نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » سیاست

مردم گرفتار گرانی، بیکاری و سختی های فراوانی هستند/ افکار فقهی امام خمینی(ره) موردتوجه قرار گیرد

۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳

معتقدم در حوزه علمیه باید افکار فقهی امام خمینی(ره) موردتوجه قرار گیرد، چرا که نوآوری های فقهی ایشان بسیار قابل تامل بوده و اسلام ناب محمدی را به عرصه زندگی آوردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل ازخبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت‌الله نوری همدانی صبح امروز در نشست عمومی یازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه و علمای بلاد که در پژوهشکده علامه طباطبایی قم برگزار شد، با اشاره به مطلبی در نهج البلاغه عنوان کردند: در نهج البلاغه آثار بسیاری از تکریم دعوت کنندگان به معروف وجود دارد.

ایشان افزودند: امیرالمومنین(ع) دعوت کنندگان به معروف را قیام کنندگان در حال حق می‌دانند، چرا که برای هر ایجاد تحولی باید قیامی صورت گیرد.

این مرجع تقلید گفتند: از نظر امیر مومنان(ع) دعوت کنندگان به معروف در مرحله دوم باید بینات را برای مردم بیان کرده و اهمیت تعلیم و تربیت را به مردم بیان کنند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی تاکید کردند: در اسلام کادرسازی بسیار مهم بوده و در گذشته افرادی روی کار آمدند که اسلام را در نقاط مختلف دنیا احیا کرده و تمام قدرت‌ها را زیر نظر خود گرفتند و در روزی که در اروپا یک مرکز علمی و دانشمندی وجود نداشت، توانستند در بغداد و ایران اندیشمندان و علمای بزرگی را تربیت کنند.

ایشان بیان کردند: بنیانگذار علوم دنیا مسلمان‌ها هستند و زبان اصلی زبان قرآن بوده و علم هیئت یکی از علوم مهم بوده که توسط مسلمانان ایجاد شده است.

این مرجع تقلید مطرح کردند: دشمن اصلی ما غرب است، چرا که غرب از همان ابتدا در برابر اسلام و عظمت آن اقرار به تسلیم نکرده و با عناد و کینه با مسلمانان به مقابله پرداختند و برخی از جنگ های زمان پیامبر اکرم(ص) از آثار این دشمنی‌ها بوده است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی تصریح کردند: دشمن در مواجه با مسلمانان دو هدف را دنبال می‌کند، نخست اینکه اسلام را به حاشیه براند، اسلام یک مجموعه ای است که به کل ابعاد زندگی نظارت دارد و باید توامان با یکدیگر باشند.

ایشان ابراز کردند: نقشه دیگر او، تخریب علمای دین بوده و سعی می‌کنند علمایی که حرکات بزرگ سیاسی و فرهنگی را رهبری می‌کنند را به حاشیه برانند.

این مرجع تقلید مطرح کردند: ما در جریانات سیاسی گذشته مانند تحریم توتون و تنباکو می‌بینیم که اسلام نقش تعیین کننده ای در خارج کردن مردم از زیر یوغ استکبار جهانی داشته است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی یادآور شدند: حضرت امیر (ع) می فرمودند، اگر به مسائل دینی عمل کردید برکت خواهد داشت، اما اگر عمل نکنید این برکات از شما به دیگری منتقل می‌شود و کسانی که امروز مسئولیت دارند باید بدانند که دشمن در کمین آن‌ها هستند.

ایشان گفتند: معتقدم که در حوزه علمیه باید افکار فقهی امام خمینی(ره) موردتوجه قرار گیرد، چرا که نوآوری های فقهی ایشان بسیار قابل تامل بوده و اسلام ناب محمدی را به عرصه زندگی آوردند.

ایشان با بیان سه رکن انقلاب اضافه کردند: رکن نخست انقلاب اسلام بوده و رکن دوم آن ولایت فقیه می‌باشد، سومبن رکن انقلاب نیز مردم بوده و باید در نگهداری از این سه رکن کوشا باشیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: همه مسئولان باید در محور ولایت فقیه به خدمتگزاری به مردم بپردازند، همچنین مردم ایران همان مردمانی هستند که در مقاطع مختلف فداکاری ها کرده اند و باید مسئولین در کنار آن‌ها باشند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه مردم و توجه به آن‌ها بسیار مهم است، اظهار داشتند: امروز مردم گرفتار گرانی، بیکاری و سختی های فراوانی هستند و باید این بار از روی دوش آن‌ها برداشته شود، چرا که آن‌ها برای ایجاد نظام اسلامی عادلانه قیام و فداکاری کردند.