داخلی     خبر     انديشه
استاد مرکز تخصصی مهدویت قم:
فرهنگ انتظار همان فرهنگ اسلام است
  استاد مرکز تخصصی مهدویت قم گفت: فرهنگ انتظار در عرض فرهنگ اسلام نیست خود فرهنگ اسلام است و هیچ تفاوتی با فرهنگ اسلام ندارد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : 51605
فرهنگ انتظار  همان فرهنگ اسلام است
به گزارش خبرنگار آینده روشن از مشهد، حجت الاسلام و المسلمین علی صدوقی در مهدی یاوران در فرهنگسرای انتظار مشهد در سخنانی اظهار داشت: ما معتقد هستیم که مکتب والای اسلام یک آرمان شهر دارد که این آرمان شهر به تمام نیازهای بشر توجه دارد.

استاد مرکز تخصصی مهدویت قم با بیان اینکه تمدن و هویت انسان در آرمان شهر مهدوی دگرگون می شود افزود: ساختار هویت انسان در یک قلمرو جدید ، دارای یک زندگی با طراوت می شود.

وی صداقت ، پاکی و طهارت سیاسی و اجتماعی را از ویژگی های جامعه آرمانی عنوان کرد و افزود: انسان در این جامعه آرمانی در همه عرصه ها به تعادل وارسته می رسد، تفکر و  عقلانیت در آن جامعه بی نهایت بالاست و اعتقاد ما این است که جامعه آرمانی ما در عصر ظهور اتفاق می افتد.

حجت الاسلام صدوقی اظهار داشت: با توجه به آنچه که در روایات آمده است ، خداوند نهایت علم و نیاز بشر را در ۲۷ علم باب قرار داده است که دوباب آن در عصر غیبت به دست بشر محقق می شود و ۲۵ باب دیگر درعصر ظهور تحقق خواهد یافت.

وی با بیان اینکه عصر ظهور آغاز بالندگی انسان است، افزود: اگر بخواهیم در آرمان شهر مهدوی نقش آفرین باشیم ، باید در عصر غیبت چشم اندازی ترسیم کنیم که این چشم انداز باید مبتنی بر عقلانیت الهی باشد ، لذا وظیفه ما در عصر غیبت زمینه سازی برای ظهور است. 

استاد مرکز تخصصی مهدویت خاطر نشان کرد: در زمان ظهور امام زمان (عج)، عقلانیت به شکوفایی می رسد و انسان ها می توانند از تمام ظرفیت های مغز خود استفاده کامل کنند و جایگاه خودشان در جامعه مهدوی را تبیین نمایند.

وی در ادامه با طرح این سوال که در عصر غیبت مردم فقط دو باب علم را می توانند کشف کنند، پس چگونه می توانند موثر و نقش آفرین باشند، پاسخ داد: ما هیچگاه با این علم محدود حتی نمی توانیم نقشه آرمان شهر مهدوی را طراحی کنیم، چه برسد به اینکه زمینه ساز جامعه آرمانی امام زمان (عج) باشیم. 

استاد دروس اخلاق مهدوی مرکز تخصصی مهدویت قم توضیح داد: ما به طور مستقیم نمی توانیم وارد این قضیه بشویم ، اما باید بصورت غیر مستقیم تلاش و زمینه سازی کنیم ، شرایطی را مهیا کنیم تا مهندس اصلی آرمان شهر مهدوی بیاید و وقتی او آمد ما به او اطمینان داریم و امام مهدی (عج) به طریقه و چشم انداز خود مبتنی بر معارف الهی آرمان جهان را خواهد ساخت.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما در عصر غیبت زمینه سازی برای ظهور است افزود: امام زمان (عج) ظهور می کند و تمدن طلایی را تاسیس می کند ، زیرا زمانی حضرت مهدی (عج) می آیند باری پر از علم و معرفت داشته و با قلمرو وسیع ۲۷ باب علم، می تواند طراحی و نقشه خوبی داشته باشد تا بشر بتواند در تمام حوزه های اخلاقی ، فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و امنیتی ... تمامیت استعدادهای خودش را داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی با بیان اینکه و ظیفه ما در عصر غیبت ایجاد جامعه منتظر است افزود: جامعه منتظران با همه شاخصه ها و ویژگی های آن در عصر غیبت همان آرمان شهری است که می تواند زمینه ساز ظهور باشد، از این رو به جامعه منتظران آرمان شهر واسطه می گوییم .

وی دلیل واسطه بودن آرمان شهر منتظر را تلاش برای ظهور عنوان کرد و افزود: انسان در جامعه منتظر به این بلوغ دست پیدا می کند که برای اداره جامعه ای که عدالت گستر باشد نیاز به یک رهبر معصوم دارد، آن وقت خدا اذن می دهد که او بیاید .

استاد مرکز تخصصی مهدویت همچنین ایمان، تقوا و مسلمانی که که عملش جلوتر از حرفهایش باشد را از جمله ویژگی های منتظران حقیقی عنوان کرد و افزود: فرهنگ انتظار در عرض فرهنگ اسلام نیست، خود فرهنگ اسلام است و هیچ تفاوتی با فرهنگ اسلام ندارد. 

وی در پایان تصریح کرد: اصلا انسان نمی تواند فردی مومن باشد ولی منتظر نباشد، چون مومن به دو بال نیازدارد، یکی عبودیت و دیگری تسلیم پذیری در مقابل ولی خدا، پس تا ما تسلیم در مقابل ولی خدا نشویم روح عبودیت در ما جایگزین نمی شود و علم به ما کمک می کند تا این عبودیت و این التزام عملی را شفاف تر بسازیم. 

انتهای پیام/س/1