داخلی     گفتگو    
شاعر کودک و نوجوان:
شعر انتظار در جایگاه حقیقی اش نیست
  شاعر برگزیده کشور از عدم توجه کافی به حوزه شعر انتظار کودک و نوجوان در کشور انتقاد کرد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱ شهريور ۱۳۸۸ ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب : 30798
شعر انتظار در جایگاه حقیقی اش نیست
یحیی علوی فرد در گفت وگو با آینده روشن گفت: در بحث شعر گویی مذهبی و بررسی ویژگی های کتاب های شعر مذهبی باید به نکاتی توجه شود.

وی افزود: تولید شعر مذهبی و کتب ادبی مذهبی دارای یک چرخه تولید است که عناصر آن شامل شاعر یا نویسنده، ناشر و افرادی می شود که خواهان این کتب هستند.

شاعر و نویسنده کودک و نوجوان تصریح کرد: یک بخش کار در بهتر شدن این آثار  به تلاش و قریحه آن شاعر و یا نویسنده برمی گردد که باید متن و شعر خوب و تاثیرگذاری خلق کند.

وی اظهارداشت: کشف موضوعات و سوژه های بدیع کمک بسیار زیادی به شاعران و نویسندگان برای خلق آثار موفق و پر مخاطب می کند که باید به این مساله نگاه جدی صورت گیرد.

شاعر برگزیده جشنواره هنرهای آسمانی عنوان کرد: یک بخش دیگر کار در موفقیت و تاثیرگذاری کتب و نشریات کودک و نوجوان در کشور را می توان ناشران یا موسسات فرهنگی و انتشاراتی در این حوزه معرفی کرد که عملکرد آنان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: یکی از مواردی را که از سوی این مراکز و موسسات در این حوزه ایجاد مشکل می کند می توان نگاه تجاری آنها به ادبیات کودک و نوجوان دانست.

وی ادامه داد: موسسات و مراکزی که با این دید به کار نگاه می کنند به لحاظ این که به دنبال کارهای زودبازه هستند، سوددهی را مد نظر دارند و نگاه حداقلی به فعالیت تاثیر گذار فرهنگی دارند.

علوی فرد تصریح کرد: برخی موسسات فرهنگی هم در این عرصه وارد می شوند به این بهانه که احساس دین و تکلیف می کنند؛ این مراکز هم به دلیل آن که نمی توانند از تیم ها و افراد متخصص در کار استفاده کنند به نوعی آسیب هایی را به این عرصه وارد می کنند.

وی اظهار داشت: هنرمندان و مراکز انتشاراتی و فرهنگی کشور باید توجه داشته باشند که چه چیزی به جامعه تحویل می دهند زیرا هرچه که به عنوان یک اثر فرهنگی به جامعه داده شود بعدها بازخوردهای خاص خود را برجای خواهد گذاشت.

علوی فرد ادامه داد: وقتی خوراک مناسبی به مردم ندهیم و این خوراک از ارزش غذایی پایینی برخوردار باشد، ناخودآگاه ذائقه مردم هم به این غذای نامرغوب عادت می کند. بر عکس هم همین طور است. اگر غذای فرهنگی با ارزش غذایی بالا به مردم داده شود سطح بینش و توقع آنان از تولیدات فرهنگی بالاتر می رود و این مسئله در واقع باعث رشد فرهنگی خواهد شد.

وی گفت: شاعران باید سطح توقع و بینش مردم و جامعه را بالا ببرند و ذائقه هنری و فرهنگی آنان را تقویت کنند.

این شاعر و نویسنده کشورمان تصریح کرد: متاسفانه برخی مراکز و موسسات فرهنگی ارزش زیادی برای کار کودک و نوجوان قایل نیستند و آن را یک کار تفننی و درجه دو فرهنگی به حساب می آورند.

وی اظهار داشت: همین کم توجهی باعث شده جایگاه شعر انتظار کودک و نوجوان به شان و رتبه اصلی اش نرسد.