نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

یک اندیشمند لبنانی عنوان کرد:

ولی فقیه، نماینده امام مهدی(عج) بر زمین است

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۶

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

گزارشگر :

دکتر طراد حماده با شرکت در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در تهران، تأکید کرد: ولی فقیه، نماینده امام مهدی(عج) بر زمین است.

به گزارش آینده روشن، دکتر طراد حماده از وزیران سابق دولت لبنان و از پژوهشگران مسلمان با تبیین فلسفی قیام قائم(عج)، اذعان داشت: اثبات وجود و خلافت امام مهدی(عج) با استفاده از دلایل عقلی و فلسفی ممکن است و من در مقاله خود به بررسی این موضوع پرداخته ام.

وی توضیح داد: امروزه تعاریف جدیدی برای فلسفه ارائه شده است و وظایف جدیدی برای این علم در نظر گرفته می شود تا حدی که عده زیادی معتقدند که وظیفه فلسفه، محکوم کردن بقیه علوم است و حال آن که من با استفاده از دلایل عقلی و فلسفی قصد تببین هدف آفرینش و ارسال رسل را دارم.

این استاد فلسفه با اشاره به ویژگی های فلسفه صدرایی گفت: صدرالدین شیرازی ملقب به صدر المتألهین از فلاسفه اسلامی است که قصد داشت احادیث ائمه(ع) را در فلسفه خود شرح دهد و بر اساس تبیین او، چگونگی حیات و بقای امام مهدی(عج) همانند زندگی حضرت عیسی در آسمان است وهرکس چگونگی زنده ماندن او را تا این مدت انکار کند یا باور نکند، به خاطر ضعف ایمان وجهل اوست.

وی اضافه کرد: صدرالدین شیرازی درباره چگونگی زندگی امام زمان(عج) توضیح می‌دهد که این یک زندگی خاص است و شبیه زندگی دیگر موجودات نیست و لزومی ندارد آن را بر حسب قوانین طبیعی که زندگی دیگر کائنات به آن بستگی دارد تفسیر کنیم؛ زیرا ائمه با بدن‌هایی در دنیا همراه بودند که ارواحش متعلق به ملأ اعلی بود و جوهره روح آن ها از بدنشان جدانشدنی بود.

حماده گفت: بنا بر اندیشه فلسی مسلمین، زمین هیچ گاه از وجود حجت خدا خالی نمی‌ماند؛ چه مشهود وظاهر، چه پنهان و مخفی.

وی توضیح داد: وقتی زندگانی و مرگ امام زمان(عج) متکی به اراده ومشیت خدا و بدون سبب دنیوی بیان شد، روشن می‌شود که در قیام و ظهورش نیز امر محالی وجود ندارد؛ اگر چه از دنیا جز یک روز بیشتر نمانده باشد.
حماده اضافه کرد: فرستادن انبیا از سوی خداوند ناشی از عدل الهی است؛ زیرا خدا وقتی انسان را خلق کرد، نباید آن را رها کند، بلکه باید آن را هدایت نماید.

وی تصریح کرد: دلیل وجود امام همان دلیل وجود خداست؛ یعنی همان اندازه که وجود خداوند ضروری است، وجود خلیفه خدا در زمین برای هدایت مخلوقات نیز واجب و ضروری است.

سخنران کمیسیون بیداری اسلامی عنوان کرد: نفس انسان حرکتی در حال پیشرفت دائمی دارد که با بعثت رسول(ص) مرحله عقل را پشت سر گذاشت و این عقل در یک حرکت دائمی است و حجت انسان بر خودش اوست.

وی از پیشرفت علم و پیشروی عقل با عنوان دو زمینه آماده ‌ساز ظهور یاد کرد و افزود: قرآن نیز یک امر عقلی و معجزه‌ای برای صاحبان عقل سلیم است؛ چیزی که اسلام را کامل ‌تر از دیگر ادیان قرار داده و به ختم نبوت معنایی عمیق بخشیده است و در نهایت با آغاز دوره ولایت که امام مهدی(عج) آن را به نمایش می‌گذارد، عقل به کامل‌ ترین کمال خود خواهد رسید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: فلسفه حضور امام و فلسفه غیبت امام یکی است، فقط فرق زمان و مکانی دارند؛ زیرا هرچیزی که برای وجود حضوری امام واجب و ضروری است، در وجود غیبی اش هم واجب و ضروری است.

وی مدعی شد: محکم ترین دلیل اثبات ولایت فقیه نیز همین دلیل است که در زمان غیبت امام، هدایت مردم همچنان نیازمند نماینده ای از سوی خداوند است و ولی فقیه، نماینده خدا، پیامبر و امام بر زمین است.

حماده افزود: پیروی از پیامبر و اهل بیت(ع)، راه خداست ولی متأسفانه بعد از پیامبر اسلام(ص)، پیروی از اهل بیت او نشد و برای همین جامعه از مسیر رشد و کمال منحرف گشت؛ لذا ما منتظر منجی هستیم تا به دست او جامعه انسانی به مسیر درست خویش بازگردد و زمین از ظلم و ستم و شر پاک شود.

وی گفت: امام مهدی(عج) مذاهب دیگر را از زمین برمی‌چیند وجز دین خالص چیزی باقی نمی‌ماند؛ عارفان با او بیعت می‌کنند؛ مردان الهی همراه او هستند تا او را یاری رسانند و عیسی بن مریم بر او نازل می‌شود و به سنت محمد(ص) نماز می‌گزارد.پ

گفتنی است، در کمیسیون بیداری اسلامی که همزمان با هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت برگزار شد، ده ها تن از اندیشمندان داخلی و خارجی به ارئه مقالات و دیدگاه های علمی خویش در زمینه مهدویت می پردازند.

انتهای پیام /