نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » بین الملل

بازگشایی مسجد تخریب شده جنگ بوسنی، گامی به سمت صلح

۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۶

مرجع : خبرگزاری شبستان

آینده روشن - مسجد تخریب شده در زمان جنگ بوسنی باهدف تشویق به آشتی و صلح و تسامح دینی پس از بازسازی، افتتاح شد.

به گزارش  آینده روشن به نقل از الیوم السابع، هزاران مسلمانان در شهرفوکا در بوسنی روز گذشته(شنبه 14 اردیبهشت) در مراسم افتتاح مسجد تاریخی الأغا که در آغاز جنگ بوسنی به طور کامل تخریب شد، شرکت کردند. هدف از برپایی این مراسم تشویق به تسامح دینی بین جوامع تقسیم شده است.

این مسجد متعلق به قرن 16 میلادی و به یکی از برجسته ترین شاهکارهای هنر معماری عثمانی کلاسیک در بالکان پیش از تخریبش در طول جنگ ساهای 1992 تا 1995 به دست نیروهای صرب به شمار می آید.

شهر فوکا در شرق بوسنی در آن زمان شاهد ظلم و ستم و قتل عام دسته جمعی غیر صرب ها هنگام این جنگ بوده است.

این مسجد در دره رودخانه درینا قرار دارد و به مسجد رنگی معروف است. این مسجد یکی از 17 مسجد دوره عثمانی در فوکاست . پنج باب از این مساجد در طول جنگ جهانی دوم تخریب شده است و باقی مساجد که تعداد شان 12 باب است، در طول جنگ دهه 90 ویران شده اند.

کار بازسازی این مسجد سال 2012 میلادی با سرمایه گذاری ترکیه و آمریکا آغاز شد.

«حسین کاوازوویچ» رهبر مسلمانان در بوسنی هنگام مراسم افتتاحیه، گفت: ما امروز شاهد تولد جدیدی هستیم که مردم صلح را در این مکان ببینند.

باوجود 24 سال از جنگ ویرانگر بین بوسنی های مسلمان و صرب های ارتودوکس و کروات های کاتولیک همچنان بوسنی شاهد تقسیم بندی ها براساس نژاد است و گروههای رقیب از تحقق صلح و اشتی و اصلاح مورد نظر برای پیوستن به اتحادیه اروپا جلوگیری می کنند. 

پایان پیام/141