نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

گزارش کار کمسیون شماره دو همایش بین المللی دکترین مهدویت ارائه شد

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۹

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

گزارشگر :

حجت الاسلام دکتر قنبری با ارائه گزارش کار کمیسیون شماره دو هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت به بررسی اجمالی مقالات ارائه شده در این کمیسیون پرداخت.

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، حجت الاسلام دکتر قنبری، دبیر کمیسیون شماره دو هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت به ارائه گزارش این کمسیون در مراسم اختتامیه این همایش پرداخت و گفت: در این کمیسیون در دو نیم روز ۱۶ مقاله ارائه شد که از این تعداد ۵ مقاله را مهمانان خارجی و ۱۱ مقاله را مهمانان و اندیشمندان داخلی ارائه کردند.

وی مقالات ارائه شده را در سه محور دسته بندی کرد و گفت: این مقالات در سه محور مفهوم شناسی هنر زمینه ساز، هنر قدسی یا هنر زمینه ساز و پرهیز از فتنه رسانه ای ارائه شد.

حجت الاسلام قنبری با اشاره به اینکه مباحثی که در بخش اول مطرح شد نکات مهمی را درباره مفهوم شناسی زمینه شناسی و به ویژه زمینه شناسی هنری در برداشت، افزد: زمینه سازی پروسه ای دو و نیم قرنی است که از عصر پیامبر (ص) شروع شد و تا دوران امام حسن عسکری (ع) ادامه یافت.

وی این فرایند طولانی زمینه سازی را موجب رشد و بالندگی مفهومی به نام مفهوم مهدویت دانست و با تاکید بر اینکه این روند به طور تواتر در کتب حدیثی شیعه و سنی وجود دارد، ادامه داد: توجه به لقب قائم در امام حجت، قیام ملت ها را در تمهید قیامی بزرگ تر به ارمغان می آورد.

دبیر کمیسیون شماره دو همایش دکترین مهدویت، زمینه سازی را انجام تکالیف و مسؤولیت های دینی و ایجاد ظرفیت لازم برای تحمل امام معصوم دانست و افزود: یاری رسانی مومنان به مهدویت و شیعیان آن حضرت به مثابه ایتام ایشان در راستای یاری به خود حضرت مفهوم شناسی می گردد.

وی با اعلام اینکه فرایند زمینه سازی هنری از مصادر دینی یعنی کتاب و سنت آغاز می شود و در فرم دینی ادامه مسیر می دهد، افزد: این فرایند در انتها از سویی به مقابله با ظلم و ستم و از سوی دیگر به عدالت طلبی ختم می شود و در واقع هنر مهدوی چونان آیه ای است که به طراط مستقیم الاهی رهنمون می شود.

دکتر قنبری در خصوص محور دوم مقالات، گفت: هنر زمینه ساز هنری قدسی است و واسطه میان زمین و آسمان است جهان ـ معنای مشترک میان همه بشریت است و أوقع فی النفوس و ملائم با طبع و فطرت انسانی است و فریادگری همیشگی برای موعود ادیان است.

وی هنر زمینه ساز را بساطت و انتزاعی بودن برای عبور از عالم کثرت به وحدت توصیف کرد و آن راابزاری بلیغ برای ارائه محاسن کلام اهل بیت برشمرد و افزود: هنر زمینه ساز شخصیت پردازی انتزاعی به صورت فضای خارج کادر است که به جای رویت بر حضور دائم امام تاکید دارد و زینتی است برای اهل بیت که فرموده اند «کونوا لنا زینا».

حجت الاسلام قنبری با بیان اینکه محور پایانی در مقابل هنر زمینه ساز مطرح شده است و بنا بر تعبیر یکی از شرکت کنندگان عنوان فتنه رسانه ای به خود گرفت، افزود: این فتنه معرفی منجی موهوم بدون دارا بودن بدون شرایط فوق العاده شخصیتی لازم و شخصیت پردازی مادی و فیزیکی و کاملا زمینی از منجی موعود است.

وی ادامه داد: این فتنه فرایندی است که در آن غیریت سازی قومی یا نژادی جهت هویت دادن به قومی خاص مطرح است و در نهایت فتنه رسانه ای توقیت آخرالزمانی در تاریخ های گوناگون است که که ثمره آن یاس و نومیدی در میان منتظران منجی ادیان است که به واسطه عدم تحقق آن در وقت تعیین شده به بار می نشیدند.

گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار شد.

انتهای پیام /