خارجی     خبر     بین الملل
برگزاری مراسم سالگرد نسل‌كشي مسلمانان در صربستان
  مراسم يازدهمين سالگرد نسل‌كشي در صربرنيتسا، سه‌شنبه با حضور مقامات بوسني و هرزگوين، صربستان، سفراي خارجي و مقامات بين‌المللي در پوتوچار صربرنيتسا برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۸۵ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب : 7685
برگزاری مراسم سالگرد نسل‌كشي مسلمانان در صربستان
در  این مراسم پس از تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد، ايوانا داليچ، معاون اول رييس جمهور صربستان تاكيد كرد كه آغاز‌گران و رهبران انجام جنايات جنگي در صربرنيتسا بايد محاكمه و به سزاي اعمالشان برسند.

وي با اشاره به تاكيد جامعه‌ بين‌الملل، اتحاديه‌ اروپا، كشورهاي منطقه‌ بالكان و به ويژه بوسني و هرزگوين بر لزوم دستگيري جنايت‌كاران جنگي كه پس از اعلام دادگاه لاهه بر لزوم حضور در اين دادگاه متواري شده‌اند، افزود: نسل‌كشي صربرنيتسا، حادثه‌اي بود كه نمي‌توان به راحتي آن را به فراموشي سپرد.

معاون اول رييس جمهور صربستان هم‌چنين گفت: درد را نمي‌توانيم از صفحه‌ ذهن پاك كنيم، اما مي‌توانيم و بايد با همكاري يكديگر به برپايي عدالت و رسيدن حق به حق‌دار كمك كنيم. ما عليرغم يادآوري گذشته، نگاه‌مان به آينده است، آينده‌اي كه با برابري و عدالت بايد آن را بسازيم.

در ادامه‌ اين مراسم هم‌چنين پيام كتبي بوريس تاديج، رييس جمهور صربستان كه در آن بر لزوم محاكمه هر چه سريع‌تر جنايت‌كاران جنگي باقي‌مانده كه هم‌چنان متواري هستند، تاكيد شده بود، قرائت شد.

وي در اين پيام تاكيد كرد كه همان‌گونه كه به متن يك جنايت توجه مي‌شود، آغازگران آن نيز بايد مورد توجه باشند و رهبران جنايت صربرنيتسا بايد هر چه سريع‌تر بازداشت شده و پاي ميز محاكمه حاضر شوند؛ اين مساله صرفا براي بحثي در گذشته نيست، بلكه براي آينده‌اي بهتر نيز مفيد خواهد بود.

تاديچ در اين پيام افزوده است: براي من مهم نيست كه جنايت در كجا رخ داده؛ جنايت ممكن است در پريدور، سارايوو، ازوورنيك، كوزوو و متوخيا، ووكووار، صربرنيتسا، براتونتسا يا هر جاي ديگر رخ داده باشد؛ جنايت،‌جنايت است و آن‌چه كه مهم است اين‌كه آغازگران و عاملان اصلي آن در مقابل عدالت پاسخ‌گو باشند و محاكمه گردند.

رييس جمهور صربستان در پيامش به مراسم سالگرد نسل‌كشي در صربرنيتسا با اشاره به اين‌كه رويكرد دادگاه لاهه به جنايت‌ بايد اين‌گونه باشد، افزوده است: لاهه بايد به صورت بي‌طرف با جنايت‌كاران جنگي برخورد كند و برخوردهايي از قبيل محكوميت دو ساله‌ ناصر اوريچ، كه به جنايت عليه صرب‌ها محكوم بوده، را تكرار نكند.

در اين مراسم هم‌چنين كارل دل‌پونته، رييس دادگاه رسيدگي به جنايات جنگي جنايت‌كاران صرب از عدم دستگيري راتكو ملاديچ و رادووان كاراجيچ ابراز تاسف كرد و اظهار داشت: از اين‌كه تا كنون نتوانسته‌ايم، كاراجيچ و ملاديچ را دستگير كنيم بسيار ناراحت هستم.

11 سال پيش در چنين روزي ارتش جمهوري سابق صربستان تحت فرماندهي ژنرال راتكو ملاديچ ( كه به عنوان عامل اصلي اين جنايت، تحت تعقيب دادگاه لاهه قرار داشته و هم‌چنان متواري است)، به طور مشخص و برنامه‌ريزي شده، حدود 8 هزار تن از مسلمانان اين منطقه اعم از مردان و كودكان را قتل‌عام كردند و در مدتي كم‌تر از دو روز حدود 30 هزار زن و كودك بي‌خانمان گشتند.

در مراسم يادبود اين فاجعه‌ي غم‌انگيز، امسال 505 قرباني بي‌گناه ديگر كه اخيرا در گوري دسته‌جمعي پيدا شده‌اند به خاك سپرده خواهند شد.
مرجع : بازتاب