داخلی     گزارش    
نگاهي به موزه مفاخر ديني استان اردبيل
  موزه مفاخر ديني اردبيل كه ماه گذشته در محله تازه ميدان اردبيل و در خانه ای تاريخي افتتاح شد، موزه صدها سال رهبري و آموزش دينداري و موزه خدمت مردمان اين ديار به دين مبين اسلام و نمايان گر عمق باورهاي ديني اهالي اين خطه از كشورمان است.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : 25227
نگاهي به موزه مفاخر ديني استان اردبيل
به گزارش خبرگزاري آينده روشن، به نقل از روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل ، اين موزه كه در خانه تاريخي ميرفتاحي شهر اردبيل افتتاح شد، به محلي براي رويت و آشنايي با ريشه‌هاي عميق دين باوري مردمان استان تبديل شده و اين روزها پذيراي صدها محقق و ايرانگرد مشتاق امور فرهنگي است. 

در اين موزه كه با هدف معرفي چهره‌هاي علمي و فرهنگي استان در حوزه دين و ترويج مذهب تشيع تاسيس شده، آثار ، عكس ها ، نقاشي از چهره و سوابق علمي ادبي و خدمات ديني علماي شناسايي شده كه اغلب مربوط به تاريخ معاصر اين خطه هستند، نگهداري مي‌شود. 

براي معرفي مفاخر ديني معرفي شده در اين موزه كتابي با عنوان "گوهرهاي شب چراغ" حاوي زندگي نامه و نقاشي چهره دهها تن از علماي ديني استان اردبيل چاپ شده و در آن خدمات علما و مفاخر ديني اين استان به صورت مفصل تشريح شده است. 

در اين موزه و مجموعه نفيس كه نقاشي همه علماي معرفي شده در آن توسط استاد حسن مردانه از هنرمندان نقاش اردبيل به تصوير كشيده شده ، علماي بزرگ استان از جمله آيات عظام احمد مقدس و محقق اردبيلي، ميرزامحسن مجتهد اردبيلي، ميرصالح مجتهد انواري ، سيدمرتضي خلخالي ، ميرزا علي‌اكبر مجتهد اردبيلي ، سيد يونس موسوي اردبيلي ، ميرزا محمد مسايلي اردبيلي ، سيدجواد محدث اردبيلي ، مرحوم آيت الله ميرزا علي مشگيني، آيت‌الله سيدابراهيم سيدحاتمي، سيدعبدالكريم موسوي اردبيلي و مرحوم ميرزا بيوك خليل زاده مروج معرفي شده است. 

مسوول امور فرهنگي بنياد دايره‌المعارف استان اردبيل با اشاره به لزوم توجه به ميراث معنوي استان و جمع آوري كليه مستندات علماي اين خطه گفت:علماي ديني به عنوان يك جريان اصيل علمي و مذهبي در منطقه به تدريج در حال فراموشي بودند كه با گردآوري سابقه ، مستندات و خدمات ، همه آنها به عنوان مظاهر ميراث معنوي منطقه در اين موزه معرفي شده‌اند. 

حجت‌الاسلام عادل مولايي افزود: استان اردبيل باسابقه تاريخي درخشان مواريث متعدد و گرانقدري در حوزه علم و دين دارد كه نيازمند معرفي و شناساندن به جامعه است. 

وي خواستار تاسيس موزه مشاهير و مفاخر علمي و ادبي و ساير حوزهاي زندگي اجتماعي مردمان اين خطه شد و بيان كرد: به زودي موزه مفاخر ديني منطقه قفقاز نيز به همت بنياد دايره‌المعارف استان اردبيل تاسيس مي‌شود. 

وي اولويت بندي فعاليت هاي هويت بخش فرهنگي را ضروري دانست و گفت: تاسيس اين موزه در تثبيت جايگاه علماي شيعه و درهويت دهي به استان اردبيل بسيار موثر خواهد بود. 

رييس بنياد دايره‌المعارف استان اردبيل نيز گفت: اين استان در طول تاريخ داراي ميراث معنوي گرانسنگي بوده و همواره از نظر فرهنگي ، ديني و علمي مناطق همجوار خود را تغذيه مي‌كرده است.
حجت‌الاسلام صابر اكبري جدي افزود: اكثر علماي ديني منطقه قفقاز در سده‌هاي اخير در اردبيل درس خوانده‌اند و اين امر مركزيت اين منطقه را به اثبات مي‌رساند كه بايد آن جايگاه تاريخي احيا شود. 

وي اردبيل را درگذشته نه چندان دور مركز آموزش معارف ديني منطقه قفقاز و آذربايجان ذكر كرد و گفت: افتتاح موزه مفاخر ديني اردبيل سرآغازي براي انجام فعاليتها و برنامه‌هاي ثمربخش فرهنگي و هويتي در منطقه است. 

وي اضافه كرد: اردبيل بخشي از ميراث معنوي كشور و بخش مهمي از هويت و ذخاير ملي ايران است و ما بايد تمامي مولفه‌ها و ويژگي هاي فرهنگي اين خطه را به ساير نقاط كشور معرفي كنيم تا نقش اردبيل در هويت ديني ايراني بيشتر نمايان شود. 

حجت‌الاسلام اكبري‌جدي اقدام به تاسيس موزه مفاخر ديني را حركتي ارزشمند در راستاي توجه به ريشه‌هاي هويتي مردمان اين ديار دانست و اظهار داشت: اميد است كه اين حركت ارزشمند به ساير حوزه‌هاي زندگي معنوي و فرهنگي اين استان نيز تسري پيدا كند و آثار ارزشمند ساير وجوه زندگي اجتماعي مردمان اين استان در قالب موزه‌ها گردآوري و عرضه شود. 

وي گفت: دغدغه اصلي فرهيختگان و فعالان عرصه فرهنگي در احياي بناها و مجموعه‌هاي فرهنگي و تاريخي خارج شدن اين گونه اماكن از چرخه استفاده فرهنگي استان بود كه خوشبختانه با احياي يك خانه تاريخي به عنوان بخشي از ميراث فيزيكي اين شهر و تبديل آن به موزه ، بافت فيزيكي و معنوي هويت تاريخي ما در كنار هم قرار گرفت. 

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل نيز گفت: با بهره‌برداري از اين موزه بخشي از دارايي فرهنگي استان در معرض بازديد ، معرفي و شناساندن به جامعه تشنه معرفت ديني قرار مي‌گيرد. 

مسعود علويان‌صدر افزود: ميراث فرهنگي ما زنده‌ترين شاهد براي تغييرات و تعالي فرهنگي و سند گوياي هويت ما هستند و در اين موزه نيز بخشي از آن فضاي جانبخش تفكر ديني و معونيت استان اردبيل معرفي شده است. 

وي بيان كرد: افتتاح موزه مفاخر ديني استان در يك خانه تاريخي خود موزه در موزه محسوب مي‌شود و با افتتاح اين موزه در اين خانه تاريخي ، ارزش هنر معماري مردمان اين خطه با معارف ديني منطقه گره مي‌خورد. 

وي اضافه كرد: براي مرمت اين خانه تاريخي كه در هشت ماه انجام شده ، در مجموع دو ميليارد و 100ميليون ريال هزينه شده و هم‌اكنون آثار 57 تن از علماي ديني منطقه در قالب عكس ، نقاشي و پيكر در اين موزه عرضه شده است. 

اين موزه كه توسط سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري و براساس مصوبه شوراي فرهنگ عمومي استان اردبيل و بنياد دايره‌المعارف استان اردبيل تاسيس شده ، پس از تكميل و گردآوري آثار و مستندات و سابقه خدمات علما و فضلاي استان اردبيل در مجموع حاوي آثار بيش از 107 نفر از مفاخر ديني استان خواهد بود