داخلی     گفتگو     انديشه
مصطفی رحماندوست:
کودکان و نوجوانان، بالفطره منتظر هستند
  مصطفی رحماندوست، انتظار را عنصری فطری در روان و روح و ذهن کودکان و نوجوانان توصیف کرد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب : 42603
کودکان و نوجوانان، بالفطره منتظر هستند
مصطفی رحماندوست در گفتگو با آینده روشن، در خصوص ویژگی های انتقال فرهنگ دینی به نسل کودک و نوجوان، گفت: با توجه به ویژگی های روانی کودکان، به خصوص کودکان امروز، شیوه های انتقال مفاهیم فرهنگی باید با توجه به این ویژگی ها انتخاب شود.

وی افزود: یکی از مهم ترین مشکلاتی که در راه انتقال مفاهیم فرهنگی و مهدوی در ادبیات کودک و نوجوان وجود دارد، عدم انطباق نوشته ها و آثار هنری با روح و ذهن کودکان است.

شاعر برجسته ادبیات کودک و نوجوان کشور، در پاسخ به این سوال که آیا وجود نشریات تخصصی در حوزه مهدویت در این رده سنی، مفید است، گفت: وقتی در کشور ما، مجلات مختلفی با موضوعات آزاد برای استفاده کودکان ونوجوانان وجود دارد، اشکالی ندارد که مجله ای با عنوان تخصصی مهدویت، منتشر شود.

وی تصریح کرد: نکته مهم در انتشار نشریات تخصصی کودک و نوجوان در حوزه مهدویت، خوانده شدن این مجلات توسط مردم است، زیرا اگر این نشریات مخاطب نداشته باشند و نتوانند صاحب مخاطب شوند، این فعالیت با مخاطره روبرو می شود.

رحماندوست یادآورشد: به طور کلی شعر و ادبیات انتظار و مهدویت، موضوعی نیست که در حوزه کودک بتوان آن را از حوزه های دیگر تفکیک کرد و به نوعی نوشته تخصصی انتظار را تعریف کرد.

وی گفت: به طور کلی کودکان، با توجه به اینکه با فطرت خود با مسایل روبرو می شوند، به طور طبیعی منتظر هستند، هنر ما این است که بتوانیم این انتظار را جهت بدهیم.

کارشناس حوزه ادبیات کودک و نوجوان با ذکر این مطلب که تمام کودکان، منتظر هستند و انتظار آنان پاک ترین و معصومانه ترین انتظار است، تصریح کرد: آنها در هر داستانی منتظر یک اتفاق و آینده آرمانی هستند، در زندگی نیز به همین شکل دوست دارند آینده را به بهترین شکل ترسیم کنند، در حالی که شاید ندانند که ویژگی های آینده مطلوب چیست.

وی گفت: در ابتدای امر، یک نویسنده و شاعری که می خواهد در این حوزه کار کند باید سعی کند، آینده زیبا و روح امید را در وجود آنان بارور کند.

رحماندوست یادآورشد: داشتن نگاهی متفاوت به انتظار می تواند موفقیت یک نویسنده را در انتقال مفاهیم منتظرانه تضمین کند، مثل نوشته ای که سید مهدی شجاعی با عنوان «به ما نگفته بودند» ارایه کرد که نوشته ای فوق العاده زیبا و متفاوت در خصوص امام زمان(عج) است.

وی اظهارداشت: بسیاری از بحث ها را نمی توان برای هر قشر و گروه سنی مطرح کرد زیرا همانگونه که در تعالیم اسلامی نیز وجود دارد کودکان را باید آزاد گذاشت تا دنیای اطرافشان را به خوبی باز بشناسند، در این جا هنر یک نویسنده و شاعر این است که این دنیا را برای آنها شیرین و هدف مند جلوه داده و ذهن آنها را برای دریافت حقایق آماده کند.

رحماندوست با ذکر این مطلب که مجلات مهدوی که در قم منتشر می شود از کیفیت بالایی برخوردار است، گفت: مهم این است که مخاطبان این نوشته ها، همان افرادی باشند که این مجلات را می خوانند، نه موسسات و یا نهادهایی که خود را متعهد به خرید آنها می کنند و این مجلات به جایی می رود که خواننده ندارد.
انتهای پیام/ص 1