داخلی     گفتگو     انديشه
در گفت و گو با یک اندیشمند کانادایی مطرح شد(3)؛
هنر، زبان گویای مهدویت در عصر ماست
  دکتر وهیب عبد، ایجاد مرکز اسلامی هنر را ضرورت امروز جهان اسلام دانست و گفت: هنر، زبان گویای مهدویت در عصر ماست.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۲۲
کد مطلب : 55401
هنر، زبان گویای مهدویت در عصر ماست
به گزارش خبرگزاری آینده روشن، دکتر محسن وهیب عبد، یک مهدی پژوه کانادایی است که به تحقیق و تألیف در حوزه مهدویت اشتغال دارد. وی استاد دانشگاه های کاناداست که با دیدگاه های منتقدانه وی درباره هنر، عدالت و سیاست غربی در بخش های اول و دوم گفت و گو با ایشان آشنا شدیم. 

اینک در بخش سوم و پایانی این گفت و گو قصد داریم با نظرگاه های وی درباره هنر غربی در مقایسه با هنر مهدوی آشنا شویم.

هنر، زبان گویای مهدویت در عصر ماست
وهيب عبد: هنر یکی از مفیدترین ابزار برای انتقال اندیشه هاست؛ بنابراین اگر مهدویت را به عنوان یک تئوری غالب و برتر برای بشر می دانیم و قصد گسترش آن را داریم، باید از هنر به عنوان زبان گویای مهدویت در عصر کنونی بهره ببریم. هنر، زبان مشترک تمامی انسان هاست. فيلم ها، نقاشى ها، تئاترها، معماری ها و هرگونه آثار هنری می تواند راه رسیدن باور مهدوی به افکار بشر را تسهیل کند و انان را در معرض قضاوتی عادلانه و انسانی درباره این اندیشه ناب الهی قرار دهد.

ایران، پیشروترین کشور در زمینه ترویج اندیشه های اسلامی به واسطه هنر است
گمان می کنم باید جمهوري اسلامى ایران را پیشروترین کشور مسلمان در زمینه ترویج اندیشه های اسلامی به واسطه هنر بدانیم. ساخت سریال های يوسف پیامبر(ع)، اصحاب كهف، مريم مقدس و مختار، نشان دهنده برنامه ریزی های نظام ایران برای بهره گیری از ابزار هنر است و این سریال ها به عنوان آثار هنری اسلامی، در تمام جهان اسلام شناخته شده اند و تا اندازه زیادی توانستند خلأ آثار هنر اسلامی در عرصه سینما را جبران کنند. 

به اعتقاد من، ایران باید الگوی کشور های مسلمان برای به کارگیری هنر در عرصه تبلیغ دین معرفی شود و کشور های اسلامی با الهام از ایران، خود را در عرصه هنردینی و به ویژه هنر مهدوی تقویت کنند.

جذابیت، ماندگاری و عمق اثرگذاری، بهترین ویژگی های هنر هستند.
وهیب عبد: هنر، هدف و پیام درون خویش را جذاب نشان مي دهد، در حالی كه زبان خام يك امر خشك است كه به سادگی نمي توان با آن انس گرفت. اثر هنری خودش با شما صحبت مي كند و راهی به جز کلام صرف را برای انتقال مفهوم خود پیش می گیرد. وقتى يك نقاشى مي بينيد، دیگر احتياج به مترجم نداريد. بی واسطه بودن فهم هنر برای همه مردم، یکی از ویژگی های مهم آن است. 

ویژگی دیگر هنر، ماندگاری آن است. هنر توانایی دارد تا در میان نسل های مختلف بشری حاضر باشد و پیام خویش را به آنان برساند. هنر، تصوير احساس ها و عواطف انسانی است که با احساس وعواطف مخاطب مواجه می شود و به همین دلیل، اثرگذاری عمیق در مخاطب را به دنبال دارد. به نظر من، جذابیت، ماندگاری و عمق اثرگذاری هنر، بهترین ویژگی های آن هستند.

ایجاد مرکز اسلامی هنر، ضرورت امروز جهان اسلام است
وهیب عبد: باید کشور های مسلمان با هم اندیشی به ایجاد یک مرکز اسلامی در جهان اسلام دست بزنند که این موضوع یک ضرورت اجتناب ناپذیر در عصر ماست. ایجاد این گونه مراکز در قدم اول، تربیت ج.انان مسلمان در عرصه های گوناگون هنری را به دنبال دارد و در مرحله دوم، توان مقابله با آثار منحرف هنری را پدید می آورد. یکی از آفت های کار هنری به ویژه در عرصه تبلیغ اندیشه و عقاید، ایجاد بدعت هاست که با تأسی مرکز اسلامی هنر می توان با چنین بدعت هایی مبارزه کرد.

مي توانيم هنر را به ابزاری توانمند برای زمينه سازى ظهور امام مهدی(عج) تبدیل کنیم
اگر بیشتر آثار هنری امروز جهان، آثاری مستهجن و از دیدگاه اسلامی منحرف هستند، به این دلیل است که دشمنان اسلام، پیش از ما به ضرورت هنر واقف شده اند و برای استفاده از این ابزار، برنامه ریزی، سرمایه گذاری و فعالیت کرده اند. اما به عقیده من، ما مي توانيم هنر را به ابزاری توانمند برای زمينه سازى ظهور امام مهدی(عج) تبدیل کنیم؛ زیرا پیام مهدویت چنان ناب و انسانی و راهگشاست که هر انسانی را شیفته خویش می کند. 

دشمنان بزرگ اسلام که مسیر تحقق اهداف الهی را ناهموار کرده اند، سه دسته اند: ۱. ابرقدرت بریتانیا که از برتری انسان سفید پوست سخن می گوید و طرفدار تبعيض نژادی است. بنابر این نظريه، تنها انسان سفيد پوست حق زندگی، رفاه و آسایش دارد و اوست که رهبر همه است. این نگرش را می توان در طول تاریخ از اپیکور تا هگل ونیچه دنبال کرد و ریشه های آن را جست؛ ۲. يهود كه خود را ملت برگزیده خدا می دانند و ادعاى برتری و افضلیت بر همگان را دارند؛ ۳. وهابي ها یا همان تكفيرى ها كه مدعی هستند فقط خودشان مسلمانند و بقيه همه كافرند. هنر امروز باید در برابر این سه دشمن بایستد و برنامه الهی برای آینده بشر را احیا نماید.
امام مهدی(عج)، تمام اهداف الهی را محقق خواهد کرد
در حال حاضر ۳۶۰ سازمان براى رئيس جمهور آمريكا كار مي كنند كه وظيفه آن ها مطالعه و برنامه ريزى در زمینه های مختلف و ارائه راه گار ها برای آینده جهان است؛ آینده ای که جز بی عدالتی، نابرابری و ترویج شيطان پرستی، تروریسم و فقیر را به دنبال ندارد. اما برنامه الهی پس از فرستادن ۱۲۴۰۰۰ پیامبر، هدایت مردم و مبارزه با ظلم وستم است.
سرانجام امام مهدى(عج) تمام اهداف الهی را محقق می سازد و نبوت پیامبران الهی را به فرجام می رساند. رسیدن به جهانی سرشار از عدالت و راستى و خالی از هر ظلم و ستم، دستاورد نهایی نظام الهی است که به دست امام مهدی(عج) محقق می گردد.

شایان ذکر است، چندی پیش دکتر وهیب عبد برای ارائه مقاله خود با عنوان "راهبرد های هنری برای ظمینه سازی ظهور امام مهدی(عج)" در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در تهران حضور یافت. 

انتهای پیام/ن/15