داخلی     يادداشت     انديشه
15 اردیبهشت، روز بزرگداشت شیخ صدوق(ره):
او به دعاي امام عصر(عج) متولد شد
  اين بار هم شهر قم، گهواره فرزندي شد كه ريسمان رسيدن به فقه آل محمد(ص) و پاسدار اندیشه مهدویت بود؛ ابوجعفر محمدبن علی ‌بن حسین ‌بن بابویه قمی كه بعد ها «شيخ صدوق» نام گرفت.
نويسنده مطلب :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۱۸
کد مطلب : 34216
او به دعاي امام عصر(عج) متولد شد
هزار و صد و بيست و پنج سال پيش، از شهر قم نامه اي به حسين بن روح،‌ يكي از نواب خاص امام زمان(عج) رسيد. اين نامه، تنها يك آرزو داشت؛ آرزوي فرزند براي مردي كه بيش از پنجاه سال زيسته بود و پدر نشده بود. پاسخ امام عصر(عج) به اين نامه، نه تنها چشمان پير مرد را كه چشمان شهر را نمناك كرد: «از خداوند خواستم دو پسر روزيت كند كه وجودشان، خير و بركت باشد».

اين بار هم شهر قم، گهواره فرزندي شد كه ريسمان رسيدن به فقه آل محمد(ص) بود؛ ابوجعفر محمدبن علی ‌بن حسین ‌بن بابویه قمی كه بعد ها «شيخ صدوق» نام گرفت. محمد، در خانه اي بزرگ شد كه مدرسه فقه و حديث نبوي بود؛ چرا كه پدرش علی ‌بن حسین بابویه، از بزرگان عالم اسلام به شمار مي رفت.

محمد از همان كودكي به فراگيري دانش پرداخت و نبوغ و استعدادش، زبانزد محافل علمي شهر قم شد. هنوز مردم قم، از درياي دانشش بهره كافي نبرده بودند كه بار سفر بست و شهر به شهر گشت و در كلاس درس اساتيد بزرگ زمان خويش،‌ زانوي ادب به خاك نشاند. در محضر بيش از دويست تن از دانشمندان بزرگ عصر خويش شاگردي كرد تا آموزه هاي ناب اسلام را بياموزد و بياموزاند. در حلقه درسي وي،‌ شاگردان نامداري چون شيخ مفيد، حسن بن محمد قمي، علم الهدي سيد مرتضي، هارون بن موسي تلعكبري و حسين بن عبيد الله غضايري سربرآوردند و هر كدام ستاره اي پر نور در آسمان پر نور جهان اسلام شدند.

كتاب سترگ «من لا يحضره الفقيه»، تنها يكي از سيصد و اندي كتاب ها و رساله هايي است كه اين مرد بزرگ، از خود به جا نهاده است. اين كتاب، در ۴ جلد، ۶۰۰۰ حديث را بر اساس موضوعات مختلف فقهي جمع آوري نموده است و يكي از كتب اربعه جهان تشيع شمرده مي شود. "مدينة العلم" در ۱۰ جلد، "أمالي"، "خصال"، "عيون أخبار الرضا(ع)" "معاني الأخبار"، "التوحيد"، "كمال الدين و تمام النعمة" و كتاب نفيس "علل الشرايع" از آثار اين دردانه تاريخ هستند.

کتاب "کمال الدین و تمام النعمة" نیز یکی از بزرگ ترین مراجع علمی و عملی شیعیان در حوزه معارف مهدوی(عج) است که به قلم این فقیه و دانشمند سترگ به نگارش درآمده است.

شيخ صدوق در مورد سبب نگارش اين كتاب مى‏نویسد:

«آنچه كه مرا به نگاشتن اين كتاب واداشت ماجرایی بود که هنگام سفر زيارتی حضرت على‏بن موسى‏الرضا(ع) برایم رخ داد. در این سفر، پس از زیارت، به نيشابور بازگشتم و در آن شهر اقامت نمودم. اكثر شيعيانى را كه با من رفت و آمد بود، در موضوع غيبت امام عصر(عج) متحير يافتم. در مورد قائم آل محمد(عج) بر ايشان، شبهه رخنه كرده بود. آنها از راه تسليم، به راه قياس و راى عدول كرده بودند. پس تمام سعى خويش را در ارشاد آنها با اخبار رسيده از پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع)، به سوى راه حق و صواب مصروف داشتم.»

سپس ایشان جريان برخوردش با محمد بن صلت قمى را نقل مى‏كند و بیان می دارد که به درخواست ابن صلت، قرار بر آن شد که پس از برگشت به ری، کتابی درباره امام عصر(عج) تالیف کنم. ایشان در ادامه می گوید:

«شبى در خواب ديدم كه در حال طواف خانه خدا و در دور هفتم، در كنار حجرالاسود بودم. بر آن، دست مى‏ماليدم و آن را مى‏بوسيدم و مى‏گفتم: «امانتم را رساندم و پيمانم را وفا كردم، تو شاهد بر وفاى من باش. ناگهان دیدم که حضرت ولی عصر(عج) بر درگاه کعبه ایستاده اند. با فكرى مشغول و خاطرى پريشان به ايشان نزديك شدم. سلام كردم و ایشان جواب فرمود. سپس فرمود: چرا كتابى درباره غيبت من نمى‏نويسى تا تو را از اين غم برهاند؟ گفتم: اى فرزند رسول خدا! مطالبى دراین باره نوشته‏ام. ایشان فرمود: آنها آنگونه که من می خواهم نیست، تو را امر مى‏كنم كه كتابى در موضوع غيبت تصنيف كنى و غيبت هاى انبيای خدا نیز در آن بیاوری. پس آن حضرت گذشت و رفت. از خواب بيدار شدم و به دعا و گريه و زارى آن شب را به صبح رساندم. صبح همان روز به قصد اطاعت امر ولى خدا، شروع به تاليف اين كتاب نمودم.»

سرانجام شيخ صدوق، اين آرزوي پر بركت امام عصر(عج)، در سن هفتاد و پنج سالگي، چشم از جهان فرو بست و در شهر ري به خاك سپرده شد.

پانزدهم ارديبهشت هر سال، روز بزرگداشت اين فقيه و محدث شيعي است كه سرتاسر عمرش به پاسداري و ترويج علوم آل محمد(ص) گذشت.

فقط كلام يكي از استادان صدوق درباره وي، پاسخ شگفت زدگي ما از زندگي او مي تواند باشد. محمد بن علي الأسود گفته بود: "اين ميل و اشتياق به دانش كه در صدوق بود، مايه شگفتي نيست زيرا او او با دعاي امام زمان(عج) متولد شده است".