داخلی     خبر     انديشه
رئیس سازمان حوزه ها و مدارس علمیه خارج از کشور:
نخستین خونخواه امام حسین (ع) ایرانی بود
  رئیس سازمان حوزه ها و مدارس علمیه خارج از کشور گفت عاشورا تنها متعلق به مسلمانان نیست بلکه اگر بتوانیم بدرستی سیمای واقعی امام حسین(ع) را ترسیم کنیم، خواهیم دید که سیدالشهدا تاثیر گذارترین شخصیت جهانی است.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۵ بهمن ۱۳۸۶ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب : 21123
نخستین خونخواه امام حسین (ع) ایرانی بود
به گزارش آینده روشن، محمدرضا نوراللهیان در گفتگو با برنامه «اما بعد» شبکه دوم سیما، درباره عزاداری امام حسین(ع)، با انتقاد از کم کاری در زمینه معرفی شخصیت ائمه اطهار (ع) به خصوص امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل عباس (ع) به جهان اظهار داشت: نباید امام حسین (ع) مختص به ایرانیان باشد؛ زیرا عاشورا متعلق به زمان خاصی نبوده و الگوی بسیاری از نهضت های انقلابی بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضا نوراللهیان با اشاره به الگوگیری انقلاب اسلامی ایران از حادثه عاشورا گفت: الگو پذیری از نهضت عاشورا در سالهای 57 و 56 سبب شد بسیاری ازمشکلات حل شود.

رئیس سازمان حوزه ها و مدارس علمیه خارج از کشور، اولین خونخواهی قیام امام حسین را مربوط به ایرانیان دانست و تصریح کرد: مختار اولین کسی بود که به خون خواهی حضرت سیدالشهدا(ع) قیام کرد و سرانجام در همین راه به شهادت رسید.

وی در ادامه سازش ناپذیری امام حسین(ع) با دشمن را عامل جذب بسیاری از غیر مسلمانان عنوان کرد و گفت: اینگونه آموزه ها سبب شده است حتی بودائی ها به امام حسین (ع) عشق بورزند و ادای احترام کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوراللهیان با بیان اینکه عاشورا مملو از آموزه های انسان ساز است اظهار داشت: در عین حال که روز به روز به سوی جهانی شدن پیش می رویم، هر روز بر ارادتمندان امام حسین(ع) از مسلمانان و غیر مسلمانان اضافه می شود.

وی با اشاره به تأثیر هنر در ارائه مفاهیم دینی گفت: اگر عاشورا را در داخل کشور محدود کنیم یا با اعمالی مثل قمه زنی چهره آن را مخدوش کنیم به آن ظلم کرده ایم.

رئیس سازمان حوزه ها و مدارس علمیه خارج از کشور افزود: باید با استفاده از ظرفیت های هنری بهترین پیام های عاشورا را به گوش جهانیان برسانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوراللهیان مخاطب پیام عاشورا را تمام بشر دانست و با اشاره به آیات و روایات گفت: اگر بشر به آموزهای عاشورا و نهضت کربلا توجه کرده و به آن عمل کند به سعادت خواهد رسید.

وی با اشاره به ویژگی های عزاداری محرم در قاره افریقا یادآور شد در کشور مراکش در دهه محرم وضعیت اجتماعی مردم تغییر میکند و حسینی می شود در سودان و ساحل عاج هم شور عزاداری واقعا وصف ناپذیر است.