داخلی     گفتگو     انديشه
بلام محمد در گفت و گو با خبرگزاری آینده روشن؛
مهدویت، مفید ترین آموزه اسلام برای مردم دوران ماست
  بلام محمد یاسین، افزایش تقوا و بصیرت در مردم جهان را در ارتباط مستقیم با افزایش تأثیر آموزه مهدویت در جهانیان دانست و گفت: مهدویت، مفید ترین آموزه اسلام برای مردم دوران ماست.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۳۳
کد مطلب : 55403
مهدویت، مفید ترین آموزه اسلام برای مردم دوران ماست
به گزارش آینده روشن، "بلام محمد ياسين" یک مسلمان شیعه مذهب است که در کشور کومور_مجمع الجزایر کومور_ متولد شد و در رشته های شیمی و فیزیک تحصل کرد. وی خیلی زود به ضرورت تحقیق در علوم اسلامی پی برد و مطالعات خود را در این عرصه آغاز کرد و سرانجام به ایران آمد و چند ماهی است که در جامعة المصطفی العالمیة در شهر قم به تحصل مشغول است. 

این پژوهشگر مهدوی در بخشی از گفت و گوی خود با خبرنگار آینده روشن، افزایش تقوا و بصیرت در مردم جهان را در ارتباط مستقیم با افزایش تأثیر آموزه مهدویت در جهانیان دانست و به تببین این موضوع پرداخت که متن این گفت و گو را ادامه می خوانید:

به نظر شما، هنر به عنوان یکی از کاراترین ابزار انتقال اندیشه، تا چه اندازه می تواند در گسترش باور های دینی و مهدوی کارآمد باشد؟ 
تأثير هنر با تمام اشکال مختلف فيلم، موسیقی، نقاشي، نگارش و... در عرصه تبلیغ بسیار عظیم است. مي توانيم تاثير فراگیر هنر را در وادی تبليغ به خوبی ببینیم. وقتی مردم از طریق هنر با یک اندیشه آشنا می شوند، بیشتر تحت تأثیر آن قرار می گیرند و این به دلیل ویژگی های ارتباط هنر با فطرت زیبایی شناس انسان هاست. 

هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در تهران، رابطه ميان هنر و مهدويت را موضوع و محور خود قرار داد. دیدگاه خود را در این خصوص بیان کنید. 
وقتی اطلاع یافتم که چنین همایشی با چنین موضوع مهم و پرظرفیتی در تهران برگزار می شود، علاقه مند شدم که در آن حضور پیدا کنم. به نظر من این ایده، ایده بسیار خوب و جالبی است؛ چراکه از یک سو عقیده مهدویت نقطه اشتراک همه مردم جهان است و از سوی دیگر، همه مردم به هنر و شکل های گوناگون هنر علاقه بسیار دارند. 

به نظر من انتخاب این موضوع برای همایش هشتم، انتخابی خوب و اندیشمندانه بود که مطمئنا در ترویج عقیده مهدویت از طریق هنر می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. 

به نظر شما معارف اسلامی و به ویژه اعتتقاد به امام مهدی(عج) می تواند فصل مشترکی در هم فکری و اتحاد جامعه جهانی قلمداد شود و آیا معارف مهدوی، ظرفیت گسترش در تمام جهان را دارد؟ 
معارف اسلامی بی شک برای جهانیان مفید است و مهدویت، مفید ترین آموزه اسلام برای مردم دوران ماست؛ بنابراین باید کوشید که با افزایش تقوا و بصیرت در مردم، میزان تأثیر و سودرسانی این معارف ناب انسانی و اسلامی را افزایش داد.

منظور شما از افزایش تقوا و بصیرت در مردم جهان چیست و چرا گمان می کنید افزایش تقوا و بصیرت ارتباط مستقیم با افزایش تأثیر آموزه مهدویت در مردم دارد؟ 

به نظر من، تقوا و بصیرت، مهم ترین ویژگی های یک انسان برای حضور در عرصه اجتماعی هستند. اگر معنای اسلامی تقوا را در نظر نیاوریم، تقوا در اصطلاح عام خود به معنای خودسازی است و خودسازی یکی از صفات نیک هر انسان آزاده است. انسانی که در مسیر تقوا و خودسازی و به دنبال آن دارای صفت بصیرت، یعنی ریزبینی و دقت باشد، بی شک راه درست را از راه نادرست بازمی شناسد. 

بنابراین تصور می کنم که باتقوا و با بصیرت تر بودن به معنای حضور درست یک انسان در جامعه است و در چنین جامعه ای است که هرگونه باور اصیل و اعتقاد درستی، مفیدتر و مؤثرتر خواهد بود. 

آیا در کشور شما _مجمع الجزایر کومور_ مراکز تخصصی برای تبلیغ و ترویج مهدويت وجود دارد؟ 
متأسفانه چنین مرکزی در آن جا نداريم. 

چرا؟

زیرا از ورود مذهب تشیع به کومور، مدت زیادی نمی گذرد و در این مدت چنین مراکزی تأسیس نشده است. البته اماکنی برای تجمع مسلمانان شیعی وجود دارد که نمی توان آن ها را یک مرکز تخصصی مهدوی نامید. 

امیدوارم در آینده ای نزدیک، در کشور من نیز با کمک اندیشمندان شیعه کشور های دیگر و با تأسی از کشور ایران بتوانیم چنین مراکزی را تأسیس کنیم و زمینه توسعه باور های شیعی و به ویژه باور سرنوشت ساز مهدویت را فراهم نماییم. 

انتهای پیام/ن/15