داخلی     گفتگو    
۳
مدیر سرویس پارسی بلاگ:
رشد وبلاگ های مهدوی یک حرکت جهانی است
  پارسی‌بلاگ از پرطرفدارترین سرویس‌های وبلاگ است. توجه ویژه این سرویس به مفاهیم مذهبی بهانه‌ای شد تا این گفتگو را ترتیب بدهیم. وارد ساختمان پارسی‌بلاگ که شدم باورم نمی‌شد در خانه‌ای کوچک دنیای بزرگی به نام پارسی‌بلاگ راه افتاده باشد. اگر شما از کاربران این سیستم هستید حتماً این گفتگو را بخوانید. اگر هم از کاربران پارسی‌بلاگ نیستند بعد از خواندن این گفتگو از کاربران آن خواهند شد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۸۵ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب : 8107
محمد رضا فخری، مدیر سرویس پارسی بلاگ
محمد رضا فخری، مدیر سرویس پارسی بلاگ

آقای فخری ابتدا خودتان را معرفی کنید تا بعد سراغ پارسی‌بلاگ برویم.
محمدرضا فخری هستم متولد 51 ، در دانشگاه صنعتی اصفهان مهندسی سخت‌افزار خواندم. ده پانزده سالی هم هست که ساکن قم هستم. 

متولد قم هستید؟
نه متولد شهرضای اصفهان هستم و به خاطر مسائل کاری به قم آمدم و ماندگار شدم. نمک آب قم ما را نمک‌گیر کرد. 

پارسی‌بلاگ کی و چطور متولد شد؟
حدود بهار سال 83 بین نماز مغرب و عشا پارسی‌بلاگ متولد شد یعنی در قنوت نماز مغرب فکرش به ذهنم رسید و بین دو نماز دومین را ثبت کردم و پارسی‌بلاگ متولد شد. 

چند علت هم بود که از قبل در ذهنم فضا را باز کرده بود. اول اینکه در سرویس‌های دیگر مدیریت محتوا انجام نمی‌شد و محتوای فاسد و مسموم به شدت در فضای وبلاگها رشد کرده بود، از طرف دیگر هم امکانات سرویس چون پرشین‌بلاگ جوابگوی وبلاگ‌نویسان نبود خود من قبلاً وبلاگ‌نویس بودم. احساس کردم باید سرویس جدیدی به وجود بیاید. به عواقبش فکر نکرده بودم. فقط می‌خواستم شروع کنم که شروع شد و شکر خدا استقبال خوبی هم شد. ده اردیبهشت برنامه‌نویسی‌اش را شروع کردم و برنامه که حدوداً کامل شد به دوستانم گفتم که من چنین برنامه‌ای دارم و آنها هم وارد گود شدند و بعد از تلاش‌های هم در مردادماه روی اینترنت گذاشتیم. 

اولین وبلاگ که ثبت شد را یادتان هست؟
درست یادم نیست اولین کسی که از بیرون خودش را در سیستم ثبت کرد چه کسی بود امّا برایمان جالب بود که بدون هیچ تبلیغی مراجعه‌کنندگان فراوانی داریم که بعد متوجه شدیم از راه گوگل ما را پیدا می‌کنند. 

در جایی گفته‌اید که پارسی‌بلاگ قرار بود بخشی از وقت شما را پر کند امّا... 
بله الان بخش اعظم فکر و فعالیتم با پارسی‌بلاگ پر شده در حالی که ابتدا فقط برای دستگرمی پارسی‌بلاگ را بنا نهادیم.
جایگاه وبلاگ‌نویسی را از زبان فارسی و ایران چطور می‌بینید؟
به دلیل بافت خاص فکری و فرهنگی که جامعه ما دارد و توسعۀ سیاسی و اصلاحات و رویکرد به ابزارهای جدید و از طرف دیگر هوش سرشار مردم ایران و ادب‌پروری و نهادینه بودن فرهنگ در این سرزمین باعث شده گرایش با موضوعات مختلف چشمگیر بوده. 

چی شد که پارسی‌بلاگ در فضای مذهبی جا افتاد و خانۀ دوم بچه مثبت‌ها شد؟
واقعیتش ما وقتی این سرویس را راه انداختیم نه جایی تابلو زدیم و نه اعلام کردیم که این مخصوص بچه

حدود بهار سال 83 بین نماز مغرب و عشا پارسی‌بلاگ متولد شد یعنی در قنوت نماز مغرب فکرش به ذهنم رسید و بین دو نماز دومین را ثبت کردم
مثبت‌هاست و تا مدت‌ها وبلاگ‌های پرمخاطب ما وبلاگ‌های عمومی بودند امّا فکر می‌کنم با توجه به ذوق و سلیقه و فکری که بر مدیریت سرویس حاکم هست و نحوۀ تعاملی که با کاربران داریم فکر می‌کنم بچه‌های مذهبی با پارسی‌بلاگ راحتی بیشتری پیدا کرده‌اند مگر نه ما محدودیتی برای کاربران نگذاشته‌ایم.
امّا یکی از فرق‌های ما با سرویس‌های دیگر این بوده که ما از ابتدا مدیریت محتوا می‌کردیم و می‌توانیم ادعا کنیم سرویس پاکی داریم. 

پس پارسی‌بلاگ تبلوری از نوع افکار و عقاید شما است؟
در هر مجموعه‌ای دیگر هم افکار و عقاید مدیریت فضای مجموعه را پوشش می‌دهد. بعضی‌ها فکر می‌کردند ما نوعی سانسور را در پارسی‌بلاگ اعمال می‌کنیم در حالی که این‌طور نبوده. 

گرایش نوجوانها و جوانها به وبلاگ‌نویسی بسیار زیاد است. چرا؟ از هر کس بپرسید دو سه تا وبلاگ را دارد. حتماً شما هم این تجربه را داشته‌اید. چرا؟
وبلاگ پدیدۀ جذابی است. برای اینکه افراد می‌توانند خیلی راحت بدون معرفی خودشان حرفهای دلشان را بزنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و مستقل از زادگاه و افکارشان در یک سطح قرار می‌گیرند. از معاون رئیس جمهور گرفته تا نوجوان 12 ساله. هر دو در شرایطی یکسان به نشر افکارشان می‌توانند بپردازند. وبلاگ باعث شده قدرت انتشار افکار به شدت زیاد بشود. 

این قدرت که به همۀ مردم داده می‌شود چه تاثیری در فضای جامعه داشته؟
تاثیرش همراه با تاثیر اینترنت و شبکه‌های آی‌تی بوده که به شدت اطلاعات مردم و تجربه و تحلیل مسائل را بالا برده. وبلاگ هم در رشد جامعۀ اطلاعاتی ما نقش فراوانی داشته. تحلیل خیلی از وقایع کشور و دنیا را می‌توان در وبلاگ‌ها دید. برای همین درک و فهم و شعور جامعه بالا رفته و یکی از ابزارهای توسعۀ فرهنگی و اجتماعی همین وبلاگ است. 

علت رشد چشمگیر وبلاگ‌های مذهبی را چه می‌دانید. چرا این همه وبلاگ مذهبی وجود دارد؟
یک بخش آنها به علت دغدغه‌های شخصی افراد به وجود آمده. بخش‌هایی هم هستند که انگیزه قبلی دارند و به ترویج مفاهیم دینی و مذهبی می‌پردازند. اینها با وبلاگ بستر خیلی مناسبی پیدا کرده‌اند و الان بحث منبرهای دیجیتال خیلی داغ و جدی است. وبلاگ عرصۀ خوبی برای انجام کارهای فرهنگی است که این گروه از آن بهره می‌برند. 

در خبرها  دیده‌ایم که در حوزه‌های علمیه به طلبه‌ها وبلاگ‌نویسی را آموزش می‌دهند. معلوم است فضای مذهبی جامعه این ابزار را خیلی جدی گرفته است علتش چیست؟
فضای مذهبی ارتباط وسیعی با عموم جامعه دارد. وبلاگ یکی از ابزارهای خوب برای این ارتباط است
وبلاگ پدیدۀ جذابی است. برای اینکه افراد می‌توانند خیلی راحت بدون معرفی خودشان حرفهای دلشان را بزنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و مستقل از زادگاه و افکارشان در یک سطح قرار می‌گیرند. از معاون رئیس جمهور گرفته تا نوجوان 12 ساله. هر دو در شرایطی یکسان به نشر افکارشان می‌توانند بپردازند. وبلاگ باعث شده قدرت انتشار افکار به شدت زیاد بشود.
که از طریق آن می‌شود هم آموزش داد و هم تبلیغ کرد. 

در بین وبلاگ‌های مذهبی بالاترین رشد متعلق به وبلاگ‌های مهدوی و انتظار بوده چرا توجه به مهدویت در بین وبلاگها رشدی چنین چشمگیر داشته؟
این یک حرکت جهانی است نه فقط متعلق به کشور ما. در روایات ما هست که امام زمان یک ظهور دارند و یک خروج. خروج زمانی است که خود حضرت می‌آیند و در کنار کعبه و اعلام جهانی و مطالبی که در کتابها هست اما ظهور یک معنای عام‌تری است که قبل از خروج اتفاق می‌افتد و آن ظهور حرکت و گرایش مردم جهان به سمت خداپرستی و ارزش‌های دینی است. من خودم این را کاملاً احساس می‌کنم در همۀ گوشه‌های جهان. برای نمونه من در هیچ جام جهانی ندیده‌ام که بازیکنان بعد از گل زدن دست به آسمان بلند کرده و از خدا تشکر می‌کنند. اکنون تشنگی به آمدن موعود بسیار بیشتر از قبل شده است که تبلور آن را در وبلاگ‌ها کاملاً می‌بینیم. هم وبلاگ‌های فارسی و هم زبان‌های دیگر. 

در بیرون از فضای اینترنت هم این موضوع هست. الان هر هفته صدها هزار نفر از گوشه و کنار کشور خود را به مسجد جمکران می‌رسانند و چند ساعت زیارت و عبادت می‌کنند و بر می‌گردند. این گرایش هر روز هم بیشتر می‌شود.
 
پس فکر می‌کنید این روند رو به رشد است و یکی از دلایلتان نمود آن در وبلاگ‌ها است؟
بله من فکر می‌کنم حتی افراد غیر مذهبی هم اکنون توجه ویژه‌ای به این موضوع پیدا کرده‌اند. در همین جمکران خیلی‌ها را می‌بینید که با همۀ ظاهر متفاوتشان نسبت به افراد مذهبی با پای پیاده به سمت جمکران می‌روند. این یک گرایش خیلی عمیق است و تا حدودی هم بشارت‌دهندۀ آن است که ظهور شدت پیدا می‌کند و مقدمه‌ای می‌شود برای خروج حضرت. 

پارسی‌بلاگ برای این حقیقت چه برنامه دارد؟ 
پارسی‌بلاگ تا حالا صرفاً یک ابزار بوده و فضا را مهیا کرده تا افراد در زمینۀ علاقمندی‌هایشان در آن فعال شوند. ما هنوز برای موضوعات خاص کار چندانی نکرده‌ایم. 

چرا؟
یک علتش این است که برای موضوعات خاص نیاز به هزینه‌های سنگینی هست. فرض کنید ما بخواهیم کتابخانۀ موضوعی مهدویت بزنیم نیاز به ابزارهای پژوهشی و افراد خاص دارد که از عهدۀ ما خارج است. 

چرا با موسساتی که در این توانایی‌ها را دارند همکاری نمی‌کنید؟
ما در بیرون از پارسی‌بلاگ تا جایی که توانسته‌ایم کار کرده‌ایم و حمایت هم می‌کنیم امّا هنوز در داخل سرویس این امکان به وجود نیامده. 

شما که در جلسات و جشنواره‌های وبلاگ‌نویسی شرکت می‌کنید و حاضران بیشتر جوانها و نوجوانها هستند دغدغه‌های آن‌ها را بیشتر چه دیده‌اید؟
دغدغه‌های وبلاگ‌نویس‌ها در وبلاگ‌هایشان منعکس شده است. متاسفانه در جامعه ما یک بحران از نظر مسائل عاطفی وجود دارد که عقده‌های فروخفتۀ فراوانی را به وجود آورده که خارج از اینکه باید بررسی شود چرا و علتش چه بوده امّا ما انعکاس این بحران عاطفی و احساس را در بین نوجوانها و جوانها در نوشته‌های وبلاگها می‌بینیم. 

وبلاگ توانسته از این بحران‌ها عقده‌گشایی کند؟
به عنوان یک سوپاپ اطمینان بله توانسته. بچه‌ها
در همین جمکران خیلی‌ها را می‌بینید که با همۀ ظاهر متفاوتشان نسبت به افراد مذهبی با پای پیاده به سمت جمکران می‌روند. این یک گرایش خیلی عمیق است و تا حدودی هم بشارت‌دهندۀ آن است که ظهور شدت پیدا می‌کند و مقدمه‌ای می‌شود برای خروج حضرت.
از طریق وبلاگ و چت توانسته‌اند تا حدودی دلشان را خالی کنند. ولی لازم است مسئولان این مسائل را بررسی کنند و ریشه‌ای تر از وبلاگ و چت آن را سامان بدهند. 

همۀ مشکلات که در وبلاگ‌ها منعکس شده دیگر نیاز به بررسی ندارد فقط باید مسئولان دست به کار شوند؟
بله وبلاگها آمار جامعی برای تحقیقات میدانی می‌تواند باشد. 

شما یک وبلاگ‌نویس هستید. وبلاگ‌نویسی در زندگی خودتان چه نقشی داشته برای شما هم سوپاپ اطمینان بوده؟
(می‌خندد) من خودم را یک پایه وبلاگ‌نویس می‌دانم. از همان بچگی علاقه به نوشتن داشتم. استعدادش را داشتم امّا به فعلیت در آمدن استعدادها است که حادثۀ مهمی به شمار می‌رود که فکر می‌کنم این حادثه برای من با وبلاگ به وجود آمد. فکر می‌کنم مدیر وبلاگ هستم چون در رشد خیلی از استعدادهای من کمک چشمگیری بوده. 

پس استفاده از وبلاگ را برای آنها که استعداد نوشتاری دارند پیشنهاد می‌دهید؟
بله شروع خوبی است و کم‌کم پای آنها به رسانه‌های مختلف باز می‌شود کم نبوده‌اند خبرنگارانی که از فضای وبلاگ وارد دنیای روزنامه‌نگاری و خبرنگاری شدند. 

وبلاگ در ارتباط افراد با هم چقدر موفق بوده؟
ببینید وبلاگ برای این به وجود آمد که افراد حرفهای خودشان را در آن بنویسید. وبلاگ دفترچه شخصی افراد است. افراد بخشی از زندگی‌شان را در وبلاگ‌ها می‌نویسند که ناب و دست نخورده است. وبلاگ‌هایی از همه بهترند که به این سمت گرایش داشته باشند. قرار نیست وبلاگ جای مقالات باشد. نمی‌شود در وبلاگها مطالب طولانی نوشت. ایده‌ها و نکته‌ها و فکرهای ما با همان حس صمیمیت که در وبلاگها هستند می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد. 
اگر نویسنده وبلاگ صادقانه نوشته باشد از روی نوشته‌های او می‌شود به افکار و عقاید او پی برد. 

آیا در این دنیای مجازی که وبلاگ و چت بخشی از آن است می‌توان منتظر موعود بود؟
موعود مجازی یا حقیقی؟ 

مطمئناً موعود حقیقی. آیا در این فضا هم می‌توان یک منتظر بود و کاری کرد؟
قطعاً می‌توان ما اول باید بدانیم که مجازی بودن اینترنت به خاطر روی کاغذ نبودن آن است. نمود فیزیکی ندارد، امّا باید قبول کرد این یک فضای واقعی است و نقش فراوانی در دنیای امروز دارد که هیچ فرقی با عالم حقیقی ندارد. همان‌طور که ما می‌توانیم در دنیای معمولی هم با فکر و عملمان منتظر امام زمان باشیم در دنیای مجازی هم همین‌طور است. انتظار امام زمان باید همۀ بخش‌های زندگی ما را در بر بگیرد که دنیای اینترنت هم بخشی از زندگی امروز ما می‌باشد. 

در دنیای اینترنت چکار می‌شود کرد؟
یکی‌اش همین وبلاگ‌نویسی. ارتباطات مختلف که به شکل‌های مختلف وجود دارد با همۀ اینها می‌شود کار کرد. 

اسلام در استفاده از ابزارهایی چون اینترنت چقدر پیش قدم بوده؟
ببینید دین یک ساختار پیچیده‌ای دارد. قرار نیست تا یک پدیدۀ جدید آمد همۀ
هر مطلبی که در سیستم می‌آید و هر بحثی که در تالارهای گفتگو مطرح می‌شود توسط بخشی از وبلاگ‌نویسان کنترل می‌شود. در حقیقت عامل پاکی سیستم توسط خود وبلاگ‌نویس‌ها است. تعدادی از آنها امکان حذف محتوای مسموم را دارند که گزارشات سیستم را برای ما ارسال می‌کنند.
حوزه‌های مذهبی دنبال آن بدوند. مثل یک ماشین سنگین که طول می‌کشد تا سرعت بگیرد زمان می‌برد. و وقتی شروع به حرکت کرد این حرکت مداوم و قانونمند خواهد بود. هم اکنون بسیاری از بزرگان دینی ما توجه ویژه‌ای به این ابزارهای جدید دارند. اولین بار اینترنت در همین قم توسط مراجع تقلید به کار گرفته شد و جا باز کرد و هم اکنون از قوی‌ترین و پر بازدید‌ترین سایت‌ها سایت‌هایی هستند که توسط مراجع تقلید راه‌اندازی شده‌اند. 

دنیای اینترنت در آشنایی مردم ادیان مختلف با هم چه نقشی داشته؟
خوب چون محدودیت‌های گفتگو با اینترنت از بین رفته مردم جهان بسیار با هم نزدیک شده‌اند. انگار که همگی در یک دهکده زندگی می‌کنند.
در فضای وبلاگها هم خودم زیاد شاهد گفتگوی مسیحیان و زرتشتیان و مسلمانان بوده‌ام یا گفتگوهای زیادی بین شیعیان و اهل تسنن وجود دارد. قبلاً اینها بیشتر در فضای کتاب‌ها بوده ولی اکنون به فضای اینترنت وارد شده است. 

پس قبول دارید که کارکرد وبلاگ بیشتر از دل‌نوشته و دفتر خاطرات شخصی است؟
بله همین طور است در آینده ابزارهای فراوانی به وبلاگها اضافه می‌شود که می‌تواند کارکرد وبلاگها را دگرگون کند. 

شما برنامۀ خاصی دارید؟
بله تلاش می‌کنیم در کنار وبلاگ بانک‌های اطلاعاتی و پژوهش شده را در اختیار وبلاگ‌نویسان قرار دهیم. 

گویا پارسی‌بلاگ بیشتر از سرویس‌دهنده‌های دیگر به عرصه‌های جدی علاقه دارد؟
یکی از نقدهای من به سرویس دهنده‌های دیگر این است که هدف را مسائل مالی قرار داده‌اند. نمی‌گوییم که سرویس وبلاگ‌نویسی درآمد نداشته باشد امّا نباید هم هدف آن کسب درآمد باشد. بنابراین آنها دغدغه‌ای برای عرصه‌های جدی نداشته باشند. 

راستی چت هم می‌کنید آقای فخری؟
بله. چت هم می‌کنم. البته یک‌سالی بیشتر نیست و علتش بیشتر برای ارتباط با وبلاگ‌نویس‌ها بوده است. 

جامعه اسلامی و به خصوص کشور ما آماج تبلیغات مسموم دنیای غرب است. وبلاگ چه نقشی در دفاع از فرهنگ اسلامی ایرانی ما دارد و در اطلاع‌رسانی حقایق چه نقشی ایفا می‌کند؟
دنیای وبلاگ‌ها و اینترنت تا حدود زیادی آزاد است و می‌توان در آن فعال بود البته در کنترل غربی‌ها می‌باشد و در موارد زیادی بوده که سایت‌های ضد صهیونیستی را کاملاً مسدود کرده‌اند آن هم خلاف تمام قوانین خودشان امّا در موارد دیگر جز موارد ضد صهیونیستی ما توان استفاده از ابزارها را داریم با این همه تولید محتوای ما زیاد نیست و ما هنوز زیر هجوم شدید بمباران تبلیغاتی غرب هستیم و در این نبرد فرهنگی ما به سختی می‌جنگیم. از طرف دیگر مسئولان چه کشوری چه اسلامی تلاشی برای استفاده گسترده از این ابزارها نمی‌کنند.

 جوامع غربی برای ارائه سرویس کاملا آماده هستند. ما برای شیعیان عراق هیچ کاری نکرده‌ایم. در دنیای اسلام محدود سیستم‌های وبلاگ‌نویسی همگانی وجود دارد. ما نیاز به سیستمی هستیم
جوامع غربی برای ارائه سرویس کاملا آماده هستند. ما برای شیعیان عراق هیچ کاری نکرده‌ایم. در دنیای اسلام محدود سیستم‌های وبلاگ‌نویسی همگانی وجود دارد. ما نیاز به سیستمی هستیم که بتواند ارتباط مشترک بین همۀ مسلمانان را برقرار کند.
که بتواند ارتباط مشترک بین همۀ مسلمانان را برقرار کند. 

آقای فخری دربارۀ پارسی‌یار برایمان بگویید؟
ما چند ماه بعد از راه‌اندازی پارسی‌بلاگ فهمیدیم سیستمی وجود دارد به نام اورکات که مورد توجه فراوان ایرانی‌ها قرار گرفته و متأسفانه در آن زمان هیچ سیستم فارسی مشابه اورکات نبود. برای من خیلی سخت بود که فارسی‌زبان‌ها در فضایی کار کنند که حتی امکان فارسی یونیکد هم ندارد. بعد هم اینکه ما اطلاعات فراوانی از خودمان را در اختیار سرورهای خارجی قرار می‌دادیم و از آنها خدمات می‌گرفتیم. این برای فرهنگ ما وجه خوبی نداشت. برای همین پارسی‌یار را راه انداختیم تا خدماتی مشابه اورکات را به صورت فارسی ارائه دهیم. 

استقبال چطور بود؟
استقبال خوب بود با اینکه هنوز تبلیغی نشده. پارسی‌یار محیط مناسبی برای آشنایی وبلاگ‌نویسان پارسی‌بلاگ شده که امیدواریم با گسترش پارسی‌بلاگ مکمل آن که پارسی‌یار باشد هم گسترده‌تر شود. 

روزی چقدر وبلاگ می‌خوانید آقای فخری؟
با اینکه خیلی زمان آزاد ندارم ولی آنقدر وبلاگ مطالعه می‌کنم که در فضای وبلاگها باشم و سیستم را برای هرچه راحت‌تر بودن وبلاگ‌نویس‌ها آماده نمایم. 

از خاطرات تلخ و شیرین‌تان در پارسی‌بلاگ برایمان بگویید؟
خاطرات فراوان است. تلاش زیادی داشته‌ایم کوچکترین مشکلی جلوی فعالیت سایت را نگیرد. گاهی اختلافاتی میان وبلاگ‌نویس‌ها به وجود می‌آید که ما ریش سفیدی می‌کنیم و موضوع را حل می‌کنیم. 

با وبلاگ‌نویس‌ها ارتباط دارید؟
بله. بیشتر چت‌های ما با وبلاگ‌نویس‌ها است که حالا دیگر دوستان ما هستند. ما در پارسی‌بلاگ بخشی داریم به نام مدیریت محتوایی که توسط وبلاگ‌نویسان انجام می‌شود. این‌طور نیست که خودمان این کار را بکنیم. 

پس خود وبلاگ‌نویسان از همکاران شما در پارسی‌بلاگ هستند؟
بله. هر مطلبی که در سیستم می‌آید و هر بحثی که در تالارهای گفتگو مطرح می‌شود توسط بخشی از وبلاگ‌نویسان کنترل می‌شود. در حقیقت عامل پاکی سیستم توسط خود وبلاگ‌نویس‌ها است. تعدادی از آنها امکان حذف محتوای مسموم را دارند که گزارشات سیستم را برای ما ارسال می‌کنند. 

در انتهای حرفهایمان از شهید ایلیا برایمان بگویید. او در پارسی‌بلاگ می‌نوشت و دوستان فراوانی در این سیستم داشت؟
انسان خاصی بود و به شخصیت ایشان رسانه‌ها هم توجه نشان دادند. جوانی که در جمکران مسلمان شد و در جمکران از دنیا رفت. هنوز دوستانش دربارۀ او می‌نویسند و یادش همیشه زنده می‌ماند.

در پایان هر چه ما جا انداخته‌ایم را با آخرین حرفتان تکمیل کنید آقای فخری.

این شعر مولانا یادم می‌آید که فکر می‌کنم همۀ حرف من باشد.
این همه گفتیم لیک اندر بسیج
بی‌عنایات خدا هیچیم و هیچ
ای خدای پاک بی‌انباز و یار
دست‌گیر و جرم ما را در گذار
هم دعا از تو اجابت هم ز تو
ایمنی از تو مهابت هم ز تو
گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن
مصلحی تو، ای تو سلطان سخن

۱۳۸۵-۰۸-۱۸ ۲۱:۵۴:۳۴
معلوم ميشه شما بچه شيطونا نماز خون نيستين و الا بايد ميدونستيد كه بين نماز هم ميشه به چيزاي ديگه ...
۱۳۸۵-۰۵-۰۸ ۱۲:۱۶:۳۲
البته من از ذكر اين نكته متاسفم ولي ايشون وسط نماز به چه چيزايي فكر ميكنن اصولا؟
۱۳۸۵-۰۵-۰۸ ۱۵:۰۰:۲۵
خداييش جناب فخري ابروي هر چي نماز خون بوده رو برده!عزيز من توي نماز فقط بايد به خدا فكر كرد نه به مسايل دنيوي!