داخلی     گفتگو    
۲
رضا خزائی:
استاد فرشچیان نخواسته چهره منجی آشکار شود
  رضا خزائی، نقاش بر این باور است که استاد فرشچیان می توانست چهره امام زمان (عج) را بکشد، ولی این کار را نکرد، چراکه می خواست به ائمه احترام بگذارد و هم چنین نمی خواست تنها یک برداشت از چهره موعود وجود داشته باشد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۸۶ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب : 17421
استاد فرشچیان نخواسته چهره منجی آشکار شود

رضا خزائی در گفت و گو با آینده روشن گفت: استاد فرشچیان از استادان برجسته کشور ما هستند که به نوعی هنر مینیاتور قدیم را با سبک های جدید تلفیق کردند و حالت خاصی را به وجود آوردند.

وی افزود: آثار پس از انقلاب استاد فرشچیان اندکی سمت و سوی مذهبی بیشتری پیدا کرده اند. یکی از تابلوهای مذهبی ایشان هم تابلوی او خواهد آمد است که با استفاده از رنگ های سرد و روحانی شخصیت منجی عالم را نشان داده اند.

این هنرمند هنرهای تجسمی، با اشاره به رنگ و فضای تابلوی او خواهد آمد، خاطر نشان کرد: در تابلوی استاد فرشچیان اشاره ای به صورت منجی نشده است و تنها قدم های مبارک منجی به تصویر کشیده شده که با ورود و ظهور او همه جا گلستان می شود. ترکیب بندی تابلو نیز انسان را وارد فضایی روحانی و معنوی می کند.

وی هنر را در کشورمان غریب و دور افتاده دانست و گفت: متاسفانه به دلیل همین اتفاقی که امروزه برای هنر ما افتاده، نتوانسته ایم بسیاری از مفاهیم دینی از جمله انتظار را در قالب آثار هنری ارائه دهیم. هنر می تواند بسیاری از دیدگاه های جامعه را بیان کند و از انشا گفتن و سخنرانی کمتر استفاده کنیم. ملت ما به انشا گفتن عادت کرده اند و به این ترتیب قدرت اندیشیدن را از ملت گرفته ایم.

خزائی تصریح کرد: آقای فرشچیان در تابلوی خود تصویری از صورت منجی ارائه نداده اند و این موضوع اجازه می دهد هر کس برداشتی از صورت منجی داشته باشد. همین نشان ندادن چهره منجی سبب جهانی شدن این تابلو شده است. ایشان با وجود آن که از استادان برجسته مینیاتور هستند و می توانند چهره اما را به راحتی بکشد، ولی این کار را نکرده اند، چراکه اول احترام به ائمه گذاشته اند و دوم این که نخواسته اند تنها یک برداشت از چهره موعود عالم وجود داشته باشد و این دایره را وسیع کرده اند.

۱۳۸۷-۰۲-۳۱ ۱۶:۴۰:۲۲
سلام تورو خدا اگه اين عكس با كيفيت بالا رو داريد برا من اينبل كنيد به شدت لازمش دارم
۱۳۸۶-۱۱-۰۴ ۱۶:۵۸:۴۰
سلام تورو خدا اگه اين عكس با كيفيت بالا رو داريد برا من اينبل كنيد به شدت لازمش دارم
Mr_Naser_Mostafavi@yahoo.com
منتظرم نذاريد