داخلی     خبر     انديشه
مرثیه عاشورایی امام زمان(عج)
رفتارشناسی یزیدیان در کلام امام زمان(عج)
  حجت الاسلام فلاح با اشاره به رفتارشناسی یزیدیان در زیارت ناحیه مقدسه، گفت: آنها با شهادت سیدالشهداء(ع) اسلام را کشتند و نماز و روزه (خدا) را بدون یاور رها و پایه‎هاى ایمان را منهدم کردند.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب : 72873
رفتارشناسی یزیدیان در کلام امام زمان(عج)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «سید مجتبی فلاح» در شرح زیارت ناحیه مقدسه امام زمان(عج)، در بیان محتوای ششمین فراز از این زیارت، اظهار کرد: این فراز با عبارت «فَالْوَیْلُ لِلْعُصاهِ الْفُسّاقِ، وای بر گناهکاران و فاسقان» آغاز می شود و سپس به ماهیت شناسی جبهه یزیدیان و آثار شوم رفتار آنها می پردازد.

کارشناس مهدوی با بیان اینکه عصیان و فسق دو خصیصه اصلی یزیدیان است، گفت: در ادامه این فراز زائر می خواند: «لَقَدْ قَتَلُوا بِقَتْلِک َالاِْسْلامَ وَ عَطَّلُوا الصَّلوهَ وَ الصِّیامَ» یعنی آنها با شهادت سیدالشهداء(ع) اسلام را کشتند و نماز و روزه (خدا) را بدون یاور رها نمودند. باید توجه داشت معطل شدن نماز یعنی نمایان نشدن آثار نماز در حالی که قرآن می فرماید نماز انسان را از فحشاء و منکر باز می دارد؛ لذا رفتار یزدیان در کربلا باعث شد که نه تنها فحشاء و منکر در جامعه نهی نشود بلکه نسبت به آن امر هم شود!

وی اضافه کرد: بنابر تصریح زیارت ناحیه مقدسه یزیدیان حق روزه را هم تضییع کردند در حالی که قرآن، روزه را عامل فلاح معرفی می کند و این یعنی یزیدیان در عاشورا درپی سوزاندن ریشه رستگاری در جامعه بودند.

حجت الاسلام فلاح با اشاره به عبارت «وَ نَقَضُوا السُّنَنَ وَ الاَْحْکامَ» در این فراز، بیان کرد: آنها سنت‌ها و احکام (دین) را از بین بردند و شکستند، و پایه‎هاى ایمان را منهدم کردند «وَ هَدَمُوا قَواعِدَ الاْیمانِ».

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم با توجه به دوره و زمانه خود این فرازهای شریف را مورد توجه قرار دهیم، باید بدانیم هر کسی یا گروهی که رفتارهای فردی و اجتماعی اش سبب شود نماز در حاشیه و معطل بماند مثلا در عرصه های مختلف مثل مراسم ها و همایش ها از بیت المال، بودجه هزینه کند اما برای نماز دغدغه نداشته باشد، یا وقتی صحبت از صرفه جویی پیش آید ابتدا برای نماز و امور دینی ضابطه بگذارد، با مسیر سیدالشهداء(ع) زاویه دارد و رفتارش اموی گونه است.

کارشناس مهدوی ابراز کرد: در ادامه این فراز می خوانیم: «وَ حَرَّفُوا ایاتِ الْقُرْءانِ، و آیات قرآن را تحریف کردند»، باید توجه داشت در مواجهه با قرآن دو تحریف مطرح می شود: نخست تحریف لفظی که بنابر اجماع مسلمین قرآن از هر گونه تحریف لفظی مصون مانده است و دیگری تحریف معنوی؛ و این عبارت ناظر به تحریف معنوی قرآن است یعنی رفتاری که یزید و عبیدالله بن زیاد انجام داده و مرتکب جنایت شدند و بعد گفتند دیدید خدا با امام حسین(ع) چه کرد؟؛ این در حالی بود که قرآن این اتهام را رد می کند.

وی در پایان این بخش از سخنان خود خاطرنشان کرد: علاوه بر این، در این فرازِ زیارت ناحیه مقدسه، یزیدیان را با صفت «وَ هَمْلَجُوا فِى الْبَغْىِ وَالْعُدْوانِ؛ در (وادىِ) جنایت و عداوت پیش تاختند» معرفی می کند و به رفتارشناسی آنها در رقم زدن جنایت کربلا می پردازد.