نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

در همایش بین المللی دکترین مهدویت عنوان شد؛

ترسیم امام مهدی در شعر سندی پاکستان

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۳

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

گزارشگر :

یک محقق پاکستانی گفت: پس از آن که شاعران فارسی، امام مهدی(عج) را به شعر سندی معرفی کردند، همواره امام مهدی(عج) موضوع اصلی شعر شاعران سندی بوده است و همین امر عاملی مهم در گرایش مردم سند به مذهب تشیع شد.

به گزارش آینده روشن، ذوالفقار علی کلهرو، محقق و استاد دانشگاه در پاکستان با اشاره به ویژگی های شعر فارسی در میان مردم استان سند پاکستان گفت: شاعران فارسی گوی زیادی در این سرزمین، امام مهدی(عج) را موضوع اشعار خویش قرار داده اند.

کلهرو افزود: این استان‌ جنوبی پاکستان، قرن ها تحت سلطه حاکمان پارسی بوده است؛ به طوری که از زمان هخامنشیان و ساسانیان و پارت ‌ها تا زمان نادرشاه، هنر و فرهنگ پارسی بر جامعه سندی اثر مستقیم داشته است.

وی با اشاره به ارزش فوق العاده یادگیری زبان فارسی در دوره "سما"؛ یعنی سال های ۱۳۵۰ تا ۱۵۲۰ افزود: دانشمندان فارسی در جامعه سند، قدر و منزلت فراوان داشتند و در این دوره، تعامل زیادی بین دانشمندان سندی و فارسی در زمینه شعر و تاریخ وجود داشته است.

این استاد دانشگاه، شعر فارسی را بسیار غنی توصیف کرد و اذعان داشت: در دوران حکومت "کالورا" بین سال های ۱۷۰۰ تا ۱۷۸۳ و دوران "تالپور" یعنی از سال ۱۷۸۳ تا سال ۱۸۴۳، شعر فارسی در استان سند پاکستان به اوج خودش رسید.

وی اضافه کرد: در مقاله ای که با عنوان "ترسیم امام مهدی در شعر سندی پاکستان" به دبیرخانه هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت ارائه داده ام، پردازش موضوعاتی که شاعران فارسی در قرون ۱۵، ۱۶ و ۱۷ به شعر سند الهام کرده اند را مورد نظر قرار داده ام که از موضوعات اساسی این دوره می‌توان به تقدس حضرت علی(ع) و حوادث کربلا اشاره کرد.

کلهرو خاطر نشان کرد: زمانی که رابطه مستقیم میان پاکستان و ایران در قرون ۱۸ و ۱۹ برقرار شد، شاعران فارسی مستقیما به سند آمده و موضوع دیگری با عنوان امام مهدی(عج) را به شعر سندی معرفی کردند.
این محقق حوزه مهدویت با بیان این که امام مهدی(عج) همواره موضوع اصلی شاعران سندی پس از قرن ۱۸ و ۱۹ بوده است، افزود: سرود های شاعران سندی در وصف امام مهدی(عج) را باید عاملی مهم در گرایش مردم سند به مذهب تشیع دانست.

گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان در حال برگزاری است.

انتهای پیام /