نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

متفکر برجسته عراقی با انتقاد از نظریه حرمت خروج علیه حاکم جائر؛

فرصت کنونی برای ترویج مهدویت در جهان اسلام را از دست ندهید

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۶

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

گزارشگر :

حجت الاسلام خزرجی با انتقاد از رویکرد التقاطی اهل سنت در نظریه حرمت خروج علیه حاکم جائر، خواستار بررسی تمامی احادیث این باب شد و بر ضرورت بهره گیری از فرصت های کنونی برای ترویج مهدویت در جهان اهل سنت تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، حجت الاسلام والمسلمین صفاء الدین خزرجی، متفکر برجسته عراقی در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت به بررسی نظریه حرمت خروج علیه حاکم جائر نزد اهل سنت پرداخت و گفت: این نظریه مبتنی بر یک سری از روایات صحیح بنابر منابع اهل سنت از جمله صحیح بخاری و مسلم است و ریشه حدیثی آن مسلم است.

وی افزود: علیرغم وجود احادیثی که این نظریه بر آن ابتنا یافته است اما اشکال در آن است که این روایات تنها یک بخش از روایات فراوانی را که در این خصوص وارد شده است در نظر گرفته است و تنها بر بخشی از آنها مبتنی است و دسته دوم از روایات را نادیده گرفته است.

خزرجی با انتقاد از رویکرد تجزیه گرایانه در تعامل با احادیث وارده در این حوزه، گفت: باید تمامی روایات در کنار یکدیگر بررسی سندی و دلالی شوند و امکان جمع میان آنها بررسی شود و در صورت عدم امکان جمع، وجود مرجحات برای ترجیح یک دسته بر دسته دیگر را جست و جو کرد.

وی همچنین افزود: از سوی دیگر، ما اطلاقاتی در این خصوص داریم که از جمله روایات و آیات امر به معروف و نهی از منکر است و از سوی دیگر، غایت قصوای دین اسلام و مبنای بعث انبیا مبارزه با ظلم و خارج ساختن انسان از حالت بندگی است و چگونه می توان این هدف اصلی و غایت والا را در سازش با تن در دادن به فرمان حاکمان ظالم دانست.

این متفکر شیعی با اشاره به اینکه این دسته از روایات ملاک خروج علیه حاکم جائر را نماز نخواندن وی و اقدامات ظالمانه آشکار دانسته اند، گفت: این دو ملاک هرگز در عالم واقع تحقق پیدا نمی کند؛ چراکه حاکمان جائر کشورهای اسلامی ظاهر را حفظ می کنند و هرگز ترک نماز و جهر به ظلم از آنها دیده نمی شود.

وی در پایان خواستار بهره برداری از این فرصت استثنایی پیش آمده در پرتو بیداری اسلامی کنونی برای ترویج اندیشه و آموزه مهدویت در جهان سنی مذهب شد و گفت: متاسفانه این آموزه تاکنون در مرز جغرافیای و در گفتمان داخلی شیعه باقی مانده است و علیرغم زمینه مشترکی که با اهل سنت و فرصت مناسبی که در دست داریم، هنور به خوبی ترویج نیافته است.

دکتر طراد حماده، وزیر پیشین حزب الله و استاد فلسفه دانشگاه لبنان در انتقاد از رویکرد این متفکر عراقی، خواستار توجه بیشتر به واقعیت های اجتماعی و سیاسی کنونی جهان عرب شد و گفت: حوادثی که امروز در جهان عرب در حال رخ دادن است و بیداری اسلامی در واقع خروج علیه حاکم جائر است که باید از این منظر وارد گفت و گویی تازه پیرامون علم رجال و درایه شد.

گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار می شود.

انتهای پیام /