نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » سیاست

پراشکال‌ترین مجلس پس از مجلس ششم را شاهد هستیم

۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۱

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، مجلس فعلی را پراشکال‌ترین مجلس پس از دور ششم نامید و تصریح کرد: در صورت تغییر اساسی در مجلس دومینوی کنار رفتن غربگرایان از دولت و شوراها شروع می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس نشست فصلی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با حضور اعضای شورای مرکزی و دبیران استانی کانون از سراسر کشور، در تهران برگزار شد.

سیّد محمّد حسینی، دبیرکل کانون در این جلسه اعلام کرد بزودی کنگره ملی کانون با حضور اساتید متعهد و انقلابی از دانشگاه‌های ۳۱ استان کشور برگزار و ۱۷ عضو جدید شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

حسینی در پاسخ به این سوال که گزینه کانون برای انتخابات ریاست جمهوری کیست؟ به این نکته اشاره کرد که اولویت و تمرکز فعالیت های کانون در سال ۹۸ معطوف به انتخابات مجلس شورای اسلامی است، که تحول در آن و انتخاب نمایندگان ولایی و مردمی ضرورت کنونی انقلاب است و بسیاری از آسیبهای فعلی به دلیل ضعف و فشل بودن مجلس فعلی است که بعد از مجلس ششم پر اشکال‌ترین مجالس بعد از انقلاب است و در صورت تغییر اساسی دومینوی کنار رفتن غربگرایان از دولت و شوراها شروع می‌شود.

در این نشست یک روزه همچنین حجت الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به نقل از امام خامنه‌ای گفت: تردیدی در افول و فروپاشی قریب الوقوع تمدن غرب وجود ندارد با هدف گذاری درست و برنامه ریزی هوشمندانه می‌توان تمدن نوین توحیدی و اسلامی را به عنوان تمدن جایگزین مطرح کرد.

رئیس نهاد همچنین با ذکر خاطره‌ای از زبان فرماندهان حزب الله در نبرد سوریه و تحقق پیش بینی رهبر حکیم و دور اندیش انقلاب خاطرنشان ساخت که در جنگ اراده‌ها ملتی پیروز است که با عزم و امید حرکت کند.

محمّدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو شورای مرکزی کانون دیگر سخنران مراسم بود که به تشریح جنگ اقتصادی آمریکا و بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ پرداخت و بر این نکته تأکید کرد که اگر اقدامات اقتصادی دولت مبتنی بر کار کارشناسی و در نظر گرفتن راهکارهای صاحب نظران و کارشناسان دلسوز اقتصادی و با بهره گیری از ظرفیت‌های ملی ونیز همکاریهای منطقه‌ای باشد مسیر عبور از مرحله دشوار کنونی سریعتر فراهم می‌شود.

وی در ادامه بر لزوم پیشگیری از فرار مالیاتی دلالان و سرمایه دارانی که به لطایف الحیل از پرداخت مالیات خودداری می کنند تاکید کرد و افزود: اگر دولت از کارآمدی لازم برخوردار بود، می توانست تهدید اقتصادی فعلی را به فرصت پایان دادن وابستگی بودجه به فروش نفت تبدیل کند و در آمد نفت کلا به حساب صندوق توسعه واریز شود.

پورابراهیمی در توضیح ضعف نظارتی مجلس گفت: از مجلسی که در تراز انقلاب اسلامی نیست نباید توقع تصمیمات و اقدامات انقلابی داشت.

خرمشاد، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی سخنران بعدی بود که با تبیین تحولات ۴دهه گذشته گفت: علیرغم تهدیدها و تحریم‌ها بدون تردید اینک ایران به یک قدرت منطقه‌ای خود بنیاد بعد از ۴۰ سال تبدیل شده و این واقعیتی است که سیاست‌مداران و نظریه پردازانی چون کوهن و هانتینگتون هم بر اساس تقسیم بندیهای خود به قدرت برتر، قدرتهای بزرگ منطقه‌ای و قدرتهای منطقه‌ای درجه ۲، به آن اذعان دارند.

دیگر سخنران این نشست محمّدمهدی زاهدی، نماینده کرمان و عضو شورای مرکزی کانون بود که به تحلیل و نقد بودجه معاونت علمی، وزارت علوم و بهداشت پرداخت و یادآور شد که اگر مجلس در این زمینه بازنگری نکند سال آینده پروژه های مهمی مثل نانو، سلولهای بنیادین و زیست فناوری ونیز دانشگاهها با مشکل مواجه می‌شوند.

زاهدی همچنین به ارائه آماری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های گوناگون به ویژه علم و فناوری پرداخت.

در ادامه گزارشی توسط قائدشرف دبیر کمیته دانشجویی و راهکارهای فعال کردن کمیته های استانی و نیز نگرش سنجی افکار عمومی پیرامون مهمترین مسائل کشور و میزان رضایت و عدم رضایت نسبت به دستگاهها، نهادها و شخصیتهای کشور توسط اسماعیلی رئیس کمیته سیاسی کانون ارائه شد.

تقدیم گزارش و برنامه‌های آتی، تبادل نظرات و تجربیات موفق دبیران استانی پایان بخش نشست کانون دانشگاهیان ایران اسلامی بود.