داخلی     گفتگو    
آهنگ ساز آلبوم « بوی سیب»:
داریم به آخرالزمان نزدیک می شویم
  مزدا شاهانی، مدرس موسیقی، آهنگ ساز و شاعر گفت: معناگرایی در هنر شرق از دیرباز وجود داشته است، ولی در سال های اخیر هنر غرب نیز به معناگرایی رو آورده و این موضوع نشان‌دهنده نزدیک شدن ما به جامعه آخرالزمان است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۶ تير ۱۳۸۶ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : 12582
داریم به آخرالزمان نزدیک می شویم

مزاد شاهانی، در گفت‌وگو با آینده روشن گفت: همه ادیان به وجود منجی باور دارند و منتظر هستند. حتی در میان یهودیان نیز این اعتقاد وجود دارد. 

وی افزود: مسئله انتظار، در تمام جنبه‌های زندگی انسان‌ها اثر می‌گذارد؛ چرا که تفکر و باور دینی جهت‌دهنده زندگی انسان‌هاست.

این مدرس موسیقی یادآور شد: گاهی یک دین، مکمل دین بعدی است، ولی تقریبا در اصول، همه دین‌ها به هم دیگر شبیه هستند و مغایرتی با هم ندارند. در عین حال اسلام آخرین دین و کامل‌ترین آن هاست. دین، سبب جهت‌دار شدن زندگی می‌شود. از این رو، تمام کسانی که در رده‌های علمی و فرهنگی فعالیت می‌کنند، دین را اصل خود قرار داده‌اند و براساس این اصل، حرکت می‌کنند. سعدی و حافظ و مولانا و ... هم در باورهای دینی با یک دیگر برابر بودند و همه آن ها منتظر حضرت مهدی(عج) بودند، ولی شیوه بیان و نشان دادن آن ها با هم متفاوت بود.

این شاعر، باورهای مذهبی در اسلام را دشوارتر از دیگر مذاهب دانست و خاطرنشان کرد: باورهای دینی در اسلام ریشه عمیق‌تری دارد. از این رو هنرمندان و فرهنگیان، پس از ظهور اسلام به مسئله انتظار باید با دید بازتری نگاه کنند. با وجود آن که این انتظار در میان همه ملت‌ها وجود دارد، ولی در میان ملت‌های مسلمان انتظار پررنگ‌تر است.

وی با اشاره به اشتراک همه ادیان در وجود و ظهور منجی تصریح کرد: انتظار وحدت‌بخش همه ادیان است و از زمانی که دین به وجود آمد، این انتظار و باور به وجود منجی وجود داشته و این باور در هنر انسان‌ها نیز رخنه کرده است. برای نمونه در موسیقی‌هایی که امروز ساخته می‌شود، شنونده مدام منتظر حادثه و اتفاقی است که باید بیفتد. من در تحقیقاتی که درباره ادیان گوناگون داشتم، دریافتم که همه پیروان ادیان با هم برادرند و همه چیز به سمت کمال و رسیدن به حضرت حق پیش می‌رود.

شاهانی، وجود منجی را تنها برای نجات انسان‌ها از مشکلات ندانست و گفت: آنچه در ادبیات و هنر دیده می‌شود، نشانه این است که منجی، وسیله‌ای است برای رسیدن به معبود و تنها وظیفه منجی نجات انسان‌ها از غم و مشکلات دنیوی نیست و باید انسان‌ها را به اصول خویش نزدیک کند.

وی با اشاره به معناگرایی در سینمای غرب، یادآور شد: این معناگرایی در هنر شرق از دیرباز وجود داشته است، ولی در سال های اخیر وارد سینمای غرب نیز شده است و این موضوع نشان‌دهنده نزدیک شدن ما به جامعه آخرالزمان است. در دنیای امروز ممکن است انسان دچار توهم و چند نوع نگری شود. از این رو در غرب دیده می‌شود که بازگشت به گذشته دارند و به اصل خود می‌نگرند.