داخلی     خبر    
نمايشگاه " قرآن در آيينه هنر " در قزاقستان
  نمايشگاه " قرآن در آيينه هنر" به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، در قزاقستان، در موزه هنرهاي "كاستي‌اف" در شهر آلماتي پايتخت سابق اين كشور گشايش يافت.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۲۹ مهر ۱۳۸۴ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب : 1077
رامين مهمان‌پرست، سفير جمهوري اسلامي ايران در قزاقستان، روز پنجشنبه در مراسم گشايش اين نمايشگاه در جمع نمايندگان دولت، برخي دانش‌پژوهان، استادان دانشگاه و هنرمندان قزاقستاني و ايرانيان مقيم آلماتي، برگزاري اين نمايشگاه در ماه رمضان را گام مهمي براي تقويت روابط بين دو ملت مسلمان عنوان كرد.

پروفسور بايتورسون عمر بيك‌اف، رييس موزه هنرهاي قزاقستان نيز گفت: نمايشگاه "قرآن در آيينه هنر" دو بعد معرفتي معنوي و زيباشناسي را با هم ترسيم و به نمايش گذاشته است.

وي از هنرهايي كه قرآن كريم منشاء و منبع الهام آن هاست، به‌عنوان حاصل عشق و محبت ياد كرد و افزود: اين عشق از خواندن قرآن در قلب هنرمندان سرچشمه مي‌گيرد و از قلب آنان روي كاغذ، پارچه، چوب و ظروف منتقل مي‌شود كه در نتيجه هر بيننده اي را مجذوب مي‌كند.

در اين نمايشگاه بيش از ‪ ۱۵۰‬اثر خوش نويسي، تذهيب، ظروف و منبت از آيه هاي قرآني و همچنين چاپ‌هاي گوناگون قرآن كريم و كتاب دانشمندان اسلام‌شناس ايران در م
معرض تماشا گذاشته شده است. 

حسن صفرخاني، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در قزاقستان،  ضمن اشاره به بين‌المللي بودن نمايشگاه "قرآن در آيينه هنر" اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نظر دارد، در ماه رمضان اين نمايشگاه را در ‪ ۱۷‬كشور آسيايي و اروپايي از جمله تاجيكستان، قرقيزستان، پاكستان، هند، ايتاليا، فرانسه، سوريه، روسيه، قطر، لبنان، مصر، تركمنستان و مراكش برپا كند.

نمايشگاه "قرآن در آيينه هنر" در قزاقستان به مدت ‪ ۱۰‬روز برپاست.