داخلی     گفتگو     انديشه
یک پژوهشگر فیلیپینی:
تشویش و نگرانی در مردم جهان، حاصل دروغ پردازی های سینمای آخرالزمانی هالیوود
  ملودی دوکا با بیان این که یأس و ناامیدی در مردم، زندگی آنان را به مخاطره انداخته است، تأکید کرد: تشویش و نگرانی در مردم جهان، حاصل دروغ پردازی های سینمای آخرالزمانی هالیوود است.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۵۴
کد مطلب : 55429
تشویش و نگرانی در مردم جهان، حاصل دروغ پردازی های سینمای آخرالزمانی هالیوود

به گزارش آینده روشن، خانم ملودی دوکا یک مسلمان فیلیپینی است که تحصیلات خویش را تا سطح کارشناسی ارشد در رشته ریاضی ادامه داد، اما علاقه وی به تحقیق در علوم اسلامی سبب شد تا به تحقیق و پژوهش در حوزه آخرالزمان و مهدویت سوق پیدا کند. در حال حاضر، وی به عنوان یک پژوهشگر و فعال مذهبی در فیلیپین به معرفی دین اسلام و به ویژه آموزه های مهدویت اشتغال دارد. 

چندی قبل، خانم دوکا مهمان هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت بود که در حاشیه این همایش به گفت و گو با ایشان پرداختیم و از دیدگاه های ایشان در حوزه مهدویت مطلع شدیم. 

برای شروع گفت و گو کمی از فیلیپین بگویید و این که اندیشه مهدویت تا چه اندازه برای مردم کشور شما شناخته شده است؟
اکثریت مردم فیلیپین مسیحی هستند؛ گرچه ادیان دیگر هم در کنار مسیحیت وجود دارند. متأسفانه مردم فیلیپین آگاهی چندانی از آخرالزمان و اندیشه مهدویت ندارند. آن ها هیچ برداشت درستی از ظهور منجی ندارند و گرچه از اوضاع کنونی ناراضی و خسته هستند، اما از آن جا که از سختی های دوران پیش از ظهور اطلاع ندارند، نمی دانند که این شرایط می تواند بستری برای ظهور منجی آخرالزمان باشد تا مدینه فاضله ای ایجاد کند که عاری از گناه است. 

در حقیقت، جهان عاری از بدی ها در قاموس ذهنی بیشتر مردم کشور من جایی ندارد و این گونه است که در بسیاری از امور به یأس رسیده اند. 

گمان نمی کنید با این شرایط، گسترش باورهای مهدوی در فیلیپین باعث ایجاد امید و نشاط در مردم می شود و با استقبال آنان رو به رو می گردد؟ 
بله، با شما موافقم ولی متأسفانه مردم کشور من با آموز های مهدویت آشنایی ندارند. گسترش اندیشه های دینی و به ویژه اندیشه مهدویت در ایران با فیلیپین قابل مقایسع نیست. مسلمانان فیلیپینی توانانیی و امکانات گسترش باو رهای خویش را ندارند و نمی توانند در سطح کلان اقدام نمایند. اخبار و فعالیت های دینی ایران هم هیچ گونه بازتابی در آن جا ندارد. برخی اخبار ایران، آن هم صرفاً در بعد سیاسی منعکس می شود که آن هم بیشتر جنبه تبلیغات منفی دارد تا نشان دادن واقعیت.
در رسانه های فیلیپین، اطلاع رسانی زیادی درباره مهدویت وجود ندارد و می توانم بگویم که مردم در بی خبری مطلق درباره این موضوع هستند.

با توجه به گسترش مشکلات و ناآرامی ها در کشور های مختلف جهان و با توصیفی که از کشور خودتان ارائه دادید، آیا شرایط کنونی جهان، اقتضای ظهور را دارد؟ 
بله، در متون اسلامی، برخی نماد ها و علایم برای ظهور امام مهدی(عج) معرفی شده اند که گسترش مشکلات در جهان هم در زمره همین نمادها جای می گیرد. ما در همه ی متون و احادیثی که درباره توصیف آخرالزمان و عصر ظهور است می خوانیم که مشکلات و گناهان زیاد خواهند شد.


البته نمی خواهم بگویم که مشکلات لازمه ظهور هستند، ولی می توان از آن ها به عنوان شرایط و واقعیت های دوران پیش از ظهور امام یاد کرد. مشکلات پیش از ظهور، واقعیت هایی هستند که توسط منجی برچیده خواهند شد. در همه احادیث توصیف کننده آخرالزمان، نشانه های مشترکی به چشم می خورد که یکی از نشانه های قطعی پیش از ظهور این است که فشار و سختی و مشکلات و پلیدی ها بر جهان حکمفرما می شود. 

بیشتر مردم فیلیپین مسیحی هستند و ما می دانیم که مسیحیان به ظهور منجی آخرالزمان باور دارند. به نظر شما، اندیشه منجی گرایی در مسیحیان، بستر خوبی برای شناخت منجی واقعی یعنی امام مهدی(عج) نیست؟ 
شاید این طور باشد ولی باور مسیحیان از جهات فراوانی با باور های مسلمانان تفاوت دارد و همین امر سبب می شود که هم فکری و هم اندیشی مشترکی حتی در حوزه باور های مشترک صورت نپذیرد؛ برای نمونه، در اسلام همه انسان ها باید برای رسیدن به کمال تلاش کنند. باید به واجبات پای بند باشند و از محرمات بپرهیزند که خود این موضوع، از لازمه های جامعه مهدوی است، در حالی که در اندیشه مسیحیان، انسان ها نجات یافته اند؛ چون مسیح به جای ما عذاب کشیده.


با این باور، دیگر سخن گفتن از زمینه سازی، اصلاح و حتی خوب بودن، بی معنی است. منجی گرایی اسلامی، رویکردی فعالانه دارد و منجی گرایی آن ها رویکردی منفعل. فکر می کنم بزرگ ترین تفاوت میان این دو آموزه در دو دین اسلام و مسیحیت همین باشد و برای همین است که مسلمانان همواره برای گسترش هم اندیشی های دینی تلاش می کنند ولی مسیحیاتن کمتر حاضرند دراین عرصه پویایی کنند.

چه روشی را بهترین روش ترویج معارف مهدوی می دانید که کمتر مورد توجه بوده است؟ 
هنر. بدون شک هنر می تواند قوی ترین و اثرگذار ترین ابزار ترویج اندیشه باشد. البته برخی هنرها بهتر از هنرهای دیگر به اشاعه اندیشه مهدویت کمک می کنند. باید این هنرها را بسته به جامعه مربوطه شناسایی کرد و روی آن سرمایه گذاری نمود. 

به عقیده من فیلم سازی و نویسندگی و شاعری بیش از سایر هنرها این پتانسیل را دارند.پ تا در سطح وسیع به گسترش معارف دینی و مهدوی کمک کنند. من فیلم های زیادی دیده ام که درباره آخرالزمان است، ولی واقعیت نیست. امروزه همه می دانند که هالیوود، صنعتی یهودمحور است و اشاعه افکار ضد اسلامی را سرلوحه کار خود کرده است. ما باید جبهه متقابلی ایجاد کنیم تا به وسیله آن بتوانیم وجهه واقعی اندیشه مهدوی را به جهانیان بنماییم. بخش عظیمی از تشویش و نگرانی در مردم جهان، حاصل دروغ پردازی های سینمای آخرالزمانی هالیوود است که ما باید برای دروغ زدایی از آن اقدام فوری کنیم.

انتهای پیام/ن/15