داخلی     خبر     بین الملل
انگلیس درباره شبکه سعودی مرتبط با عاملان حمله تروریستی اهواز تحقیق می‌کند
  یک روزنامه انگلیسی نوشت این کشور درباره مصاحبه یک شبکه ماهواره‌ای وابسته به سعودی‌ها با عاملان حمله تروریستی اهواز تحقیق می‌کند.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب : 72034
انگلیس درباره شبکه سعودی مرتبط با عاملان حمله تروریستی اهواز تحقیق می‌کند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، موسسه «آفکام»، که مسئولیت نظارت بر محتوا و عملکرد شبکه‌های تلویزیونی در انگلیس را بر عهده دارد، می‌گوید در حال تحقیق درباره یک شبکه تلویزیونی مرتبط با سعودی‌ها و مستقر در انگلیس است.

روزنامه «گاردین» در مطلبی نوشت، شبکه ماهواره‌ای «ایران اینترنشنال» اولین شبکه فارسی زبان بود که بعد از حمله تروریستی اهواز با سخنگوی گروهک تروریستی «الاهوازیه» مصاحبه کرد.

یک منبع که برای «محمد بن سلمان» شاهزاده سعودی کار کرده است، به گاردین گفته است که بودجه ۲۵۰ میلیون دلاری شبکه ایران اینترنشنال را دیوان سلطنتی سعودی تامین می‌‌کند.

موسسه «آفکام» تایید کرده است که درباره مصاحبه ایران اینترنشنال با گروهک الاهوازیه تحقیقات می‌کند. این موسسه گفته است: «ما به عنوان یک اولویت، در حال ارزیابی تناقض این برنامه تلویزیونی با قواعد پخش خود هستیم.»

بعد از مصاحبه شبکه ایران اینترنشنال با سخنگوی گروهک الاهوازیه، «حمید بعید‌ی‌نژاد» سفیر ایران در لندن در صفحه توئیترش با اعلام اینکه «سفارت ایران در لندن ضمن تسلیم شکایت رسمی خود به آفکام برای بررسی اقدام غیرقانونی شبکه ایران اینترنشنال در پخش مصاحبه با سخنگوی گروه تروریستی «الاهوازیه»... به طور جداگانه از دولت انگلیس نیز درخواست کرد که با شناسایی اعضای این گروه تروریستی، فعالیت آنها را ممنوع و از این کشور اخراج کند».

گاردین ادامه داد، ایران اینترنشنال یکی از شبکه‌های مستقر در لندن است که با نفوذ افرادی در خاورمیانه حمایت می‌شود، افرادی که سعی در تاثیر بر هزاران بیننده دارند. از همین رو، سوال‌هایی درباره منبع مالی این شبکه و ارتباطش با عربستان سعودی در ذهن ایجاد می‌شود.

گزارش گاردین افزود، ایران اینترنشنال در ماه می سال ۲۰۱۷ اندکی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ در ایران راه اندازی شد. دو شبکه فارسی زبان دیگر در انگلیس، «بی.بی.سی فارسی» و شبکه «من و تو» هستند. بنا بر این گزارش، ایران اینترنشنال حقوق‌های سخاوتمندانه‌ای به کارکنانش می‌دهد که به گفته یکی از کارکنان دو برابر حقوق پیشنهادی رقبا است.

گاردین افزود، «راب بِینون» رئیس ایران اینترنشنال درباره منابع مالی این شبکه صحبتی نکرد و گفته است سرمقاله و کارهای فنی شبکه ایران اینترنشنال به وسیله شرکت رسانه‌ای «دی.ام.اِی» که یک شرکت خبری انگلیسی است، مدیریت می‌شود.

در ادامه گزارش گاردین آمده است، این اولین بار نیست که ایران اینترنشنال به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. این تلویزیون پیش از این گزارش زنده گسترده‌ای از نشست منافقین پخش کرده بود در حالی که این یک گروهک برانداز و متصل به عربستان سعودی است. نویسنده افزود، لندن به کانونی برای شبکه‌های تبعید‌شده‌ تبدیل شده است.