داخلی     خبر     سیاست
پیغام رهبر معظّم انقلاب به طلبه سیرجانی
  با گذشت 12 روز از آزادی طلبه سیرجانی از زندان اوین به فرمان رهبر معظم ‌انقلاب، این اتفاق انعكاس رسانه‌ای درخوری نیافته و بایكوت خبری رفتار عدالتخوهانه این طلبه سیرجانی همچنان ادامه دارد.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۱۷:۲۲
کد مطلب : 16218
پیغام رهبر معظّم انقلاب به طلبه سیرجانی
به گزارش روز دوشنبه آینده روشن، به نقل از تارنمای (سایت) مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ این در حالیست كه اغلب رسانه‌ها صرفاً به مخابره خبر آزادی وی كه اولین بار توسط «شبكه ایران» منتشر شد بسنده كردند.

به نظر می رسید با توجه به دستور مستقیم رهبر انقلاب در این زمینه و اعتراض های دانشجویی و طلبه ای به نوع رفتار قضایی علیه این طلبه جوان، آزادی وی علی‌القاعده تا مدت ها توجه فعالان رسانه‌ای و سیاسی و فرهنگی را به خود جلب كند.

حجت‌الاسلام‌ «علیرضا جهانشاهی» ، طلبه پایه نهم حوزه علمیه قم است كه امامت جماعت مسجد امام‌حسن(ع) در سیرجان (استان کرمان) را برعهده داشته است. 

وی در اواخر عمر دولت اصلاحات اقدام به تأسیس «مجمع جوانان مسجدی» در سیرجان كرد و به فعالیت های مذهبی و امر به ‌معروف‌ و نهی ‌از منكر می‌پردازد كه البته فعالیت های ابتدایی این مجمع بیشتر معطوف به مسایل خُرد فرهنگی بود. 

اما بعد از مدتی با تأكیدات مقام ‌معظم ‌رهبری مبنی بر مطالبه عدالت و پاسخ‌خواهی از مسوولان در سال های 83 و 84 ، این فعالیت ها وارد مرحله مطالبه از مسوولان شده و راستای مطالبه عدالت از مسوولان را به خود گرفت.

این در حالی بود كه زمین‌خواری‌ها در سیرجان از مفاسد اقتصادی حیرت‌انگیزی است كه طیّ سال های پیشین انجام شده و از حیث میزان مفسده مالی از بزرگ ترین زمین‌خواری‌های سال های اخیر كشور محسوب می‌شد دامنه این مفاسد تا جایی بوده كه حجت‌السلام علما امام‌جمعه شهر سیرجان در این باره به بیان این نكته كه «حتی پرنده‌های آسمان هم ماجرای زمین‌خواری سیرجان را می‌دانند» پرداخته بود.

همچنین رسانه ملی نیز در بخش های ویژه خود همچون اخبار 20:30 با عنوان «بزرگ ترین زمین‌خواری كشور» از زمین‌خواری‌های سیرجان نام برده بود. 

به این ترتیب اولین نهی از منكری كه توسط مجمع جوانان مسجدی سیرجان به رهبری حجت‌الاسلام جهانشاهی انجام و موجب تحریك زمین‌خواران و بعضی مسوولان زی ربط این پرونده شد، اعتراض به این مورد بود.

در گیر و دار این اعتراضات، حجت‌الاسلام جهانشاهی به تهران نیز سفر كرده و اعتراض خود را به گوش مسوولانی از جمله داوود احمدی‌نژاد، رییس وقت بازرسی ویژه ریاست‌جمهوری رساند كه بنا بر آنچه از منابع نزدیك به حجت‌الاسلام جهانشاهی نقل شده احمدی‌نژاد به او توصیه كرده است تا طوماری مردمی از این اعتراض تهیه كند. 

اما هنگامی‌كه این طلبه عدالتخواه در مسجد امام‌ حسن(ع) اقدام به تهیه این طومار و جمع‌آوری امضا از مردم (بالغ بر سه‌هزار امضا) می‌كرد، به جرم «فریب دادن مردم در رابطه با ثبت‌نام زمین» بازداشت ‌شد.

مدتی بعد دادگاهی كه در كرمان در همین رابطه برای محاكمه طلبه سیرجانی تشكیل می‌شود، وی را به سه ‌ماه ‌و یك ‌روز حبس محكوم می‌كند كه البته این حكم با اعتراض دانشجویان و طلّاب همراه شده و سرانجام او بعد از حدود 50 روز به دستور رهبر معظم انقلاب، از زندان آزاد و با استقبال پرشور مردم مواجه می‌شود.

حجت‌الإسلام‌ ‌‌جهانشاهی كه پس از آزادی، تغییر محسوسی را در رابطه با محاكمه زمین‌خواران بزرگ نمی‌بیند، اعتراض‌های خود را از سر گرفته و تیرماه سال گذشته با پای پیاده به سمت تهران راه می‌افتد تا برای چندمین ‌بار صدای عدالتخواهی مردم شهرش را به گوش مسوولان برساند. 

او قصد داشت به هنگام رسیدن به تهران، در مقابل یكی از نهادهای مربوط به پرونده زمین‌خواری سیرجان تحصّن كند تا به خواسته‌اش پاسخ داده شود و قرار بود در طول مسیر نیز جمعی از طلّاب و دانشجویان به او بپیوندند تا این حركت را به ثمر برسانند. 

وی از استان‌های كرمان و یزد گذشته و تا استان فارس هم پیش رفت اما پس از طی 390 كیلومتر، در شهرستان «سورمغ» از توابع شهرستان آباده واقع در شمال استان فارس، برای دومین‌بار بازداشت شد، اما این‌بار به جرم «اقدام خلاف شؤون روحانیت و تشویش اذهان عمومی».

پرونده وی این بار در دادگاه ویژه روحانیت شیراز تشكیل و در جریان محاكمه وی به حدود دو سال حبس محكوم شد. 

او مدتی را در زندان شیراز بود كه 55 روز از این زمان را در انفرادی به سر می‌برد. بعد از آن نیز در پی درخواست خانواده او مبنی بر انتقالش به زندان قم (به علت نزدیكی به محل زندگی) با طرح این مسأله از سوی مسوولان كه زندان قم جایی برای او ندارد، به زندان اوین تهران منتقل می‌شود.

به‌زندان‌افتادنِ مجدّد حجت‌الاسلام جهانشاهی به جرم عدالت‌خواهی با اعتراض بسیاری از دانشجویان و طلّاب همراه بود. در بسیاری از نشریات دانشجویی به این حكم اعتراض شده و بیانیه‌های متعدّدی از سوی تشكّل‌های مختلف دانشجویی صادر شد. 

همچنین دانشجویان عدالت‌خواه شیراز دو بار در مقابل دادگاه ویژه روحانیت شیراز تجمّع كردند. تجمّع سومی نیز از طرف دانشجویان سراسر كشور در مقابل همین دادگاه برگزار شد.

«شَكَرَ الله مَساعیكَ»
بعد از گذشت هشت ‌ماه‌ و 10 روز از حبس، حجت‌الاسلام جهانشاهی به فرمان رهبر معظم ‌انقلاب(مدّظلّه‌العالی) و با دریافت پیام شفاهی ایشان با عنوان «شَكَرَ الله مَساعیكَ»، در حالی كه حدود 15ماه از حبسش باقی مانده بود،‌ آزاد شد. 

آزادی او مانند گذشته با استقبالی جمعی از دانشجویان در كنار زندان اوین و همچنین استقبال جمعی از طلبه‌ها به هنگام ورود او به قم همراه بود.

با توجه به آزادی مجدّد این طلبه عدالت‌خواه به فرمان حضرت‌آیت‌الله‌خامنه‌ای، این سوال در میان افكار عمومی ایجاد می شود كه آیا اگر حجت‌الاسلام جهانشاهی جرمی مرتكب شده بود، رهبر انقلاب حاضر می شدند دو بار پیاپی مستقیما دستور آزادی وی را صادر نمایند.