داخلی     گفتگو     انديشه
گفت‌و‌گوی متفاوت فارس با آیت الله نکونام
  آیت‌الله نکونام از مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید: حس آزادگرایانه‌ام سبب می‌شد در هر جا، از هر چه باشد تحقیق کنم، به همین دلیل مدت ۱۲ سال به کلیسا و خانقا‌ه‌ها تردد داشتم، در عین حال هشت سال هم موسیقی آموختم.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : 57808
گفت‌و‌گوی متفاوت فارس با آیت الله نکونام
به گزارش آینده روشن، تألیف بیش از صدها کتاب منتشر شده و منتشر نشده، بخشی از تلاش‌های آیت‌الله محمدرضا نکونام از اساتید برجسته حوزه علمیه قم است.

وی علاوه بر فعالیت‌‌های علمی و فرهنگی، اهل مبارزه بوده و در طول‌ سالیان‌ حکومت‌ خاندان‌ پهلوی‌ از هیچ‌ تلاشی‌ در راه‌ مبارزه‌ با آن‌ حکومت‌‌ فروگذار نکرد. داشتن افکار نو و تسلط بر علوم مختلف از ویژگی‌های این استاد حوزه علمیه قم است.

با آیت‌الله نکونام گفت‌وگو کردیم که بخش نخست آن از نظر می‌گذرد.

هابیل و قابیل پس از من به دنیا آمده‌اند!

* با سلام. از اینکه این فرصت را در اختیار ما گذاشتند ممنونیم. قبل از ورود به بحث ابتدا از خودتان بگویید.

ـ بسم الله الرحمن الرحیم. نام من محمدرضا، نام پدرم محمد‌باقر و مادرم بانو سکینه و شهرت ایشان سروی است. بنده در بیستم دی‌ماه سال ۱۳۲۷ متولد شدم.

مرحوم پدرم اهل گلپایگان بودند البته برخی از نیاکان پدری‌ام در اصل اهل مشهد بودند و سپس به گلپایگان مهاجرت کرده‌‌اند و اجداد مادری‌ام اهل گلپایگان هستند.

مرحوم پدرم در نوجوانی به تهران آمدند خانواد‌ه‌ام پس از بیست روز که از تولدم گذشته بود به تهران رفتند و در آنجا همراه پدرم ساکن شدند.

از بچه‌هایی که مانده‌اند من فرزند دوم
اساتید مشهوری که در تهران داشتم مرحوم آقای شعرانی (علامه شعرانی)، آقا میرزا مهدی الهی (الهی قمشه‌ای)، آیت‌الله سید احمد خوانساری، آقا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، آقا شیخ محمدباقر کمره‌ای، آقای حاج شیخ محمد تقی بروجردی بزرگ بودند که در مورد این اساتید توضیحاتی بیان می‌کنم.
خانواده هستم. محل صدور شناسنامه‌ام به اعتبار محل تولدم و ارتباطی که پدرم در گلپایگان داشت صادر از سعید آباد گلپایگان است اما من گلپایگان را کمتر از دیگر اماکن ایران دید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه‌ام.

ما نخست در سرچشمه تهران اقامت داشتیم و سپس از آنجا به حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام در شهر ری آمدیم. از شهر ری تا شمیران وطن شرعی‌ام بود و امروز هم چنین است و اعراضی از آن نداشته‌‌ام.

شمار‌ه‌ شناسنامه‌ام سه است که همیشه به شوخی می‌‌‌‌گویم: من فرزند اول آدم هستم؛ چون شماره‌ شناسنامه‌ آدم و حوا می‌شود یک و دو و بعد هم شماره شناسنامه‌ من است و هابیل و قابیل بعد از من به دنیا آمده‌‌اند.

برخی از برادر و خواهرانم در دوران کودکی از دنیا رفته‌‌اند. من برادر بزرگ و فرزند دوم خانواده‌ام و خواهری بزرگ‌‌تر از خود دارم که از کودکی رابطه خوب و شیرینی با هم داشتیم.

پدرم در سال ۱۳۳۸ در ۴۵ سالگی از دنیا رفت و من چهار سال پیش از وفات ایشان یتیمی خود را اعلان می‌کردم.

در آن زمان خواهر کوچک‌ترم پنج سال داشت و برادرم هفت ماهه بود و با این اتفاق این دو خواهر و برادر در واقع فرزند من به شمار آمدند.

پدرم به واقعیت‌ها بسیار اهتمام داشت و به اولیای معصومین و ائمه‌ هدی دلبسته بود.

ما هر ماه روضه‌خوانی داشتیم. یک صندلی در خانه داشتیم که مخصوص روضه‌خوان بود. پدرم به اهل علم و روضه خوانان بسیار احترام می‌گذاشت.

برای من در کودکی بسیار جالب توجه بود که وقتی ما روضه داشتیم فرد دیگری به حاضران چای می‌داد، اما چای روضه‌خوان را پدرم خود می‌برد و اجازه نمی‌داد دیگری برای وی چای ببرد و آن را با احترام تمام به روضه خوان می‌داد.

حرمت و احترامی که پدرم‌ به روضه‌خوانان داشت برای من خیلی جالب و شیرین بود و همین امر باعث شده هم اینک نیز طلبه‌ها را در حرمت‌گذاردن کمتر
علاوه بر درس‌های رسمی دبیرستان، شعر و موسیقی را نیز آموختم. من در مدرسه مورد توجه معلمانی بودم که مرا نمی‌شناختند. همیشه شاگرد اول کلاس بودم و شاگرد دوم فاصله زیادی با من داشت. در مجالس رسمی مرا همراه معلمان دعوت می‌کردند.
از پیغمبران نمی‌بینم.

در کودکی یک شب تا صبح با مرده‌ای در مسجد ماندم

* از دوران کودکی و نوجوانی خود خاطراتی در ذهن دارید که بیان بفرمایید؟

ـ بله، برای نمونه، در زمان کودکی یکی از اهالی محل ما از دنیا رفته بود و جسد او را در مسجد گذاشته بودند و می‌خواستند کسی کنار وی بماند و قرآن بخواند. مردم می‌ترسیدند، اما من گفتم که پیش او می‌مانم در مسجد ماندم و این کار برای من خیلی عادی بود، ولی مردم آن را غیر عادی و ترسناک می‌دانستند و می‌گفتند چطور این بچه با مرده‌ای در مسجد می‌ماند.

فردا شنیدم که چند نفر از بستگان آن مرده تا صبح بیرون مسجد و پشت در مسجد بیدار بوده‌اند تا اگر من جیغ و داد کشیدم و فریاد زدم خبردار شوند.

حافظ قرآن، اصول کافی و بسیاری از کتاب‌های دیگر بودم

* پیش از ورود به سلک طلبگی چه درس‌هایی را خوانده بودید؟

ـ علاوه بر درس‌های رسمی دبیرستان، شعر و موسیقی را نیز آموختم. من در مدرسه مورد توجه معلمانی بودم که مرا نمی‌شناختند. همیشه شاگرد اول کلاس بودم و شاگرد دوم فاصله زیادی با من داشت. در مجالس رسمی مرا همراه معلمان دعوت می‌کردند.

در آن زمان کسی با من قصد رقابت نمی‌کرد ذهن من تمام صفحات کتاب‌های درسی را مانند دوربین عکاسی ثبت و ضبط می‌کرد. همچنین هیچ چیز در خارج نبود که تصویر شفاف آن در ذهن من نباشد، مگر آنکه برایم قابل اهمیت نمی‌بود.

هم اکنون نیز که چند درس دارم و فلسفه و عرفان و فقه می‌گویم، تدریس برای من تفریح است. من در مدرسه عین عبارت کتاب‌های درسی را از حفظ می‌خواندم بدون اینکه یک واو از آن بیفتد و اگر با معلمی بحث پیش می‌آمد او بود که از من تمکین می‌کرد؛ چون هیچ گاه نمی‌توانست به اندازه من بر عبارت‌های کتاب تسلط داشته باشد و همه عبارت‌ها را از حفظ بخواند.

من قرآن
من قرآن کریم، اصول کافی، توحید مفضل و مقامات حریری و معلقات سبعه، سیوطی، حاشیه ملا عبدالله و بسیاری از کتاب‌های دیگر و فراوانی از اشعار شعرا را حفظ بودم.
کریم، اصول کافی، توحید مفضل و مقامات حریری و معلقات سبعه، سیوطی، حاشیه ملا عبدالله و بسیاری از کتاب‌های دیگر و فراوانی از اشعار شعرا را حفظ بودم.

در حوزه، حدود چهل سال به تدریس مشغول بوده‌ام و کتاب‌های مختلف علمی را درس داده‌ام، به طوری که از روزی پانزده درس داشته‌ام تا هم اکنون که سه درس، حتی در روزهای جمعه دارم.

در کودکی با کلیسا و خانقاه و نوازندگان در ارتباط بودم

* شنید‌ه‌ایم شما با خانقاه و کلیسا هم رابطه داشتید خواهشمندیم در این زمینه توضیح بیشتری بفرمایید...

ـ حس آزاد گرایانه ما سبب می‌شد در هر کجا از هرچه باشد تحقیق کنم. خانقاه‌ها را می‌دیدم و به آنجا می‌رفتم و با درویش‌ها انس می‌گرفتم تا آنچه را دارند عرضه کنند.

در کلیسا نیز همین گونه بود و من به اذن استاد معنوی خویش زبور، صحف و انجیل را از کلیسا بیرون آوردم هم اکنون نیز اگر بخواهم در حوزه از تورات، انجیل و زبور بگویم و آن را تدریس کنم از عهده آن به صورت عالی بر می‌‌آیم.

امیدوارم روزی در حوزه‌های ما کتاب‌های آسمانی با قرآن کریم مقایسه شود تا برتری قرآن کریم بر آن‌ها به طور علمی اثبات گردد.

من نزدیک دوازده سال در کلیسا تردد داشتم و در همان زمان موسیقی نیز می‌‌خواندم‌ آموختن موسیقی نیز بیش از هشت سال طول کشید و من برای آموختن آن هر ماه هفتاد تومان پرداخت می‌کردم که در آن زمان پول زیادی بود.

استاد موسیقی من استاد گلچین بودند. البته همیشه ورزش و زمینه‌های رزمی هم در زندگی‌ام نقش شفافی داشته است.

دروس حوزه را در تهران شروع کردم/ ویژگی‌های علمای بزرگ مشهد که استادم بودند

* درس‌‌های حوزه را در کجا شروع کردید و اساتید شما چه کسانی بودند؟

ـ د