داخلی     خبر    
سعید بیابانکی:
مجلس نبايد روز ملي شعر و ادب را انتخاب كند
  بیابانکی، دخالت مجلس شورای اسلامی، درباره انتخاب روز ملی شعر و ادب را تاسف بار خواند و شاعران را براي گزينش چنين روزي شايسته دانست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۹ آبان ۱۳۸۴ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب : 1580
مجلس نبايد روز ملي شعر و ادب را انتخاب كند
سعید بیابانکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آینده روشن، با اشاره به لزوم روز ملی شعر و ادب در تقویم سال گفت: ایران در مقایس جهانی، تنها در حوزه شعر و ادب حرفی برای گفتن دارد و اختصاص یک روز از سال به نام روز ملی شعر و ادب  امري بدیهی و غیر قابل اجتناب است. 

وی افزود: معمولا شخصي انتخاب مي شود كه بنیان گذار بوده و بنیانگذار شعر فارسی، رودکی و بعد از آن فردوسی است و این دو جزو پدران شعر فارسی به شمار می آيند. 

این شاعر با بیان این مطلب که در طول سال روزهایی با نام شاعران بزرگی چون فردوسی، حافظ، سعدی در تقویم گنجانده شده، اظهار داشت: به نظر من این روز را بهتر است، به نام رودکی، پدر شعر کهن و یا نیما یوشیج پدر شعر نو بنامند. 

وی ضمن تجلیل از شهریار گفت: شهریار شاعر بزرگی است، اما وی بنیانگذار سبک جدیدی در حوزه شعر و ادب نیست. 

بیابانکی ماهیت امر نامگذاری روزي از سال را به نام روز ملی شعر و ادب براي زنده نگه داشتن کهن ترین هنر این مرز و بوم خواند و یادآور شد: هرچند ضرورت این روز در تقویم احساس می شود، اما نباید در حد یک نام باقی بماند و فایده ای در بر نداشته باشد و تنها از چند نفر تجلیل شود و یکسری تبلیغات نه چندان سودمند صورت پذیرد و با شعرخوانی به پایان برسد.
 
وی از این که با اهل شعر و ادب برای نامگذاری این روز مشورت نکردند، انتقاد کرد و افزود: برای ساختن سرود جمهوری اسلامی ایران، پرسش نامه ای برای تمام شاعران ارسال شد و از هرکس در خصوص خصوصیات شعر این سرود نظر خواستند، اما چرا براي انتخاب روز ملی شعر و ادب چنين كاري نكردند.