمه مفصل نویسنده گرامی است که قریب به 100 صفحه و در بردارنده مهمترین مطالب علمی ـ اخلاقی ـ تاریخی و روایی پیرامون مسائلی هم چون؛ تشویق دعا از نظر عقل و نقل، آداب دعا، شرایط، موجبات استجابت، دعا برای ظهور حضرت حجت (عج)، تشکیل مجالس دعا برای حضرتش(عج)، نصایح و تجارب بزرگان پیرامون دعا، انتظار و ... دیگر مواردی هم چون عظمت امام عصر(عج) در کلمات اهل بیت(ع) می‌باشد.

البته زیباتر آن که مولف به این مقدمه جامع و در عین حال مفید و مختصر بسنده ننموده و متناسب با هر بخش و گاه همراه با بیان هر دعا، به معرفی، تبیین و یا ذکر معجزات و تشرفات و عنایات مربوط به آن نیز پرداخته است.

«از روایات هم در می‌یابیم که همه به دعا محتاج‌اند، خواه به بلا مبتلا شده باشند و خواه نشده باشند.

فایده دعا، یا رفع بلایی است که وارد شده و یا بدی‌ای که به آدمی رسیده است، یا به دست آوردن نفع و فایده‌ای است که دلخواه می‌باشد ما یا پایدار کردن و دوام و جلوگیری از زوال خیری است که موجود می‌باشد. ائمه(ع) دعا را «سلاح» نامیده‌اند. زیرا سلاح وسیله‌ای است که سودبخش و برطرف کننده زیان است. هم چنین، دعا را «تُرس» نامیده‌اند و تُرس سپری است که با آن از سختی‌ها جلوگیری به عمل می‌آید.

رسول خدا(ص) فرمود:

ألا ادلکم علی سلاح ینجیکم من اعدائکم و یدرأ رزقکم؟ قالوا: بلی یا رسول الله، قال: تدعون ربکم باللیل و النهار فإن سلاح المومن الدعاء. «الکافی: 2/ 468»؛ می‌خواهید شما را به سلاحی راهنمایی کنم تا او شما را از دشمنان‌تان نجات دهد و روزی‌هایتان را بسیار نماید؟ گفتند: بلی ای رسول خدا. فرمود: پروردگارتان را هر در روز و شب بخوانید؛ زیرا که دعا، اسلحه مومن است.

امیرالمومنین(ع) فرمود:

الدعا ترس المومن، و متی تکثر فرع الباب یفتح لک. «الکافی: 2/ 468»؛ دعا سپر مومن است، و وقتی کوبیدن در زیاد شود، در برایت باز می‌شود.»

نویسنده در آداب دعا به نقل از کتاب «المختار من کلمات الامام المهدی (عج)» می‌گوید: همانا دعا، برداشتن همه اختیارات از خود و تسلیم همه امور باطنی و ظاهری به خدای قادر متعال است. حال اگر شرط دعا را بجا نیاورد، نباید منتظر اجابت آن باشد؛ همانا خداوند پنهان و آشکارا می‌داند، پس شاید خدا را به چیزی می‌خوانید که خداوند از پنهان شما خلاف آن را می‌داند.

«اگر خدا ما را به دعا امر نمی‌کرد و ما خدا را با اخلاص می‌خواندیم، خداوند با اجابت خود به ما تفضل می‌کرد. پس حالا که امر به دعا نموده است و ضامن شده است استجابت دعای کسی را که با شرایط آن خدا را بخواند، چگونه خواهد بود؟!»

هم چنین در مقدمه این کتاب شریف آمده است: «سیدابن طاووس(ره) پس از بیان ثواب دعا برای برادران دینی، می‌گوید: در جایی که دعا کردن برای برادران دینی این قدر ارزش و ثواب داشته باشد؛ پس دعا کردن برای سلطانی که سبب خلقت ما است و اعتقاد داریم اگر او نبود، خداوند نزیز وجود ما را نمی‌آفرید، بسیار بالاتر و به مراتب باارزش‌تر است.

... زنهار، زنهار! از این که خودت یا هر یک از مخلوقات را در محله دوست داشتن و دعا کردن، بر آن عزیز، مقدم و پیش بداری! قلب و زبانت را هنگام دعا بر آن سرور ارجمند و بزرگ منش، با یکدیگر هماهنگ کن. مبادا خیال کنی این سفارشاتی که می‌کنم، به دلیل احتیاج آن حضرت به توست، هرگز! اگر چنین باوری داشتی بدان که اعتقاد و ولایت تو بیمار است.»

نگارنده در مقدمه کتاب، با بیان اعتیاد اجتماعی به غیبت و این که عامه مردم گویا معتاد غیبت و دوری حضرتش شده و آن را یک امر طبیعی و لا محاله می‌دانند، به مذمت این حالت پرداخته و در ابتدای بخثی با عنوان «انتظار، این گونه می‌نویسند: «ترک اعتیاد اجتماعی و رها شدن از قید و بند غفلت از ظهور حضرت بقیةالله ارواحنا فداه انسان را به برترین و با فضیلت‌ترین مقامات می‌رساند و در پرتو انتظار ظهور امام عصر(عج) نه تنها از قید و بند غفلت از آن حضرت رها می‌شود، بلکه غیبت برای او به منزله مشاهده می‌شود.»

نویسنده پس از بیان مقدمه، ادعیه و اذکار و اوراد وارده را در 12 بخش آورده است:

بخش اول: نمازها، بخش دوم: دعاهای قنوت، بخش سوم: ادعیه بعد از نمازها، بخش چهارم: دعاهای ایام هفته، بخش پنجم: دعاهای هر ماه، بخش ششم: دعاهایی که مخصوص روز معینی از ایام هفته نیست، بخش هفتم: توسل به حضرت بقیةالله(عج)، بخش هشتم: عریضه‌ها، بخش نهم: استخاره‌ها، بخش دهم: دعاهایی که حضرت بقیةالله ارواحنا فداه از پدران بزرگوار خود نقل فرموده‌اند، بخش یازدهم: زیارت‌ها، بخش دوازدهم: زیارات نواب امام عصر(عج) و بعضی از دعاهایی که اصحاب آن حضرت نقل نموده‌اند.

نکته جالب و درخور توجه آن که نگارنده پس از پایان این مجموعه، بحثی را به عنوان خاتمه کتاب یا ملحقات آورده که در آن، به بررسی بعضی از عباراتی که مورد توجه حضرت بقیةالله ارواحنا فداه می‌باشند پرداخته است. نماز شب، زیارت عاشورا، زیارت جامعه کبیره، زیارت امین الله و زیارت وارث، عباداتی می‌باشند که نویسنده با بیان احادیث و روایات مربوط به هر کدام، آنها را موثر در تعجیل در فرج، توجه بیشتر حضرت(عج) و یا سفارش شده از سوی ایشان می‌داند و در توسل به آن حضرت بسیار موثر و مفید می‌داند.

گزاشگر: حجت عبدی